-
Jak walczyć z pyłami zawieszonymi?
Najczęściej z pojęciem pyłów zawieszonych spotykamy się w kontekście smogu. Są to jedne z najniebezpieczniejszych substancji znajdujących się w powietrzu. Skąd bierze się ich szkodliwość, jak działają na organizm? Czym są pyły zawieszone? Określenie konkretnego składu aerozoli atmosferycznych (znanych jako pyły zawieszone) nie jest możliwe. Jest to bowiem mieszanina najróżniejszych substancji, zarówno stałych i ciekłych, które powstają na skutek niskiej emisji i trafiają do atmosfery. Można wyróżnić jednak związki, które wchodzą w ich skład najczęściej, a są to: azotany, siarczany, amoniak, tlenki (siarki, glinu, żelaza) oraz sole. Wszystkie mają formę mikroskopijnych cząstek, a zależnie od ich wielkości dzielimy je na dwie, czasem trzy lub cztery grupy: pyły zawieszone…
-
Pylenie: trudny czas dla alergików i astmatyków
Rozpoczynający się okres silnego pylenia to wyjątkowo uciążliwy czas dla alergików i astmatyków. Uniknięcie kontaktu z pyłkami jest praktycznie niemożliwe, dlatego warto wiedzieć jak sobie radzić z alergenami, szczególnie kiedy dotyczą osób starszych oraz dzieci.
-
Operacja zaćmy – jak przebiega i jak się do niej przygotować?
Operacja zaćmy to jedyna skuteczna metoda, dzięki której możemy wyleczyć tę chorobę. Polega ona na zastąpieniu zmętniałej soczewki sztuczną, co pozwala przywrócić ostrość widzenia. Zanim jednak poddamy się temu zabiegowi, warto wiedzieć nieco więcej na jego temat.
-
Zastosowanie fizykoterapii w rehabilitacji
Fizykoterapia to dział fizjoterapii, w którym rehabilitant oddziałuje fizycznymi bodźcami na organizm pacjenta. W tej dziedzinie fizjoterapii wykorzystuje się m.in. ciśnienie wody, światło, peloidy, pole magnetyczne oraz inne substancje organiczne i mieszane. Jakie ma zastosowanie w rehabilitacji?
-
Polska przychodnia Londyn – o opiece medycznej w UK
W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, funkcjonuje publiczna służba zdrowia. Korzystać z niej mogą wszyscy, którzy mieszkają i pracują na Wyspach Brytyjskich, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim bezpłatna opieka medyczna przysługuje tym, którzy przebywają w UK od co najmniej 12 miesięcy i pozostają aktywni zawodowo. Świadczenia przysługują również członkom ich rodzin. Co jednak w sytuacji, gdy obywatel Polski przebywa w UK krócej, albo nie zna języka angielskiego na tyle, by móc prowadzić swobodną rozmowę z brytyjskim lekarzem? Rozwiązaniem tych problemów jest polska przychodnia Londyn.