Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Artykuły stomatologiczne dla każdego

Szczoteczka i pasta nie wystarczą

Nie od dziś wiadomo, że wzorce utrwalone w dzieciństwie niezwykle trudno zmienić. Kto 10-15 lat temu pomyślałby, że regularne mycie zębów to tylko punkt wyjściowy dla prawidłowego utrzymania ich czystości. A nawet i z tym bywało różnie. Czasy się zmieniły, rynek artykułów stomatologicznych zrobił ogromny krok do przodu, a złe nawyki u sporej części społeczeństwa pozostały. Całe szczęście, że w dobie internetu, powszechny dostęp do wiedzy pozwala każdemu z nas zaznajomić się z faktami, o których dotychczas nie słyszeliśmy. Na przykład o tym, że w jamie ustnej człowieka występuje kilkaset gatunków bakterii.

 

Bakterie występujące w płytce nazębnej wytwarzają kwasy powodujące próchnicę i ubytki. Ponadto uwalniają toksyny, które sprzyjają rozwojowi chorób dziąseł, a w konsekwencji prowadzą do paradontozy, czyli zapalenia przyzębia. Pierwszym objawem jest krwawienie z dziąseł, a ostatecznym nawet utrata zębów.

 

Sama technika szczotkowania, której można by poświęcić osobny artykuł, może być przyczyną nadwrażliwości zębów. Kamień zbierający się na zębach na skutek wadliwej techniki szczotkowania, w połączeniu z namnażającymi się bakteriami, może prowadzić do cofnięcia lub odsłonięcia szyjek zębowych i w konsekwencji do nadwrażliwości zębów.

 

Artykuły stomatologiczne "pierwszego kontaktu"

 

Jakie zatem artykuły stomatologiczne poza szczoteczką i pastą należy stosować? Oto lista tych najpotrzebniejszych.

Nić dentystyczna – podstawowym zadaniem nitkowania zębów jest usunięcie płytki nazębnej oraz resztek pokarmu w miejscach trudno dostępnych. Nici dentystyczne mogą być woskowane i zawierać fluor. Różnią się ponadto materiałem, z którego są wykonane – z włókna pojedynczego PTFE (droższe, mniejszy współczynnik tarcia) lub wielu włókien (nić nylonowa).

 

Płyn do płukania jamy ustnej – jego podstawowym zadaniem jest eliminacja bakterii z jamy ustnej oraz usunięcie resztek pokarmu (jeśli nie mamy dostępu do szczoteczki). Należy pamiętać, że płyny do płukania jamy ustnej nie zastępują szczotkowania! Prawidłowe płukanie powinno trwać od 30 sekund do 1 minuty. Płyny mogą różnić się ze względu na zastosowanie: ogólnego zastosowania, dla dzieci, do zębów wrażliwych, przeciwko erozji szkliwa, przeciwko kamieniowi nazębnemu, przeciwko nieprzyjemnemu zapachowi z ust, przeciwko parodontozie.

 

Wykałaczki dentystyczne – doskonale oczyszczają przestrzeń pomiędzy zębami oraz między zębami a dziąsłami. Charakteryzują się bezpieczeństwem stosowania niemniej należy uważać aby nie przyciskać mocno do dziąseł.

Szczoteczki do języka – skrobaczki usuwające osad z języka. Eliminują nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych – czyściki zaprojektowane do czyszczenia i usuwania płytki bakteryjnej z przestrzeni międzyzębowych tam gdzie nie sięga szczoteczka.

 

Oprócz wyżej wymienionych, na rynku dostępne są także: flossery elektryczne do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, niciowykałaczki łączące funkcje nitek z wykałaczkami dentystycznymi, gumki dentystyczne usuwające nalot z zębów i powierzchowne przebarwienia, irygatory dentystyczne do wypłukiwania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej pomiędzy zębami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *