-
WIHE Hospital i WIHE Pharmacy – Warszawa wzbogaciła się o ważne wydarzenie dla branży medycznej i farmaceutycznej
Ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy, 1600 gości, w tym połowa to prezesi, wiceprezesi bądź właściciele firm, do tego bogaty program merytoryczny obfity w wykłady i konferencje dla lekarzy i farmaceutów – wszystko to złożyło się na sukces pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Medycznych i Farmaceutycznych, które w dniach 1-3 października odbyły się w Warszawie. Targi nie tylko z nazwy były międzynarodowe, bo ponad połowa wystawców przyjechała z zagranicy, m.in. z Niemiec, Tajwanu czy Indii. Spoza Polski – z Austrii, Kanady, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii, Ukrainy – pochodziło także 7 proc. odwiedzających. Gośćmi targów byli głównie dyrektorzy, menedżerowie i przedstawiciele kadry kierowniczej i technicznej w placówkach służby zdrowia.…
-
W Małopolsce bezpieczniej
Od kilku lat w Polsce intensywnie rozwija się system teletransmisji danych kardiologicznych. Ciągle rośnie liczba stacji odbiorczych w szpitalach i ambulansów wyposażonych w sprzęt do przesyłania zapisu EKG. Jednak w Małopolsce dotychczas te możliwości były bardzo ograniczone. Zaledwie z kilku karetek można było przesłać sygnał do niektórych szpitali mających pracownię hemodynamiki. Kardiolodzy zwracali uwagę, że można osiągnąć lepsze wyniki leczenia osób z zawałem serca, jeżeli uda się skrócić czas dostarczenia chorego na stół operacyjny i poprawić organizację związaną z przewozem pacjentów bezpośrednio do interwencji hemodynamicznej. Po kilkunastu miesiącach przygotowań udało się w sposób unikalny na skalę krajową zrealizować w Małopolsce projekt włączenia jednostek systemu ratownictwa całego województwa do ogólnopolskiej sieci…
-
Samodzielne badanie jąder czyli samobadanie jąder
O samobadaniu piersi mówi się dość dużo, jednak zdecydowanie za mało poświęca się czasu na temat samodzielnego badania jąder. Przecież życie mężczyzn jest tak samo ważne, jak życie kobiet. Metoda badania jest bardzo prosta. Należy wykonywać je tuż po kąpieli bądź prysznicu i uwaga najlepiej nie po, ani nie przed samym stosunkiem. Warto swobodnie ułożyć się na łóżku bądź fotelu, tak, aby dostęp do jąder był pełny. Zaczynamy od dotykania jąder i sprawdzania czy nie ma na nich grudek czy twardych chrapowatych miejsc. Warto również obejrzeć skórę jąder i tym samym sprawdzić, czy nie ma na niej zmian w postaci dziwnych plam, zaczerwienień. Istotna jest też ich wielkość, a więc…
-
Teletransmisja EKG-Budowa jednolitego systemu telemedycznego w ostrych zespołach wieńcowych w Malopolsce
Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego i Marcin Kuta Koordynator wdrożenia projektu z upoważnienia Zarządu Województwa Małopolskiego serdecznie zapraszają na konferencję podsumowującą realizację zadania "Teletransmisja EKG-Budowa jednolitego systemu telemedycznego w ostrych zespołach wieńcowych w Malopolsce" w ramach Projektu "Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce" Spotkanie odbędzie się 17 października 2013 roku o godzinie 11:00 w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II (sala konferencyjna Edukatorium) im. Prądnicka 80
-
Zmiany w traktowaniu rzadkich chorób?
W ramach europejskiego projektu EUROPLAN http://www.europlanproject.eu Krajowemu Forum Orphan powierzono doroczną ocenę dokonań Polski w zakresie opieki i terapii chorób rzadkich, której podsumowanie odbyło się podczas międzynarodowej konferencji 27-28 września 2013 w Warszawie, pod honorowym patronatem Prezydent Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz –Waltz. Większość Polaków nigdy nie słyszała o tym, że rzadkie choroby są częste ( jest ok. 6000 takich chorób i w Polsce chorować może na nie nawet 2 miliony ludzi, z czego 75% to dzieci). Równolegle z konferencją została zainaugurowane akcja "Rzadkie Choroby Są Częste", której celem jest zbudowanie świadomości o tym jak wiele osób w naszym kraju dotyka ten problem. Przyszły Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich jest narzędziem,…
-
Relacja po targach WIHE Hospital 2013
Targi WIHE Hospital: ponad 100 wystawców i 1600 odwiedzających, duża liczba konferencji i specjalistycznych paneli dyskusyjnych – pierwsza edycja imprezy zakończyła się sukcesem. Kadra zarządzająca, menedżerowie i lekarze z publicznej i prywatnej służby zdrowia byli gośćmi pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Medycznych WIHE HOSPITAL. Na wystawców i zwiedzających czekał bogaty program merytoryczny, który rozpoczęło Ogólnopolskie Targowe Forum Prezesów, Dyrektorów i Kierowników Zarządzających w Podmiotach Leczniczych. Następnego dnia odbyła się konferencja „Nowoczesne techniki w anestezjologii i intensywnej terapii” zorganizowana przez I Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii WUM. Targi zorganizowane w warszawskim Centrum EXPO XXI trwały od 1 do 3 października. Równocześnie z targami WIHE Hospital odbywały się targi WIHE Pharmacy. Obie imprezy…