To i to pomaga nam na to i tamto

Często powtarzane prawdy żywieniowe mówią, że marchewka pomaga nam na oczy, coś innego pomaga nam na paznokcie, a na przykład cytryna jest dobra na przeziębienie. Mówi się też, i to zazwyczaj przychodzi ze sfery różnych gazet plotkarskich oraz ogólno tematycznych portali internetowych, że „naukowcy odkryli” związek pomimo długowiecznością i jedzeniem określonego rodzaju ryb. Zawsze takie sensacje mnie mocno nurtowały, bo kiedy jedno badanie pokazuje, że dynia chroni przed rakiem, za tydzień pojawia się kolejne stawiające dynię na szczycie warzyw szkodliwych. Każdy na pewno czuje, że coś jest tu nie tak.

 

Niedobory (jedzenie marchewki na kilogramy nie poprawi nam wzroku)

Pierwsza kwestia wiąże się głównie z niedoborami. We wspomnianych marchewkach jest bardzo dużo karotenu, którego metabolity są niezbędne dla właściwego działania naszego aparatu widzenia. Oznacza to, że jeśli w naszym organizmie nie ma wystarczającej ilości takiej substancji, zaczynamy mieć problem z oczami. W praktyce, przy zrównoważonej diecie, ciężko o taką sytuację, a przyjęcie dodatkowych dawek karotenu nic nam uzupełnienie da. Marchewka nie jest dobra na oczy, ale brak marchewki jest zły dla oczu. Dokładnie w ten sam sposób cytryna działa na przeziębienia.

 

Korelacja

Ciągłe odkrycia, że coś bardzo zwykłego jest dobre w zwalczaniu raka lub zapewnia długowieczność, to najczęściej efekty posługiwania się przez badaczy statystycznym miernikiem o nazwie współczynnika korelacji Pearsona. Jego użycie polega na określeniu dwóch cech i sprawdzeniu ich koincydencji lub innymi słowy w – współwystępowania. Na tej zasadzie twierdzi się, że ludzie jedzący dużo owoców morza żyją dużo dłużej od ludzi, którzy ich nie jedzą. Sęk w tym, że współwystępowania wcale nie oznacza zależności przyczynowo-skutkowej. Podany miernik można wykorzystać w sytuacjach wręcz absurdalnych wskazując, że woda jest toksyczna, gdyż 100% osób, które miało z nią kontakt, zmarło. Metoda naukowa wymaga od nas, by przed zastosowaniem współczynnika korelacji odkryć mechanizmy działania współzależności, co dla celów poinformowania magazynu plotkarskiego, że gruszki są dobre na raka, zazwyczaj nie jest konieczne. (czy owoce morza mogą być magiczna receptą na długowieczność?)

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.kuzniazdrowia.pl

Jak tanio wypożyczyć samochód?

W końcu mieszkaniec południowej części kraju wybierając się nad morze często zrezygnuje z jazdy prywatnym samochodem z uwagi na wysokie koszty paliwa i stres związany z kilkugodzinną jazdą. Wybiera przelot samolotem, który pozwala zaoszczędzić czas i energię. Będąc już w Gdańsku można wynająć samochód na czas pobytu co ułatwi i usprawni zwiedzanie. Jednak wypożyczenie auta może być kosztowne i uciążliwe dla całego budżetu urlopowego. Aby zaoszczędzić pieniądze podczas najmu pojazdu należy kierować się kilkoma wskazówkami.

 

Obecnie coraz większe grono korzysta z urządzeń GPS a ich największe zalety dostrzega się podczas podróży w nieznane zakątki. Wiele z dostępnych na rynku wypożyczalni nalicza dodatkowe opłaty za nawigacje. Jeżeli więc dysponujesz własnym urządzeniem, warto jest go wziąć z domu. Zupełnie podobnie wygląda sytuacja z fotelikiem dla dziecka. Zabezpieczając się w podobny sposób można liczyć na redukcję kosztów związanych z najmem wozu. Inną równie istotną kwestią jest konieczność zarejestrowania na filmie wszelkich uszkodzeń samochodu. Wiele z dostępnych na rynku firm będzie nastawiona na zyski pochodzące ze szkód auta. Tyle, że część z nich będzie widoczna jeszcze przed jego odebraniem. Uzupełnij protokół, w którym podane są konkretne informacje na temat ewentualnych uszkodzeń. To nie zajmie dużo czasu, a da Ci spokój. Nie czujesz się w końcu zobowiązany płacić za konsekwencje nieostrożnej jazdy innych osób. Przy zwracaniu wozu można nagrać krótki filmik, który będzie przedstawiał, że oddajesz nieuszkodzony samochód. Zweryfikować należy zasady płatności za paliwo. W różnych firmach mogą być odmienne dlatego tak ważne jest dokładne sprecyzowanie jak to wygląda w konkretnej, którą jesteśmy zainteresowani. Jeżeli sam jesteś zobowiązany tankować paliwo to możesz zaoszczędzić wyszukując najkorzystniejszych cen w okolicy. Jeżeli korzystasz ze smartfona możesz pobrać aplikacje, która informuje o przeciętnych cenach paliwa w miejscu, w jakim się poruszasz i dodatkowo wskazuje najkorzystniejsze oferty na stacjach paliw. Zarówno firmy w Gdańsku np. wypożyczalnia samochodów Gdańsk – Exel czy też w innych miastach w kraju oferują początkowo podstawową stawkę za najem, która może zostać podwyższona o opcjonalne dodatki. Staraj się czytać informacje zamieszczone w regulaminie a w szczególności, te napisane drobnym drukiem. Mogą one dotyczyć dodatkowych opłat, które będziesz zobowiązany ponieść. Koszty, których możesz uniknąć zwykle dotyczą opłat ponoszonych za wypożyczenie bezpośrednio z lotniska lub za przekaźnik do pobierania opłat przy autostradzie.

 

Poruszanie się po większych miastach jak: Gdańsk, Gdynia czy Sopot stanie się znacznie prostsze w chwili najmu mniejszego samochodu. Pozwoli to obniżyć koszty związane z wypożyczeniem i paliwem. A też znacznie łatwiej będzie znaleźć miejsce parkingowe dla mniejszego samochodu.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Exel – Wypożyczalnia samochodów Gdańsk lidera branży na terenie woj. Pomorskiego

Dodatkowe oświetlenie szpitalnego łóżka, czyli zalety paneli nadłóżkowych

Panele nadłóżkowe funkcjonują również pod nazwą zestawy nadłóżkowe, czy też panele przyłóżkowe. Ich charakterystyczną cechą jest przede wszystkim wielofunkcyjność. Nowoczesne i nowatorskie rozwiązania w najbardziej konkurencyjnych cenach oferuje inmed.pl. Główne funkcje jakie posiadają panele nadłóżkowe to: oświetlenie ogólne sali, oświetlenie dla pacjenta, oświetlenie nocne, zasilanie w energię elektryczną i zasilanie w gazy medyczne czy też próżnie. Dodatkowo mogą zawierać funkcje takie jak: gniazda telefoniczne, gniazda komputerowe, radio ze złączem USB czy gniazda słuchawkowe.

 

W jednym urządzeniu zawarta jest funkcyjność wielu innych urządzeń, co pozwala nam zaoszczędzić nie tylko czas, ale również zasoby finansowe, które musielibyśmy przeznaczyć na montaż dodatkowych gniazd czy urządzeń medycznych. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie nie tylko dla pacjentów, ale również dla szpitala. Panele nadłóżkowe mają nie tylko wiele istotnych funkcji, ale również bardzo ciekawy design, który może urozmaicić wystrój sali chorych, mogą występować w wielu gamach kolorystycznych oraz różnych wymiarach co pozwoli dopasować je do wielu wnętrz.

 

Firma INMED-Karczewscy daje możliwość dowolnej konfiguracji paneli, co jest bardzo istotną kwestią ponieważ pozwala na dostosowanie jego funkcji, wyposażenia i wyglądu do konkretnych preferencji i potrzeb klienta. To klient decyduje o rodzaju i wersji panelu, jak również o jego kolorystyce, wymiarach oraz jego wyposażeniu.

 

Dodatkowe oświetlenie szpitalne ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla pacjentów, ponieważ jeśli mają oni ochotę poczytać książkę, będą mieli taką możliwość w komfortowych warunkach, nie wysilając dodatkowo wzroku, co nie naraża ich na kolejne uszczerbki na zdrowiu. Ponadto, czy nie zdarzyło nam się leżąc w szpitalu, aby naszła nas ochota na przykład na posłuchanie muzyki, skorzystanie z Internetu czy telefonu bez konieczności szukania gniazdek elektrycznych do podłączenia sprzętu po całym szpitalu. Oświetlenie nocne umożliwia pacjentom bezpieczny powrót w porze nocnej do łóżka np. z toalety. Delikatna poświata oświetla łóżko nie przeszkadzając innym pacjentom. Nowoczesne panele nadłóżkowe poza oświetleniem jarzeniowym dają możliwość wyboru użytkownikowi oświetlenia LED, które jest znacznie oszczędniejsze w eksploatacji.

 

Szpital sam w sobie kojarzy się wielu osobom z miejscem smutnym i ponurym, w którym myśli się jedynie o chorobie. Nowoczesne panele nadłóżkowe pozwalają zmienić te skojarzenia, ponieważ oferują nie tylko funkcjonalność, ale również możliwość rozrywki, która jest tak bardzo potrzebna właśnie w takich miejscach. Zestawy nadłóżkowe gwarantują komfort, wielofunkcyjność, niespotykany design, który można dowolnie modyfikować, ale również poprawę zdrowia, ponieważ gazy medyczne, które są w nim zainstalowane mogą się przyczynić do uratowania pacjentowi życia w nagłych sytuacjach.

IX Międzynarodowy Kongres Psychiatria Medforum 2015

Szanowni Państwo!

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w IX Międzynarodowym Kongresie z cyklu: Psychiatria Medforum. Tematem przewodnim będzie: Optymalizacja leczenia w psychiatrii. Spotkanie odbędzie się w dniach 10-12 grudnia 2015 w Hotelu Gołębiewski w Wiśle.


Podobnie jak w ubiegłym roku dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym sesje międzynarodowe będą współorganizowane z European Psychiatric Association (EPA). Swoje sesje będą miały także Sekcja Psychiatryczna UEMS (Union Européenne des Médecins Spécialistes), która jest odpowiedzialna za ujednolicenie programów specjalizacyjnych w całej Europie oraz FEPT (European Federation of Psychiatric Trainees) – stowarzyszenie młodych lekarzy szkolących się w psychiatrii.


W ramach programu polskojęzycznego odbędą się sesje pod kierunkiem konsultantów krajowych ds. psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży.


Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Kongresu:


www.Psychiatria2015.medforum.pl

 

Zapraszamy serdecznie i do zobaczenia w Wiśle.


Przewodnicząca Komitetu Naukowego

Prof. dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk

 

Kongres Neurologia Medforum 2016

7-9 kwietnia 2016,

Hotel Gołębiewski, Wisła

www.neurologia2016.medforum.pl

 

Kongres Neurologia Medforum 2016 przebiegać będzie pod hasłem “Nowe terapie w neurologii”. Naszym celem jest przybliżenie uczestnikom najnowszych badań nad metodami terapeutycznymi w neurologii, ponadto chcemy przyjrzeć się współpracy neurologów ze specjalistami innych dziedzin medyny, m.in. neurochirurgii, rehabilitacji czy psychiatrii. W sesjach warsztatowych poruszaną będą m.in.: interakcje leków neurologicznych i “somatycznych”, aspekty prawne pracy neurologa, dieta pacjenta neurologicznego, postępowanie z roszczeniowym pacjentem.

 

Kongres odbędzie się w dniach 7-9 kwietnia 2016. Odbędzie się 7 sesji wykładowych, 3 sesje warsztatów równoległych oraz prezentację e-posterów. Planujemy udział gości zagranicznych z tłumaczeniem symultanicznym.

 

Prof. Andrzej Szczudlik

Rzucanie palenia bez skutków ubocznych

Co jest powodem wzrostu wagi po rzuceniu palenia?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Papierosy hamują nasz apetyt poprzez zmniejszenie odczucia głodu. Nikotyna niszczy kubki smakowe, co powoduje, że jedzenie znacznie traci swój smak, więc nie jest już takie kuszące. Dodatkowo papierosy wpływają na otępienie naszego zmysłu powonienia, więc nie odczuwamy tak silnie zapachów zachęcających do konsumpcji. Nikotyna także przyspiesza nieco przemianę materii oraz zwiększa liczbę spalanych kalorii. Zaś adrenalina, która wydziela się podczas palenia informuje mózg, że nasz organizm jest nasycony.

 

Odstawienie papierosów wzmaga łaknienie

Po odstawieniu papierosów, nie tylko obniża się nasz metabolizm, ale i wzmaga się zapotrzebowanie na witaminy, których pozbyliśmy się będąc w nałogu. Organizm dążąc do ich uzupełnienia wzmaga łaknienie. Kolejnym aspektem jest głód nikotynowy, który poszukuje zaspokojenia. Często dzieje się tak, że organizm myli go ze zwykłym głodem i informuje nas, że potrzebujemy jedzenia, co wcale nie jest prawdą. Do tego wszystkiego dochodzi chęć zastąpienia papierosów czymś innym. Nie wiemy co zrobić z rękoma, więc zaczynamy co chwilę sięgać po małe przekąski. Podjadanie wysoko kalorycznego jedzenia negatywnie wpływa nie tylko na naszą wagę, ale i na nasze zdrowie. Nie możemy zapominać, że rzucenie palenia powinno się łączyć ze zdrową i zbilansowaną dietą oraz zwiększonym ruchem. Leżąc na kanapie i jedząc śmieciowe jedzenie uspokoimy skołatane nerwy tylko na chwilę. Stres związany ze wzrastającą wagą wpłynie na nas i nasze samopoczucie bardzo negatywnie. Zatem, jeśli sami nie jesteśmy w stanie opanować nerwów, jakie niesie za sobą walka z papierosami, może warto poszukać pomocy u specjalistów? Terapeuci kliniki Free Forever, za pomocą terapii behawioralno-poznawczej, pozwolą Ci pozbyć się nałogu. Tego typu terapia pozwoli uniknąć jakichkolwiek skutków ubocznych po rzuceniu palenia.

 

Co zrobić, żeby rzucić palenie i zachować dobrą wagę?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że jedzone przez nas posiłki muszą być pełnowartościowe i sycące. Dostarczajmy organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Wykluczmy z diety kawę i alkohol, które nie tylko wzmagają łaknienie, ale i kuszą do sięgnięcia po papierosa. Jedzmy regularnie, w ustalonych porach dnia i równych odstępach. Starajmy się spożywać pięć posiłków dziennie. Kolację konsumujmy najpóźniej na dwie godziny przed snem. Ważne jest również zrewidowanie naszej dotychczasowej diety. Polega ono na policzeniu liczby zjadanych kalorii oraz stwierdzeniu, które z nich dostarczają nam wartości odżywczych, a które jedynie wzmagają wzrost wagi. Jeśli dopadnie nas głód nikotynowy i będziemy zmuszeni coś przekąsić, to sięgajmy po zdrowe przekąski. Dodatkowo zapewnijmy sobie ruch, uprawiajmy sporty i jak najczęściej spacerujmy.

Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym

W dniach 10-13 czerwca w Olsztynie już po raz XIII odbyły się Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym. Zawody stanowiły eliminację najlepszych załóg ratowniczych do ogólnokrajowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym.

 

W tym roku rywalizację podjęło 23 drużyny z Polski i jedna z Ukrainy. Startujące ekipy zmagały się z zaplanowanymi konkurencjami, które miały w najbardziej realny sposób odzwierciedlać codzienną pracę ratowników zarówno w sytuacjach dziennych jak i w nocnych.

 

Mistrzostwa dają ratownikom możliwość sprawdzenia się w trudnych i nagłych zdarzeniach medycznych, opierają się nie tylko na rywalizacji załóg, ale też motywują zespoły do poszerzania swojej wiedzy i praktycznych umiejętności – mówi Mieszko Skoczylas z Physio-Control.

 

Ciekawym pomysłem promocji mistrzostw była wspólna akcja Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. 10 czerwca, w dnu rozpoczęcia zawodów patrolowi policji towarzyszyła karetka pogotowia i sprawdzała umiejętności zatrzymanych kierowców. Ci, którzy popełnili wykroczenie, musieli wykonać podstawowe czynności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, aby uniknąć mandatu.

 

W ostatnim dniu mistrzostw zostały ogłoszone wyniki. Sędziowie uznali, że najlepszą drużyną byli ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Warszawie. Drugie miejsce zajęła ekipa ze Szpitala Powiatowego w Bartoszycach. Siedem drużyn zdobyło prawo startu w Mistrzostwach Polski. Polscy ratownicy przekazali również w pełni wyposażone karetki swoim kolegom z ukraińskiego Centrum Medycyny Ratunkowej w Iwanofrankowsku.

Viagra czy Cialis? – porównanie leków

Boją się oceny partnerki, gdyż nie są w stanie odbyć satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Może stać się to powodem nieporozumień i zgrzytów w związku. Najważniejsza jest w takim przypadku szczera rozmowa i wsparcie partnerki – problemy tego typu można pokonać farmakologicznie. Często zdarza się, że mężczyzna cierpiący na zaburzenia erekcji, szuka pomocy w internecie. Przeglądając fora i czytając opinie innych, szuka leku, który będzie skuteczny w walce z jego przypadłością. Jest to błąd, gdyż można tym sposobem łatwo natknąć się na oszustów, oferujących niesprawdzone leki z nieznanych źródeł. Najlepszym rozwiązaniem problemu jest niezwłoczne udanie się do lekarza – tylko taka wizyta pozwoli fachowo rozpoznać problem, określić przyczynę zaburzeń i dobrać odpowiednią kurację.

Leki na zaburzenia erekcji – Viagra i Cialis.

Viagra i Cialis są lekami podobnymi w działaniu, jednak znacząco różnią się składem i substancjami aktywnymi oraz czasem działania. Viagra jest najbardziej znanym lekiem na zaburzenia wzwodu u mężczyzn – uważana jest również za jeden z najskuteczniejszych środków. Od lat cieszy się ogromną popularnością i w świadomości wielu mężczyzn uchodzi za remedium na wszystkie problemy natury seksualnej. Nie jest to do końca prawdą, gdyż Viagra nie zwiększa możliwości seksualnych ani nie podnosi pożądania – jedynym jej zadaniem jest umożliwienie osiągnięcia pełnego wzwodu podczas stosunku. By Viagra skutecznie zadziałała, konieczne jest pobudzenie seksualne – tylko wtedy lek zadziała prawidłowo. Cialis jest środkiem mniej znanym, jednak równie skutecznym. Zalecenia do stosowania są takie same jak w przypadku Viagry – Cialis zwiększa dopływ krwi do prącia, co umożliwia uzyskanie pełnej erekcji. Również działa jedynie w odpowiednich okolicznościach – konieczna jest stymulacja seksualna. Skuteczność obu leków jest potwierdzona badaniami i porównywalnie dobra.

Viagra i Cialis – czym się różnią?

Substancją aktywną leku Cialis jest tadalafil – składnik ten jest odpowiedzialny za rozszerzanie się naczyń krwionośnych członka i umożliwia lepszy przepływ krwi a w efekcie – osiągnięcie erekcji. Natomiast w leku Viagra tę samą rolę spełnia inna substancja czynna – syldenafil. Odpowiada ona za stymulowanie prawidłowej erekcji. Kolejną podstawową różnicą pomiędzy lekami jest czas działania – czas działania Viagry wynosi około 5 godzin. Oznacza to, że przez ten czas po zażyciu tabletki, wzwód będzie łatwy do osiągnięcia – wystarczy odpowiednie podniecenie, by nastąpiła erekcja. Natomiast w przypadku tabletek Cialis czas działania może wynosić aż do 36 godzin. Przez 36 godzin po zastosowaniu, erekcja będzie możliwa do uzyskania bez żadnego problemu. Jest to znacząca różnica, która sprawia, że wielu mężczyzn wybiera Cialis ze względu na jego dużo dłuższy czas działania. Jednak dla wielu z nich istotną kwestią jest również czas utrzymywania się leku w organizmie – wybierają więc Viagrę, gdyż okres ten jest w tym przypadku krótszy. Znaczącą różnicą jest fakt, że Cialis dostępny jest nie tylko w formie tabletek zażywanych przed podjęciem aktywności seksualnej, ale również jako tabletki do codziennego stosowania – zawierają one dużo mniejszą dawkę tadalafilu. Natomiast Viagra możliwa jest do kupienia jedynie w tabletkach o zawartości substancji czynnej 25, 50 lub 100 mg – stosuje się je tylko w razie potrzeby, nie codziennie. Działanie leku Cialis jest również nieco szybsze – aktywność seksualną można podjąć z dobrym skutkiem już po 25-30 minutach od zażycia tabletki, w przypadku Viagry należy odczekać około godziny.

By odpowiednio dobrać lek do swoich problemów i skutecznie im zapobiegać, należy zgłosić się do lekarza. Warto znać podstawowe właściwości leków, jakie mogą nam pomóc, podobieństwa i różnice między nimi. Jednak ostateczną decyzję – co zażywać, kiedy i w jakich dawkach – pozostawmy lekarzowi. Tylko on jest w stanie fachowo i profesjonalnie pomóc, doradzić i zalecić odpowiedni rodzaj kuracji.

Jak rzucić palenie?

Chcę rzucić palenie – słyszę tu i tam.
Rzucanie palenia nie jest łatwe… – mówią palacze.
A co w życiu jest łatwe? – pytam.

Moja historia rzucania palenia:

Rzucanie palenia podejście pierwsze.

Pierwsza próba rzucenia palenia polegała na tym, że ograniczałam stopniowo ilość wypalanych papierosów. Paliłam coraz mniej, to fakt. Kiedy doszłam do ilości trzech papierosów dziennie zdecydowałam, że czas przestać palić.

Rzuciłam palenie!
Wyrzuciłam resztę papierosów do pieca.
Wyrzuciłam zapalniczkę do śmieci.

Po trzech dniach przeszukiwałam kieszenie w poszukiwaniu jakiegoś zapomnianego papierosa a po nieudanych poszukiwaniach wyruszyłam po prośbie do sąsiada.

Rzucanie palenia podejście drugie.

Za drugim razem rozpoczęłam rzucanie palenia nieco inaczej, kupowałam papierosy takie, które mi nie smakowały i takie które były „słabe”.
Paliłam mniej ale cały czas czułam potrzebę zapalenia papierosa.

Po tygodniu rzuciłam całkowicie i tak jak w pierwszym podejściu wyrzuciłam papierosy i zapalniczkę.
Okres niepalenia trwał dwa lata. Po dwóch latach kolega z pracy poczęstował mnie papierosem mówiąc : ” przecież jeden ci nie zaszkodzi, dotrzymaj mi towarzystwa” , to nie był dobry kolega!

Najpierw był jeden, potem dwa a potem paczka, zaczęłam palić jeszcze więcej niż przed rzuceniem.

Rzucanie palenia podejście trzecie.

Trzecie podejście rzucania palenia było najskuteczniejsze, bo trwa do dziś a to już 15 lat.
Tym razem nie bawiłam się w ceregiele, stojąc na tarasie, na świeżym powietrzu (o ironio) stwierdziłam, że g…. mną rządzić nie będzie! Koniec! Kropka!

Co to ma być, że ja dorosły człowiek jestem uzależniona od jakiegoś śmierdziela.
Jak pomyślałam tak zrobiłam, przestałam palić ot tak z marszu.
Tym razem postąpiłam jednak przezorniej gdyż nie wyrzuciłam papierosów a wręcz przeciwnie położyłam wraz z zapalniczką w koszyczku na widocznym miejscu.

Pomyślałam, że jeśli będę miała świadomość iż w każdej chwili mogę sięgnąć do koszyka po zbawienne ziele to będzie mi łatwiej.
I tak było.
Papierosy leżały a ja po nie nie sięgałam i tak zostało do dziś.

Dziś wiem o wiele więcej na temat uzależnień i zdaję sobie również sprawę, że nadal jestem palaczem, choć nie palę już 15 lat.
Najważniejsze to chcieć rzucić palenie i powiedzieć to sobie głośno i otwarcie.

Wiem również że jest wiele skutecznych sposobów na pozbycie się nałogu całkowicie i bezboleśnie, można stosować hipnozę, tabletki typu Desmoxan, autohipnozę, metodę Silvy i wiele innych. Każdy sposób jest dobry jeśli przyniesie oczekiwany rezultat.

Więc rzucajmy palenie od dziś.

Sprawna rejestracja pacjentów

Zarządzanie placówka medyczną

Telefon, internet, a może kolejka..oto dylematy współczesnego pacjenta chcącego umówić się do lekarza. Temat sposobu rejestracji wzbudza wiele emocji. Codziennością niestety są długie kolejki ustawiające się każdego dnia pod przychodniami, a także wiecznie zajęte linie telefoniczne. Brak dobrej organizacji personelu obsługującego rejestrację, bywa przyczyną niepotrzebnych sytuacji konfliktowych.

Ze względu na częste skargi niezadowolonych pacjentów, nowoczesne placówki medyczne starają się wprowadzać zmiany organizacyjne, usprawniać technikę rejestracji, a także wprowadzać nową jakość w obsłudze klienta- pacjenta.

Co jest do zmiany?

W sondażach przeprowadzanych w kolejkach do rejestracji powtarzają się tematy, które są zmorą współczesnego pacjenta: długie kolejki do okienka, niemiła obsługa, niemożność zarejestrowania się przez telefon, brak krzeseł dla osób starszych, długi czas oczekiwania na wizytę.

Bywa też tak, że w holu przy wejściu, aż trudno się swobodnie poruszać, ponieważ  jedna kolejka ustawia się do rejestracji, druga do laboratorium, trzecia do szatni. 

Jak usprawnić rejestrację pacjentów

Zwiększenie ilości osób do obsługi rejestracyjnej w godzinach porannych, wprowadzenie systemu kolejkowego wraz z ustanowieniem kolejek priorytetowych (w sezonie np. epidemii grypy), oddzielne stanowiska dla osób oczekujących na badania diagnostyczne, a także dla pacjentów rejestrujących się na badania w ramach programów profilaktycznych. Stworzenie oddzielnych stanowisk do obsługi internetowej i telefonicznej. Pacjenci w stanach nagłych powinni być przyjmowani w trybie natychmiastowym. Bardzo pomocnym i istotnym w procesie usprawnienia komunikacji z pacjentem jest uruchomienie adresu e-mail rejestracji danej przychodni oraz wprowadzenie możliwości SMS-owego powiadamiania pacjenta o terminie zbliżającej się wizyty lub badania.

Mądrym pomysłem, już stosowanym w polskich placówkach medycznych jest uruchomienie odrębnych rejestracji do poradni onkologicznej i rehabilitacyjnej ze względu na specyfikę świadczeń oraz proces ich realizacji.

Do placówek Centrum Medycznego Zdrowie w Kielcach dziennie trafia około 500 pacjentów, jednak, bywają dni, że zgłasza się tu nawet ponad 700 osób. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach zwiększonej zachorowalności, wtedy rejestracja pacjentów, zaczyna funkcjonować jak centrum telefonicznej obsługi pacjenta – mówi dr Witold Rezner z  CMZ. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest  system telefonicznej rejestracji obsługiwanej przez rejestratorki dedykowane do bezpośredniej obsługi Pacjentów, oraz system rejestracji internetowej, w którym Pacjent może zarejestrować się samodzielnie do wybranej poradni. Zarówno pacjent jak i personel przychodni powinni mieć także do dyspozycji sprawnie działający system informowania o świadczeniach medycznych, dzięki któremu łatwiej można byłoby znaleźć odpowiedzi na stawiane przez pacjentów pytania dotyczące możliwości uzyskania potrzebnych porad, badań, czy zabiegów. W naszych placówkach testujemy i stopniowo wprowadzamy do codziennej praktyki tego typu rozwiązania mające usprawnić pracę przychodni i poprawić jakość obsługi Pacjentów – dodaje dr Rezner.

Usprawnianie obsługi pacjentów przyjmowanych w przychodniach jest procesem złożonym i ciągle udoskonalanym, mającym przede wszystkim na celu sprawne zarządzanie kolejkami do lekarzy specjalistów. Dzięki wprowadzanym coraz częściej systemom tzw. e-rejestracji, łatwiej i szybciej można umówić się do lekarza.

Duże placówki medyczne starają się podnosić standardy, wprowadzać zmiany organizacyjne, ułatwiające obsługę pacjenta, jakby na przekór wszelakim bolączkom dotyczącym systemu ochrony zdrowia jakimi są: limity, małe kontrakty dla lekarzy, niedofinansowanie szpitali czy zbyt długi czas oczekiwania na operacje.

PR