-
Zdrowie Publiczne – przyszłościowa dziedzina naukowa.
Dziedzina, jaką jest Zdrowie Publiczne rozwinęła się w ciągu ostatnich 30 lat (szczególnie w II połowie XX w., od lat 60-70 tych)i jest przedmiotem nauczania we wszystkich ważniejszych europejskich uniwersytetach, jak i także Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Japonii i wielu innych. Zagadnienia zdrowia publicznego nauczane są zarówno na studiach licencjackich, magisterskich jak i studiach podyplomowych. Początek Zdrowia Publicznego w Polsce to połowa lat 90. w których działalność dydaktyczną podjęło kilka ośrodków naukowych. Najwcześniej było to w Krakowie, potem w Łodzi, następnie w Poznaniu i Warszawie. Dziś, naukę w dziedzinie zdrowia, prowadzi się w każdym większym mieście, na uczelniach państwowych, a także prywatnych. W 1997 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim utworzone zostały…
-
Zdrowie publiczne, kilka słów o studiach dla managerów zdrowia
Zdrowie Publiczne to stosunkowo nowy kierunek studiów z połowy lat 90-tych. Niestety wiedza przeciętnego obywatela na temat tej dziedziny jest znikoma, przez co często spotykamy się z pytaniem „co to za studia, czego właściwie uczą?”. A że często, co nieznane to nielubiane, to i studia te, przez większość ,traktowane są po macoszemu i nie poświęca się im należytej uwagi. Medycyna ,farmacja i temu podobne dziedziny nie muszą „walczyć” o swoje miejsce, jednak ze Zdrowiem Publicznym jest inaczej. Przed nami dużo pracy i wspólnych wysiłków w kreowaniu pozytywnego wizerunku Zdrowia Publicznego jako dziedziny medycznej… Pozytywną sprawą wydaje się jednak fakt, że z roku na rok kierunek Zdrowie Publiczne cieszy się coraz…
-
Osobom z autyzmem można pomóc
Istnieje wielka potrzeba wdrażania sprawdzonych naukowo i skutecznych metod terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Chcemy zwiększyć ich dostępność w Polsce – mówią naukowcy z SWPS i organizują międzynarodową konferencję na ten temat. „Stosowana Analiza Zachowania: oparte na dowodach i efektywne podejście do terapii osób z zaburzeniami rozwoju" to hasło przewodnie VIII Międzynarodowego Sympozjum Naukowego Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej, które odbędzie się w dniach 24-25 marca w SWPS przy ul. Chodakowskiej 19/31. Uczestnicy sympozjum poznają wyniki najnowszych badań naukowych poświęconych skuteczności stosowanych na świecie terapii oferowanych osobom z zaburzeniami rozwoju. Wykłady poprowadzą uznani psychologowie behawioralni oraz doświadczeni klinicyści z USA i Wielkiej Brytanii, w tym Andy Bondy…
-
Odwiedź Morze Martwe jeszcze przed urlopem – przygotuj ciało na lato
Kiedy tylko czujemy, że zima dobiega końca, chcemy jak najszybciej zrzucić z siebie duże płaszcze, obszerne swetry oraz ciężkie buty i wskoczyć w krótkie sukienki czy kolorowe bluzki. Marzymy już o ciepłych i leniwych dniach spędzonych latem na plaży, o basenach, rzekach i jeziorach. Niestety, jakże często nasz zapał stygnie wraz z pierwszym ,,pozimowym” wejrzeniem w łazienkowe lustro. Okazuje się, że dwuczęściowy kostium kąpielowy nie wygląda na nas już tak atrakcyjnie, a ulubiona krótka spódniczka nie dość, że nie dopina się w pasie, to jeszcze odsłania uda z widocznym cellulitem. Wracamy więc do szerokich, workowatych ubrań, starając się ukryć pod nimi to, czym jeszcze przed chwilą chciałyśmy się chwalić. Zimowa…
-
Sposób na dobry sen osoby chrapiącej i domowników Pillar Implants: małoinwazyjna metoda leczenia chrapania
Pillar Implants to małoinwazyjna, bezpieczna i efektywna metoda leczenia chrapania. Zabieg wykonuje się w 20 minut, rekonwalescencja zajmuje ok. 2 dni, a optymalny efekt uzyskuje się w ciągu kilku tygodni, maksymalnie do 3 miesięcy po zabiegu. Metoda jest konkurencyjna w stosunku do innych zabiegów stosowanych w terapii chrapania: satysfakcja partnerek/partnerów osób z problemem chrapania po wykonaniu tej procedury, ocenia jest na poziomie 80%[1]. Chrapanie powstaje na skutek rozluźnienia mięśni podniebienia miękkiego i drgania podniebienia w trakcie snu. Kiedy przepływ powietrza podczas oddychania w trakcie snu blokuje się, wtedy powoduje tzw. obturacyjny bezdech senny (OSA, obstructive sleep apnea). Badania pokazują, że w ponad 80% przypadków podniebienie miękkie jest przyczyną problemów…
-
Olśniewająca opalenizna dzięki kosmetykom Sun Ozon
Pierwsze ciepłe promienie słońca zachęcają do zrzucenia kurtek i zanurzenia w słonecznej kąpieli. Kąpieli, dzięki której nasze ciało pokryje lśniąca, równomierna, a przede wszystkim zdrowa opalenizna. W jaki sposób przygotować skórę na spotkanie ze słońcem? W jaki sposób dbać o nią, aby po opalaniu również wyglądała świeżo i kusząco? Drogerie Rossmann przygotowały dla miłośników opalania bogatą ofertę kosmetyków pielęgnacyjnych i ochronnych z serii Sun Ozon oraz Isana. Rozsądne opalanie dla każdego W drogeriach Rossmann każdy znajdzie odpowiedni dla swojego rodzaju cery kosmetyk do opalania. Szczególnie poręczne są preparaty w formie spray’u z serii Sun Ozon. Nawet na plaży, gdzie piasek wdziera się wszędzie, a co za tym idzie –…
-
Wielkanocne dania pod okiem dietetyka
Dla osób dbających o linię, Święta spędzone przy suto zastawionym stole to prawdziwe wyzwanie. Nie musimy jednak odmawiać sobie wszystkich tradycyjnych specjałów. Jak zatem zaplanować wielkanocne menu? Kilku cennych wskazówek udziela Karolina Żmuda, dietetyk z Centrum Naturhouse. Świąteczne słodkości W Święta stoły aż uginają się od słodkości. W trosce o piękną sylwetkę nie musimy rezygnować całkowicie z ich jedzenia, natomiast uważajmy na to, co wybieramy. Wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe w przygotowaniu potraw, ograniczymy zbędne tłuszcze i produkty o wysokiej zawartości cholesterolu. – Najbardziej kaloryczne w świątecznym menu są ciasta mające w składzie tłuste masy, które powstają głównie na bazie masła lub margaryny, z dużą zawartością cukru, jak np. mazurki.…
-
Urinal – wakacje o smaku żurawiny!
Niezależnie od tego, gdzie spędzamy wakacje – w górach, nad morzem, na wsi czy w mieście – kłopoty z drogami moczowymi mogą skutecznie zepsuć nam urlopowe plany. By lato upłynęło pod znakiem niczym nieograniczonej beztroski, domową apteczkę lub podróżną walizkę warto uzupełnić o preparaty z linii Urinal®. Suplementy diety Urinal® powstały na bazie wyciągu z żurawiny wielkoowocowej. Aby infekcje układu moczowego nie przerwały wakacyjnej beztroski, warto pamiętać, że mokre kostiumy kąpielowe czy wilgotne ręczniki z pewnością nie wpływają korzystnie na florę bakteryjną. A jeśli dodać do tego zbyt skąpy ubiór czy obcisłą bieliznę, może dojść do przeziębienia pęcherza – i wtedy problem gotowy! Dlatego, aby do tego nie dopuścić,…
-
Jak skutecznie pozbyć się hemoroidów?
Dolegliwości związane z hemoroidami dotykają dużej części społeczeństwa. To dokuczliwy problem, który dla wielu bywa wstydliwy. Często boimy się o nim mówić i nie znamy dostępnych rozwiązań, którymi można go zwalczyć. Tymczasem jest to możliwe m. in. dzięki nowoczesnym technologiom laserowym. Czym są hemoroidy? Nieprzyjemne swędzenie, pieczenie i uczucie dyskomfortu to najczęstsze oznaki pojawienia się hemoroidów. Nazywane inaczej żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi, są one splotami naczyń krwionośnych, które znajdują się w kanale odbytu. Objawy chorobowe rozpoznaje się wtedy, gdy są one powiększone i prowadzą do pojawienia się zaburzeń w funkcjonowaniu układu wydalniczego. Głównymi przyczynami powstawania hemoroidów są: biegunki i zaparcia, siedzący tryb życia, a także otyłość. Ryzyko występowania…
-
Fundacja BMS możliwość przyznania grantu
Zaproszenie do składania wniosków Granty na realizację projektów, których celem jest zmniejszanie różnic w zakresie rozpoznawania i leczenia chorób nowotworowych w Europie Środkowo-Wschodniej (Czechy, Węgry, Polska, Rumunia oraz Rosja) Temat przewodni – OPIEKA PIELĘGNIARSKA: SZKOLENIE, ROZWÓJ MOŻLIWOŚCI I BUDOWANIE PARTNERSTWA ŚRODOWISKOWEGO NA RZECZ ZWIĘKSZENIA SKUTECZNOŚCI OPIEKI ZDROWOTNEJ W SPOŁECZNOŚCIACH DYSPROPORCJONALNIE DOTKNIĘTYCH PROBLEMEM NOWOTWOROWYM. Termin składania wniosków: 20 kwietnia, 2012 Fundacja Bristol-Myers Squibb, w ramach programu BRIDGING CANCER CARE, zaprasza do składania wniosków z propozycjami projektów mających na celu niwelowanie różnic w zakresie rozpoznawania i leczenia chorób nowotworowych, które będą realizowane w Czechach, Polsce, Rumunii, Rosji i na Węgrzech. Fundacja przyzna pięć dwuletnich grantów, każdy w wysokości do 150 000 dolarów amerykańskich, na wsparcie…