-
Co warto wiedzieć o meningokokach?
Meningokoki, pneumokoki oraz Haemophilus influenzae typu B (HIB) to główne przyczyny bakteryjnego zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, natomiast za większość zachorowań wśród dzieci i młodzieży odpowiadają meningokoki. Obchodzony 24 kwietnia Światowy Dzień Zapalenia Mózgu i Opon Mózgowo-Rdzeniowych (World Meningitis Day) oraz trwający Światowy Tydzień Szczepień są okazją do edukacji na temat zakażeń meningokokowych oraz ich profilaktyki.
-
Na czym polega choroba wrzodowa żołądka?
Choroba wrzodowa żołądka polega na występowaniu wrzodów trawiennych, czyli ubytków śluzówki żołądka. Schorzenie to może zagrażać także dwunastnicy. Jakie są symptomy wrzodów żołądka i czy da się skutecznie zwalczyć tę przypadłość? Dolegliwość ta najczęściej sygnalizuje swoje istnienie wiosną i jesienią, czyli podczas tak zwanych przejściowych pór roku. Wiąże się to ze zmianami, zwłaszcza o charakterze hormonalnym, jakie zachodzą w organizmie we wspomnianym okresie. Objawy wrzodów żołądka nie powinny być lekceważone, ponieważ nieleczenie tej przypadłości może mieć dla chorego poważne konsekwencje. Przyczyny choroby Dobrze zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieje szereg czynników, które wpływają na możliwość pojawienia się opisywanego schorzenia. Przede wszystkim jest to zapalenie błony śluzowej żołądka,…
-
Jesteś w ciąży? Zadbaj o magnez!
Zdrowie niemowlaka w ogromnym stopniu zależy od kondycji mamy, dlatego kobiety w ciąży muszą bardzo dbać o siebie, a zwłaszcza o to, jak się odżywiają. Dieta ciężarnej powinna być zróżnicowana, bogata w wartościowe makro- i mikroelementy, a do najważniejszych składników zalicza się tu magnez. Wyższe zapotrzebowanie Dzienne zapotrzebowanie na magnez jest wyższe niż w przypadku innych pierwiastków, a to dlatego, że bierze on udział w bardzo wielu procesach życiowych. W okresie ciąży dobowa dawka magnezu powinna być wyższa o około 35 procent, aby zaspokoić potrzeby tak matki, jak i dziecka. Zalecana dawka to około 310 mg na dobę, ale w drugim trymestrze, mniej więcej od 22. tygodnia ciąży,…
-
Walczysz z silnymi, nawracającymi bólami brzucha? Nie lekceważ ich!
Silne, dokuczliwe bóle brzucha mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. I choć zwykle są one spowodowane stresem czy niewłaściwą dietą, niekiedy mogą być również objawem poważnych schorzeń. Kiedy ból brzucha powinien zaniepokoić? Każdego roku z bólami brzucha o różnymi nasileniu może zmagać się nawet ponad 60 proc. Polaków. Najczęściej przybierają one postać skurczu lub kolki, ale mogą przejawiać się też uczuciem ucisku, rozpierania i rozdzierania. Źródłem bólu brzucha mogą być dolegliwości związane z pokarmowym lub moczowym, lecz czasem bywa on objawem groźnych chorób. Czym spowodowany jest ból brzucha? Ból brzucha zazwyczaj wywoływany jest przez skurcz mięśni gładkich, które są materiałem budulcowym wielu narządów wewnętrznych. Z mięśni gładkich, które kurczą…
-
Objawy grypy – sprawdź, czemu nie można ich lekceważyć!
Grypa to wirusowa choroba zakaźna atakująca układ oddechowy i wywołująca szereg przykrych dla całego organizmu objawów, takich jak gorączka czy bóle mięśni. Często bywa mylona z przeziębieniem. Zobacz, jak rozpoznać grypę i jak sobie z nią radzić. Grypa – przyczyny i objawy Wirus grypy bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzenia, ponieważ przenoszony jest drogą kropelkową. Zarazić możemy się nie tylko w pracy, szkole czy domu, ale także w autobusie, sklepie lub urzędzie. Okresem nasilonej zachorowalności na grypę jest czas od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Grypa atakuje nagle i rozwija się bardzo szybko. Objawami odczuwanymi na początku są bóle mięśni i stawów oraz uczucie rozbicia; może także boleć nas…
-
Czy badanie wzroku u wcześniaków jest konieczne?
Wcześniaki są dziećmi urodzonymi przed końcem 37 tygodnia ciąży. Przeważnie są niedojrzałe anatomicznie, mają problemy z prawidłowym działaniem większości narządów i układów. W związku z tymi problemami, wcześniaki narażone są na zaburzenia oddychania, niedobory immunologiczne oraz choroby oczu.
-
Dużo siedzisz, mało się ruszasz i źle jadasz? Możesz być w grupie ryzyka!
Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej czy złe nawyki żywieniowe – to najczęstsze czynniki ryzyka mogące doprowadzić do zakrzepicy. Choć zazwyczaj dotyczy ona osób starszych, może zaatakować właściwie każdego. Jak rozpoznać chorobę i jej zapobiegać?