Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

6 sposobów na piękne stopy

To prawda, zwykle ich nie widać… Czy jednak znaczy to, że trzeba rezygnować z ich pielęgnacji? O stopy trzeba dbać tak samo, jak o wszystkie inne części ciała. A może nawet bardziej.
Zadbaj więc o nie, żeby było ci przyjemniej. Jak? Oto sześć prostych sposobów.

Po prostu… umyj stopy

Zastanawiasz się, dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Jeśli stopy są niedomyte, mogą się na nich pojawić różnego rodzaju infekcje grzybiczne czy bakteryjne. Nie chcesz tego, prawda? Pod żadnym pozorem, nie.

 

A więc myj stopy dokładnie i codziennie. Używaj gąbki lub myjki i szoruj nie tylko łatwo dostępne, duże powierzchnie, ale taż przestrzenie między palcami i pod paznokciami.

 

Nie zapominaj o naskórku. Możesz użyć do jego usunięcia pumeksu a nawet specjalnej tarki. Jeśli pozbędziesz się starego, zrogowaciałego naskórka, skóra na twoich stopach będzie gładsza, a przede wszystkim zdrowsza. To jednak dopiero początek.

Nawilżaj skórę

Po myciu zadbaj o to, aby skóra została w odpowiedni sposób nawilżona. W aptece internetowej albo w drogerii kupisz odpowiedni krem do stóp, dzięki któremu zapewnisz stopom właściwą pielęgnację. Smaruj je codziennie, aby efekt był szybki i trwały.

 

Ale uwaga. Pamiętaj, że nie wszystkie kremy są tak samo skuteczne. Odpowiedni preparat do stóp nie może być za tłusty. Jeśli się takim posmarujesz, twoje stopy zaczną się bardziej pocić. A to efekt dokładnie odwrotny do tego, który chcesz osiągnąć.

 

Jeśli masz w sobie sporo wytrwałości, sięgnij po maseczki do stóp. Ich stosowanie jest trochę kłopotliwe, ale daje świetne efekty pielęgnacyjne. Pod warunkiem, że uporasz się z niektórymi stopowymi problemami.

Usuń odciski

Należą do nich odciski, w szczególności tak zwane modzele lub nagniotki. Te dolegliwości pojawiają się w szczególności na stopach zapakowanych do niewygodnych butów, w szczególności wysokich szpilek.

 

Żeby uporać się z nagniotkami, musisz się napracować. Tego rodzaju odciski wrastają głęboko w skórę. Proces należy zacząć od rozmiękczenia rdzenia, co trwa kilka dni. Dopiero potem można mówić o pozbyciu się nieprzyjemnego nagniotka.

Zrób peeling

Wiesz już, że należy pozbywać się stwardniałego naskórka. Dobrze. Pytanie, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że należy robić znacznie więcej?

 

No właśnie. Jeśli robisz peelingi na inne części ciała, zacznij stosować je także na stopy. Naskórek zostanie złuszczony zanim stwardnieje. A to oznacza, że będziesz mieć mniej pracy związanej z pielęgnacją stóp.

Nie chodź boso

Przynajmniej tak długo, jak długo nie zaczniesz chodzić boso. Bo chociaż może się wydawać, że twardy grunt będzie działała tak, jak peeling, w praktyce jest nieco inaczej.

Chodzi przede wszystkim o zarazki i bakterie, które znajdują się w zasadzie wszędzie. Infekcje, które mogą wywołać zniweczą cały wysiłek włożony w pielęgnację stóp.

Noś odpowiednie buty

Co nie znaczy, że wystarczą jakiekolwiek buty, żeby było dobrze. Przeciwnie, stopy są bardzo wrażliwe na to, w co są obute. Jakich podstawowych zasad trzeb przestrzegać?

Przede wszystkim nosić buty, które są wygodne, nie deformują stóp i nie zmuszają cię do utrzymywania ich w nienaturalnej pozycji. Ponadto oddychające, a więc z naturalnej skóry i czyste.

 

Fot: Khánh Hmoong / foter.com / CC BY-NC

 

Współpraca
materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl oferującą tanie leki, kosmetyki i suplementy diety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *