Ciąża

Antykoncepcja przed ciążą – kiedy odstawić tabletki?

Obecnie wiele kobiet stosuje antykoncepcję hormonalną. Przede wszystkim z tego względu, że jest to łatwo dostępna oraz bardzo skuteczna metoda zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Tyle samo kobiet zadaje sobie mnóstwo pytań przed rezygnacją z tabletek, plastrów czy innych stosowanych przez nie metod antykoncepcji.

Kiedy należy odstawić tabletki?

Ile należy odczekać, zanim zaczniemy z partnerem starać się o dziecko?

Czy muszę konsultować z lekarzem decyzję o odstawieniu antykoncepcji hormonalnej?

Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym tekście. Warto jednak pamiętać, że najlepszym źródłem wiedzy jest Twój ginekolog lub położna.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych dla kobiet wiąże się często z niemałym stresem. Obawiają się one przede wszystkim efektów ubocznych w postaci problemów z płodnością i trudnościami podczas prób zajścia w ciążę.

Warto pamiętać, że jeśli tabletki były dobrane odpowiednio przez ginekologa, a Ty odwiedzałaś lekarza regularnie – nie ma najmniejszych powodów do obaw. Źle dobrane tabletki antykoncepcyjne wiążą się często z dolegliwościami, które da się zauważyć podczas ich stosowania. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepożądane efekty uboczne lub często dolega Ci złe samopoczucie – koniecznie skontaktuj się ze swoim ginekologiem i opowiedz mu o tym.

Jajniki zaczynają prawidłowo pracować już podczas pierwszego cyklu po rezygnacji z antykoncepcji hormonalnej. Okres po odstawieniu tabletek normuje się około trzeciego miesiąca. W tym czasie miesiączka może być nieregularna lub pojawiać się częściej. Dlatego najlepiej trochę poczekać, a w tym czasie skupić się na swoim zdrowiu, zmienić nawyki żywieniowe, ograniczyć palenie oraz alkohol i zrobić wszelkie badania.

Oczywiście zdarza się, że kobiety zachodzą w ciąże niemalże od razu – jednak nie należy się na to zbytnio nastawiać. Owulacja po odstawieniu tabletek u niektórych kobiet pojawia się wcześniej, u innych później. To całkiem normalny proces i nie ma powodów do niepokoju. Wszelkie pytania najlepiej kierować do swojego lekarza, który rozwieje wątpliwości i pomoże przygotować się do zajścia w ciążę.

Ciąża po tabletkach antykoncepcyjnych

Ciąża po tabletkach antykoncepcyjnych jest jak każda inna. Cykl u każdej kobiety normuje się w różnym tempie, jednak stosowanie terapii hormonalnej nie ma żadnego wpływu na późniejszą ciążę i jej prawidłowy przebieg.

Wpływ na to mogą mieć choroby, na które cierpi ciężarna, palenie, alkohol oraz złe nawyki żywieniowe. Jednak stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie przyczynia się bezpośrednio do problemów z zajściem w ciążę lub utrzymaniem jej.

Zdarza się jednak, że kuracje hormonalne „maskują” niektóre dolegliwości oraz schorzenia, które uniemożliwiają zajście w prawidłową ciążę bądź wpływają negatywnie na płodność po odstawieniu tabletek. Z tego powodu wiele kobiet niesłusznie przypisuje szkodliwe działanie kuracjom hormonalnym, którym się poddały.

Jak zajść w ciążę po tabletkach antykoncepcyjnych? Przede wszystkim daj sobie i swojemu organizmowi chwilę na unormowanie hormonów. Obserwuj swoje ciało i pamiętaj, że potrzebuje ono trochę czasu, aby powrócić do stanu sprzed kuracji hormonalnej i jest to całkowicie normalne. Nie stresuj się, jeśli przez pierwsze miesiące nie uda się zajść w ciążę – pamiętaj, że u większości kobiet próby trwają od 3 miesięcy do roku (!) od momentu odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Pamiętaj także o konsultacji z lekarzem przed ich odstawieniem. W razie wszelkich wątpliwości – jest to jedyna osoba, która skutecznie je rozwieje i potwierdzi Twój dobry stan zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *