Zdrowie Publiczne

Portal wiedzy o zdrowiu

Kategoria: Artykuły dziecko (Strona 1 z 7)

dziecko3

W jaki sposób zapobiegać kaszlowi u dziecka?

Wszyscy rodzice są zaniepokojeni, kiedy usłyszą u dzieci kaszel. Często jest to bowiem oznaka poważniejszej infekcji. Dlatego warto rozróżniać, z jakim kaszlem ma się do czynienia oraz poznać pewne sposoby, które pomogą zapobiec rozwojowi choroby. Jesienią jest to szczególnie ważne.

Więcej

Fakty na temat jąkania

primary student depress at the schoolJąkanie to zaburzenie, które coraz częściej występuje nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Jednak dla wszystkich, bez względu na wiek jest to poważne zaburzenie, które utrudnia życie.

Więcej

Martyna Wojciechowska, Mela Koteluk i Anna Guzik łączą siły dla Świetlikowa

Aż 14 gwiazd i zespołów muzycznych wzięło udział w akcji mającej na celu zebranie funduszy dla Świetlikowa – Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci oraz Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci w Tychach.

Więcej

virus-1812092_640

Leczenie grypy u dziecka

Przebieg grypy u dzieci jest znacznie poważniejszy niż u dorosłych. Niezbędne jest pozostawienie dziecka w domu oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Więcej

Nowy członek rodziny

slodki-bobas (1)Pojawienie się dziecka to zawsze wielka radość w rodzinie. Nowy członek rodziny, choć najmniejszy i najmłodszy – potrafi sporo namieszać w życiu. Właściwie już sama wiadomość o tym, że dziecko, nowy członek rodziny pojawi się na świecie – bardzo to życie zmienia. Jednak po tym okresie przejściowym, pełnym chaosu i braku jakiejś szczegółowej wiedzy czy ogólniej rzecz biorąc – doświadczenia do działania – przychodzi okres adaptacji do nowej sytuacji. I to własnie zamyka okres chaosu i braku organizacji, a otwiera okres szczęścia. Bo przecież pojawienie się dziecka to największe szczęście, jakie może spotkać człowieka.

Więcej

Jak dietą wspierać organizm dziecka w okresie zwiększonych zachorowań?

mymamy-spiace-dzieckoOrganizm dziecka jest narażony na częste infekcje, co ma powiązanie z niedostatecznie wykształconym układem odpornościowym. Można jednak wspierać jego działanie, a najlepiej zrobić to z wykorzystaniem właściwej diety – naturalnie i pysznie!

Więcej

Na czym polega psychoterapia młodzieży?

primary student depress at the schoolTaka psychoterapia różni się nieco od tej dla dorosłych. Przybierać może różne formy. Najważniejsze, aby trafiała do młodzieży. A to jak wiadomo bywa bardzo trudne.

Więcej

baby-933097_1280

Niemowlę na wiosnę, czyli jak ubierać?

Z pewnością możemy powiedzieć, że przyszła wiosna, a przynajmniej ta kalendarzowa. Bowiem jak widzimy, pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, a Polska wiosna od jakiegoś czasu bardzo często wiosny nie przypomina. W Marcu i Kwietniu może się zdarzyć, że dni będą naprawdę ciepłe i będziemy mieli ochotę założyć naszemu niemowlęciu nieco chłodniejsze ubranka.

Więcej

Co warto wiedzieć o meningokokach?

wykresMeningokoki, pneumokoki oraz Haemophilus influenzae typu B (HIB) to główne przyczyny bakteryjnego zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, natomiast za większość zachorowań wśród dzieci i młodzieży odpowiadają meningokoki. Obchodzony 24 kwietnia Światowy Dzień Zapalenia Mózgu i Opon Mózgowo-Rdzeniowych (World Meningitis Day)  oraz trwający Światowy Tydzień Szczepień są okazją do edukacji na temat zakażeń meningokokowych oraz ich profilaktyki.

Więcej

16_Jesteś w ciąży

Jesteś w ciąży? Zadbaj o magnez!

Zdrowie niemowlaka w ogromnym stopniu zależy od kondycji mamy, dlatego kobiety w ciąży muszą bardzo dbać o siebie, a zwłaszcza o to, jak się odżywiają. Dieta ciężarnej powinna być zróżnicowana, bogata w wartościowe makro- i mikroelementy, a do najważniejszych składników zalicza się tu magnez.

 

Wyższe zapotrzebowanie

 

Dzienne zapotrzebowanie na magnez jest wyższe niż w przypadku innych pierwiastków, a to dlatego, że bierze on udział w bardzo wielu procesach życiowych. W okresie ciąży dobowa dawka magnezu powinna być wyższa o około 35 procent, aby zaspokoić potrzeby tak matki, jak i dziecka. Zalecana dawka to około 310 mg na dobę, ale w drugim trymestrze, mniej więcej od 22. tygodnia ciąży, zapotrzebowanie na magnez jest jeszcze wyższe, na poziomie około 350-400 mg. Na pewno więc nie można pomijać tego składnika w swoim ciążowym jadłospisie.

 

Magnez a ciąża

 

Magnez w ciąży odgrywa wyjątkowo ważną rolę. Bez niego wzrasta ryzyko groźnego skurczu mięśni oraz macicy, co w efekcie może doprowadzić do poronienia albo przedwczesnego porodu. Często też zdarza się, że przy niedoborach magnezu dzieci rodzą się ze zbyt niską masą ciała – magnez jest odpowiedzialny za proces kostnienia kości płodu oraz prawidłowy rozwój całego organizmu, jeśli więc tego pierwiastka jest za mało, dziecko nie rośnie w prawidłowym tempie. Ponadto niedobór magnezu może doprowadzić do rzucawki, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ciąży. W przypadku komplikacji porodowych wysokie stężenie magnezu we krwi może pozytywnie wpłynąć na leczenie.

Niski poziom magnezu skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami. Kobiety w ciąży z powodu niedoboru tego składnika często skarżą się na bolesne skurcze w łydkach, napięcia mięśni kręgosłupa, zaburzenia rytmu serca, mrowienie i drętwienie kończyn. Pojawiają się też większa drażliwość, depresja, kłopoty ze snem, co przekłada się na gorszy rozwój płodu.

 

Suplementacja – czy pomaga?

 

Najzdrowszy sposób na zwiększenie poziomu magnezu to oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta zawierająca między innymi orzechy, produkty zbożowe, rośliny strączkowe, winogrona, banany i kiwi. Jednak w ciąży, gdy dochodzi do poważnych zmian hormonalnych, z moczem wydalana jest większa niż zazwyczaj ilość magnezu, toteż lekarze bardzo często zalecają dodatkową suplementację. Najlepsze będą preparaty przygotowane właśnie z myślą o ciężarnych kobietach, zawierające zalecane dawki tego pierwiastka. Trzeba też pamiętać o tym, że nieprawidłowe przyjmowanie leków z magnezem może wstrzymać bóle porodowe, jako że jest to pierwiastek odpowiedzialny za przewodnictwo nerwowe – jego nadpodaż będzie równie szkodliwa co niedobór.

Jeśli równolegle stosowana jest także suplementacja żelaza, to koniecznie trzeba oba preparaty przyjmować oddzielnie, najlepiej w odstępach co najmniej dwugodzinnych. Żelazo i magnez to pierwiastki, które wzajemnie się zwalczają, zatem dostarczane do organizmu w tym samym czasie tracą część swoich cennych właściwości.

Page 1 of 7

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén