-
DoveMed na sympozjum w Mikołajkach
Aż na cztery dni za sprawą VII Edycji Sympozjum Naukowo Szkoleniowego Polskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii Mikołajki zgromadziły wielu wybitnych specjalistów w dziedzinie dermatologii. Sukcesem okazała się obecność Programu DoveMed, który cieszy się wśród lekarzy dużym uznaniem oraz zainteresowaniem. W dniach 12 – 15 września w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach odbyła się VII Edycja Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego Zarządu Głównego PTD Polskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii. Tegoroczna edycja, której przewodziło hasło „Dermatologia – specjalność pożądana, lecz niedoceniana”, zgromadziła ponad pięciuset lekarzy alergologów, dermatologów i wenerologów z całego kraju. Program sympozjum obfitował w kursy alergologiczne, panele dyskusyjne oraz odczyty referatów. Konferencja była również pretekstem dla przedstawienia środowisku medycznemu Programu DoveMed, który ma na…
-
Rzadkie choroby są częste!
Większość ludzi nigdy o nich nie słyszała. Tymczasem osoby z chorobami rzadkimi od lat walczą z problemem niewiedzy na swój temat oraz brakiem odpowiednich regulacji prawnych związanych z diagnozą, leczeniem, opieką. We wrześniu rozpocznie się kampania "Rzadkie Choroby Są Częste", której inauguracją będzie konferencja „RZADKIE CHOROBY – Ocena polityki Polski” w ramach europejskiego projektu EUROPLAN. Dlaczego choroby rzadkie są częste? Poszczególne choroby są rzadkie, ale fakt, że jest ich ponad 6000 sprawia, że dotykają one ok. 6 proc. społeczeństwa, w Polsce nawet 2 miliony ludzi. Wśród nich jest Zespół Fabry’ego czy Niemanna-Picka, ale też choroby bardziej znane jak mukowiscydoza, hemofilia czy nowotwory dziecięce. W literaturze medycznej co tydzień opisywanych jest…
-
Targi WIHE – najnowsze zdobycze medycyny i farmacji w jednym miejscu
Nowe technologie medyczne, innowacje farmaceutyczne, konferencje naukowe i panele dyskusyjne – to wszystko czeka na uczestników targów WIHE Hospital oraz WIHE Pharmacy Warsaw 2013, które odbędą się w dniach 1-3 października w warszawskim Centrum EXPO XXI. Jedną z atrakcji targów będzie Ogólnopolskie Targowe Forum Dyrektorów i Kierowników Zarządzających w Podmiotach Leczniczych. WIHE 2013 to największe tego typu targi w stolicy. Swą obecność już zapowiedziało ponad 90 wystawców z kraju i zagranicy. Na imprezę przyjadą wystawcy m.in. z Belgii, Niemiec, Włoch, Tajwanu, Rosji, Słowenii, Indii, Turcji i Węgier. Wśród odwiedzających można się spodziewać kadry zarządzającej w służbie zdrowia: dyrektorów publicznych oraz prywatnych szpitali, przychodni oraz centrów medycznych, ordynatorów oraz kierowników działów…
-
Bezpieczna firma – Mistrzostwa Ratownictwa Medycznego
Właśnie zakończyły się Mistrzostwa Ratownictwa Medycznego dla Zakładowych Drużyn Ratowniczych organizowane przez Medicover. W zawodach wzięły udział ekipy ratownicze z całej Polski. Głównym celem imprezy było propagowanie profilaktyki zdrowotnej oraz promowanie wiedzy i praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach kiedy zagrożone jest życie ludzkie. W tym roku organizatorzy szczególną uwagę zwrócili na tzw. złote cztery minuty, kluczowe dla uratowania życia i zdrowia człowieka. Następstwem zatrzymania krążenia są nieodwracalne zmiany w tkance mózgowej, najbardziej narażonej na skutki niedotlenienia. Jeśli w ciągu czterech minut nie zostanie podjęta akcja reanimacyjna, wtedy poszkodowany, o ile przeżyje nie będzie mógł normalnie funkcjonować. W tej edycji mistrzostw zajęto się tematyką wypadków i urazów, które mogą…
-
Kampania „Ciśnienie na życie” zbada wiek serca Polaków za pomocą innowacyjnej aplikacji
Serce dorosłego Polaka i Polki jest średnio o 8 lat starsze niż oni sami – takie wnioski wynikają z nowoczesnego badania NATPOL 2011, analizującego zdrowie Polaków. Dlatego Grupa Polpharma z pomocą lekarzy, pielęgniarek oraz specjalnie przygotowanej aplikacji przeprowadzi badanie przesiewowe, dzięki któremu Polacy będą mogli sprawdzić, ile lat mają ich serca. Badania stanowią część ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”, a ich wyniki zostaną przedstawione w raporcie „Serce Polaka”. Na wiek serca wpływają różne czynniki, których pacjenci często nie biorą pod uwagę – tryb życia, stres, dieta, występowanie w przeszłości zdarzeń kardiologicznych (u pacjenta lub w rodzinie pacjenta). Mogą one prowadzić do nadciśnienia tętniczego, otyłości, podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi, a…
-
EUROPLAN II – konferencja na temat chorób rzadkich
Mimo że choroby z tej grupy bywają bardzo rzadkie, fakt, że jest ich ponad 6000 sprawia, że dotykają one ok. 6 proc. społeczeństwa, w Polsce nawet 2 miliony ludzi. Wśród nich jest Zespół Fabry’ego czy Niemanna-Picka, ale też choroby bardziej znane jak mukowiscydoza, hemofilia czy nowotwory dziecięce. W literaturze medycznej co tydzień opisywanych jest pięć nowych chorób rzadkich. Dotyczą one pacjentów w każdym wieku, jednak aż 75 % z nich dotyka dzieci. Ola ma 11 lat, od ponad 8 choruje na nieuleczalną chorobę – Zespół Leigha. Urodziła się jako zdrowe dziecko. Do 3 roku życia bardzo dobrze się rozwijała: chodziła, mówiła, śpiewała piosenki, tańczyła. Niestety choroba jej to odebrała. Obecnie…
-
Czy w tegorocznym sezonie grypowym czeka nas epidemia?
Według meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH liczba zachorowań na grypę w sezonie 2012/2013 była aż trzykrotnie wyższa niż w poprzednim. Eksperci twierdzą zgodnie, że epidemie można ograniczyć – pomóc w tym mogą szczepienia przeciw grypie. 2 973 821 – to liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie 2012/2013 roku. Spośród nich ponad 1,3 miliona stanowiły dzieci w wieku do lat 14. Zarówno liczba zachorowań w populacji generalnej, jak i znaczna liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań wśród pacjentów poniżej 14. roku życia, są wyraźnym sygnałem, że grypa stanowi istotny problem kliniczny i epidemiologiczny. W grupie wiekowej dzieci i młodzieży do 14. roku życia zaobserwowano jednocześnie najniższy poziom wyszczepialności, nieprzekraczający…