Artykuły medyczne

Argumenty przemawiające za domem spokojnej starości

Przychodzi taki moment w życiu, kiedy to osoba nam bliska wymaga opieki lepszej niż ta, którą my jesteśmy w stanie jej zapewnić. Czasami decydujemy się, aby bliska nam starsza osoba mieszkała w domu spokojnej starości, bo nie jesteśmy w stanie sami sprostać tak wymagającemu zadaniu, nie mamy czasu albo jesteśmy daleko. Przyjrzyjmy się zatem argumentom, przemawiającym za domem spokojnej starości oraz powodom, którymi kierujemy się przy podejmowaniu takiej decyzji.

Kiedyś domy spokojnej starości budziły w nas jedynie negatywne odczucia i nie było mowy o żadnych pozytywnych stronach. Zapewne było tak dlatego, że domy nie zapewniały wystarczająco dobrych warunków dla swoich podopiecznych, warunki mieszkaniowe nie było najlepsze, a sam dom spokojnej starości kojarzył nam się z ostateczną ostatecznością. W tej chwili domy spokojnej starości to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Mamy do wyboru pokoje jednoosobowe dla tych, którzy cenią sobie ciszę i prywatność. Mamy też pokoje dwu i trzyosobowe dla tych, którzy wolą mieszkać z kimś. Pokoje stylowo urządzone, mające w sobie wszystko czego starszej osobie potrzeba, a w dodatku przygotowane dla osób niepełnosprawnych. Nie tylko warunki mieszkaniowe są zdecydowanie lepsze i przemawiają za domami spokojnej starości. Domy wyposażone są w sale rozrywki, w których podopieczni miło spędzają czas. Bogato wyposażone biblioteki dla tych, którzy lubią czytać.

Samo wyposażenie i warunki mieszkaniowe są oczywiście bardzo ważne i z pewnością stanowią dosyć mocny argument. Natomiast najważniejszą kwestią jest opieka, jaką seniorzy otrzymują. Szereg specjalistów na czele: lekarze, opiekunowie, pielęgniarki – zapewnią najlepszą opiekę, na jakiej nam najbardziej zależy. Opiekując się osobą starszą nie zawsze wiemy, jak się nią zająć, co zrobić, jak pomóc. Decydując się na dom spokojnej starości wszystkie te problemy znikają. Nie musimy się więcej martwić, czy osoba nam bliska ma taką opiekę, na jaką zasługuje i jakiej wymaga.

Bardzo często osoby starsze nie do końca potrafią powiedzieć co im dolega, albo też nie zauważają jakiś zmian w ich organizmie. W domu spokojnej starości taki problem z pewnością szybko zostanie zauważony i rozwiązany, dzięki fachowej opiece medycznej.

Równie ważne jest towarzystwo oraz fakt, że osoby starsze w domu nigdy nie czują się osamotnione. Mimo, że zazwyczaj nie ma z nimi nikogo bliskiego z rodziny, to bardzo często w domach nawiązują się bliskie przyjaźnie czy nawet podopieczni odnajdują miłość swojego życia. Życie towarzyskie w domach spokojnej starości naprawdę istnieje i ma się dobrze.

Jak więc widzimy, kwestia domów spokojnej starości bardzo się zmieniła, zdecydowanie na lepsze. Podopieczni mają wszystko czego im potrzeba : fachową pomoc, opiekę, idealne warunki mieszkaniowe, oraz szanse na życie towarzyskie. Mimo tych wszystkich pozytywnych stron i mocnych argumentów opowiadającymi się za domami spokojnej starości, zawsze opinie na ten temat będą podzielone.

Artykuł przygotował Dom Opieki Legionowo – opieka na najlepszym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *