Który sklep zielarski jest najlepszy?

Sklepy zielarskie – podobnie jak te, które oferują klientom produkty pochodzenia naturalnego – stały się ostatnimi laty bardzo popularne. Sprawdź więc, gdzie warto zamawiać zioła oraz inne towary, abyś zawsze miał dostęp do najlepszych i najzdrowszych rozwiązań.

 1. Co można zamówić w sklepie zielarskim?
 2. Najlepsze herbaty w atrakcyjnych cenach
 3. Blog zielarski

Ze względu na dużą konkurencję w branży, sklep który chce przyciągnąć klientów musi oferować nie tylko atrakcyjne ceny, ale również najwyższej jakości produkty i krótkie terminy realizacji. Jednym ze sklepów, które spełniają wszystkie te wymagania jest izielnik oferujący wszystkie produkty przez internet.

Co można zamówić w sklepie zielarskim?

Nazwa sklepu zielarskiego nie oddaje w pełni jego bogatej oferty, gdyż oprócz kilkudziesięciu różnych ziół można tu znaleźć również zdrowe suplementy naturalnego pochodzenia, produkty dla sportowców wyprodukowane z naturalnych składników, produkty na przeziębienie oraz kosmetyki. Składając zamówienie w sklepie izielnik możesz zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat interesującego cię produktu, a w przypadku wystąpienia ewentualnych wątpliwości poradzić się sprzedawcy. W przypadku ziół jest to bardzo ważne, bo tylko odpowiednio dobrana mieszanka będzie skuteczna i pomoże ci pozbyć się wielu dolegliwości.

Najlepsze herbaty w atrakcyjnych cenach

Wszyscy klienci zamawiający dla siebie lub swoich bliskich zioła mogą przy okazji wybrać jedną z wielu herbat. Charakteryzują się one naturalnym składem i świetnym smakiem, dzięki czemu przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom herbaty. Sprawdź również skuteczne preparaty na przeziębienie, które mogą okazać się szczególnie przydatne w najbliższych miesiącach. Sposobem na zaoszczędzenie podczas zakupów może być zakup produktów z nieco krótszą datą ważności. Jest ona podana przy każdym przecenionym produkcie, więc jeżeli wiesz, że zdążysz go wykorzystać w ciągu trzech lub czterech najbliższych miesięcy (zazwyczaj tyle wynosi data ważności produktów z obniżonymi cenami), to taki zakup będzie w twoim przypadku najbardziej opłacalny.

Blog zielarski

Klienci korzystający z oferty sklepu zielarskiego bardzo często zaglądają również do artykułów, które są publikowane na firmowym blogu. Jest on na bieżąco aktualizowany, a publikowane wpisy dotyczą w większości przypadków produktów sprzedawanych przez sklep zielarski. Skorzystaj z tych porad, aby znaleźć dla siebie najlepsze preparaty lub poznać zdrowe nawyki, które warto stosować na co dzień.

undefined

Ucho pływaka

Wielu z nas doświadczyło irytującej sytuacji, w której odrobina wody dostała się do ucha..

Wielu z nas doświadczyło irytującej sytuacji, w której odrobina wody
dostała się do ucha – podczas kąpieli czy pływania – i złośliwie tkwiła
przez dłuższy czas, powodując czasowe pogorszenie słuchu. W
większości przypadków tkwiąca w uchu woda usuwa się samoistnie po
pewnym czasie (np. podczas snu) i problem rozwiązuje się sam. Niestety
wilgoć utrzymująca się dłużej w kanale ucha zewnętrznego, może
prowadzić do zakażenia bakteryjnego zwanego ,,uchem pływaka”.

Ciepło ciała w połączeniu z wilgocią tworzy idealne warunki do rozwoju
bakterii, które są bezpośrednią przyczyną powstania stanu zapalnego.
Mimo iż woda w uchu nie wydaje się być poważnym problemem, nie
należy go lekceważyć, ponieważ nieleczona infekcja może poskutkować
nawet koniecznością włączenia leczenia operacyjnego. Aby do tego nie
dopuścić, wystarczy udać się do lekarza, aby ten przepisał odpowiednie
krople do uszu, niszczące nagromadzone bakterie.

Objawy ,,ucha pływaka”

Początkowe objawy są łagodne i mogą nie zwrócić naszej uwagi, a są to
swędzenie, lekkie zaczerwienienie bądź delikatny ból pojawiający się
przy pociągnięciu płatka ucha. Jeżeli infekcja nie zacznie być leczona na
tym etapie, objawy mogą zaostrzyć się. W bardziej zaawansowanym
stadium choroby możemy odczuwać dokuczliwy ból, znacznie mocne
zaczerwienienie, przytłumiony słuch, a w zaawansowanym stadium
pojawić się może obrzęk ucha i węzłów chłonnych oraz gorączka.

Zapobieganie

 1. Metody zapobiegawcze nie są skomplikowane, więc warto wcielić je do
  codziennego życia.
 2. Po kąpieli dokładnie osuszaj uszy
 3. Jeżeli woda zdążyła dostać się do ucha, przechyl głowę i lekko
  potrząśnij nią, aby ułatwić jej wypłynięcie
 4. Stosuj domowe leczenie zapobiegawcze, np. nabywając dostępne bez
  recepty krople do uszu
 5. Chroń uszy przed substancjami mogącymi powodować podrażnienia,
  takimi jak farby do włosów czy lakiery w sprayu
 6. Nie wydłubuj woskowiny ostrymi przedmiotami takimi jak wsuwki,
  spinki, spinacze biurowe itp.
 7. Podczas zajęć na basenie stosuj ochronniki uszu przeznaczone dla
  pływaków
 8. Podczas wakacji unikaj pływania w zbiornikach wodnych, w których
  obecne są liczne bakterie.

Stosowanie tych kilku prostych, niewymagających zasad znacznie
zmniejsza ryzyko wystąpienia ,,ucha pływaka” oraz wielu innych, również
groźniejszych dla zdrowia infekcji i zakażeń. Ochrona słuchu jest często
pomijaną kwestią, co może poskutkować licznymi upośledzeniami tego
zmysłu, zarówno u osób młodych jak i starszych.

Co nam pomoże, w opiece nad osobami chorymi i starszymi?

Opieka nad osobami chorymi i starszymi wymaga od nas dużo cierpliwości i wysiłku. Są jednak urządzenia, akcesoria medyczne, które mogą nam dużo pomóc i trochę odciążyć w wykonywaniu codziennych czynności.

Na trudności w poruszaniu się wpływa wiele chorób, nie tylko typowe urazy bioder, kolan, choroby kości. Przede wszystkim, są to osoby z chorobami neurologicznymi również po udarach, wylewach. Leczenie osób przewlekle chorych jest długotrwałe, a efektem ma być jak największa sprawność ruchowa i samodzielność.

Jak ułatwić poruszanie się osobom chorym?

Aby chory mógł jak najwięcej czynności wykonywać samodzielnie, musi czuć się bezpiecznie i w tym zakresie pomogą nam chodziki ortopedyczne oraz balkoniki. Osoba chora może się przytrzymać poręczy i dzięki temu nie upadnie. Balkoniki mają kółka, dzięki którym można łatwo się poruszać oraz koszyczki, w których swobodnie można położyć zakupy, unikając dźwigania.
Dobrym rozwiązaniem, są też balkoniki z możliwością siedzenia. Można wtedy przetransportować chorego, a gdy się zmęczy na spacerze, będzie mógł usiąść swobodnie na chwilę. Taki wózek wymaga od nas, pchania chorego, nie ma takich możliwości jak wózki inwalidzkie, na którym to chory może sam się poruszać, ale jest zdecydowanie tańszy w zakupie.

Jakie artykuły medyczne przydadzą się nam, przy opiece nad osobą długo leżącą?

Dla osób, które tylko leżą, odpowiednie warunki są bardzo ważne, to wpływa na ich samopoczucie i chęć walki z chorobą. Komfort możemy zapewnić poprzez używanie materacy przeciwodleżynowych. Jest on niezbędny, by nie powstały rany, bardzo bolesne i trudne później do wyleczenia. Higiena osoby chorej jest bardzo ważna, a umycie głowy jest wyzwaniem. Możemy zaopatrzyć się w specjalny pojemnik do mycia głowy w łóżku, który nam to bardzo ułatwi. Do samodzielnego jedzenia, zachęcić osoby chore mogą specjalne sztućce, odpowiednio wyprofilowane z nieśliskim trzymaniem. 

Korzystając z udogodnień dostępnych na rynku, będziemy mogli zapewnić godne warunki osobie chorej. Dobra kondycja psychiczna osób chorych jest bardzo ważna, a komfortowe warunki i opieka osób bliskich pomogą w walce z chorobą.   

Jak wesprzeć mikroflorę jelit po powrocie z wakacji?

Choć wyjazd na wakacje może być pretekstem do próbowania nowych smaków, niekiedy bardzo egzotycznych, nierzadko po urlopie układ pokarmowy potrzebuje wsparcia. Sprawdź, jak wesprzeć mikroflorę bakteryjną jelit po powrocie z podróży.

Egzotyczne kuchnie pełne są wyszukanych dań. Często próbowanie ich może zaburzyć równowagę naszej flory jelitowej. Na szczęście obfitują one także w potrawy, które zawierają naturalne probiotyki. Choć teoretycznie flora bakteryjna podróżnika lubiącego nowe smaki mogłaby się dzięki takim potrawom wzbogacić, nierzadko efektem nagłej zmiany sposobu żywienia jest biegunka podróżnych. Jak w takiej sytuacji wspierać wyjałowioną po biegunce na wakacjach mikroflorę jelit?

Biegunka podróżnych i co dalej?

Przed wyjazdem do egzotycznego lub dalekiego kraju warto odwiedzić lekarza medycyny podróży. Podpowie on nie tylko, czy przed odwiedzeniem regionu, do którego się wybierasz zalecane jest wykonanie szczepień oraz czy tereny te są zagrożone malarią i dengą. Co istotne, lekarz poleci także środki, które najlepiej sprawdzają się podczas leczenia biegunki podróżnych. Warto jednak wiedzieć, że nawet szybko wyleczona biegunka może wyjałowić mikroflorę bakteryjną jelit.

Mikrobiom może szybciej wrócić do równowagi, dzięki dodatkowemu wsparciu probiotyków, dlatego warto zapakować je do apteczki przed wyjazdem. Pamiętaj, że jeśli wybierasz się do ciepłych krajów, należy wybrać probiotyk w kapsułkach albo probiotyk w kroplach, który nie będzie wymagał przechowywania w lodówce.

Probiotyki w kuchniach świata

Nie tylko probiotyk w kapsułkach jest dobrym źródłem żywych kultur bakterii, które korzystnie wpływają na mikroflorę jelit i kondycję całego organizmu. Te dobroczynne bakterie są obecne także w wielu składnikach spożywczych. W kuchni polskiej należą do nich jogurty, kefiry i inne przetwory mleczne oraz kiszonki, szczególnie kapusta i ogórki. Chleb na zakwasie i żurek również są bogatymi źródłami dobrych bakterii.

Na wschodzie, szczególnie w Rosji i Ukrainie popularny jest kwas chlebowy, czyli fermentowany napój o lekko słodkim smaku. Także kuchnia azjatycka obfituje w przysmaki zawierające probiotyki. Należą do nich kimchi (ostra kapusta po koreańsku), tempeh (fermentowane tofu popularne w Indonezji) i pasta miso (soja fermentowana z brązowym ryżem, składnik dań kuchni japońskiej).

Jak wspierać zasiedlanie jelit przez dobre bakterie?

Jeśli podczas wyjazdu na wakacje cierpiałeś w wyniku biegunki, pamiętaj o kilku ważnych zasadach, które po biegunce mogą pomóc ci odzyskać równowagę mikroflory jelitowej. Przede wszystkim postaw na zdrową dietę bogatą w probiotyki i prebiotyki. Te ostatnie to substancje, które są pożywką dla dobrych bakterii i pomagają im się skutecznie namnażać. Znajdziesz je w cebuli, czosnku, szparagach, bananach i pszenicy. Unikaj także wszelkich pokarmów i napojów, które są niekorzystne dla jelit. Należą do nich alkohol, słodycze i produkty typu fast-food, a także tłuszcze trans.

MonaLisa Touch – laserowe leczenie nietrzymania moczu

Problem z nietrzymaniem moczu dotyczy wielu kobiet. Bywa, że przy zwykłym kichnięciu, kaszlu czy ćwiczeniach fizycznych występuje niewielkie popuszczanie moczu. Takie schorzenie spotyka co najmniej czwartą kobietę i niestety rzadko która decyduje się pójść z tym do lekarza. W klinikach medycyny estetycznej istnieje laserowy zabieg MonaLisa Touch, który w szybki i bezpieczny sposób wyleczy ten problem. Czytaj dalej MonaLisa Touch – laserowe leczenie nietrzymania moczu

Kampania społeczna „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię”

W ciągu pierwszego roku trwania kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć zrób cytologię” liczba wykonywanych badań cytologicznych w szpitalach COPERNICUS zwiększyła się prawie 10-krotnie. W tym czasie udało nam się zachęcić prawie 3 tysiące kobiet do udziału w damowych badaniach cytologicznych i przeprowadzić ponad 4 tysiące spotkań informacyjno-edukacyjnych.

Głównym celem trzyletniej kampanii jest edukacja w zakresie profilaktyki nowotworowej raka szyjki macicy, budowanie świadomości społecznej i promocja badań cytologicznych. W ramach projektu aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, mają dostęp do bezpłatnych badań cytologicznych. Warunkiem udziału w projekcie jest brak wykonanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ w ciągu ostatnich trzech lat.

– W Polsce pomimo ciągle niezadawalającej zgłaszalności kobiet na cytologię w ramach programu profilaktycznego NFZ, wynoszącej około 25-30%, statystyki zachorowalności stopniowo się poprawiają i wynoszą obecnie 10-11 zachorowań/100 tys. kobiet. Niestety wskaźnik ten jest nadal niepokojąco wysoki w porównaniu ze średnią europejską, wynoszącą ok. 5-6 zachorowań/100 tys.  Musimy pamiętać, że profilaktyka naprawdę ratuje życie. Regularnie wykonywana cytologia rozpoznaje nie tylko komórki raka złośliwego, ale przede wszystkim cały szereg zmian przednowotworowych, nieinwazyjnych, które rozwijają się podstępnie, bezobjawowo i w bardzo długim czasie nawet do 7-10 lat przed wystąpieniem raka. Prawidłowe leczenie tych stanów prawie całkowicie eliminuje ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego – tłumaczy dr. Magdalena Wojtkiewicz, specjalista onkologii klinicznej i radioterapii.

Bardzo dobre wyniki dotyczące wykonanych badań cytologicznych w 2018 roku to zasługa aktywnej kampanii promocyjnej, prowadzonej zarówno w internecie, jak i na ulicach miast całego województwa.

Od czerwca do września 2018 roku w ośmiu miastach województwa odbywały się wyjątkowe edukacyjne video mappingi. Spektakularne przedstawienia multimedialne, składające się ze specjalnie zaprojektowanych wizualizacji i trójwymiarowych animacji można było oglądać w Bytowie, Pruszczu Gdańskim, Gdyni, Sztumie, Tczewie, Gdańsku, Lęborku i Słupsku. Ponadto pod koniec czerwca wraz z Fundacją OnkoRejs – Wybieram Życie zorganizowany został Marsz Białymi Plamami, podczas którego ochotniczki pokonały trasę około 200 kilometrów ze Słupska do Gdańska. Wszystko, by zwiększyć świadomość odnośnie skuteczności i potrzeby wykonywania badań cytologicznych. W trakcie trasy odbyło się 6 spotkań edukacyjnych. Dodatkowo w szpitalu na gdańskiej Zaspie można zobaczyć rower z kwadratowymi kołami. W ten nietypowy sposób próbujemy na co dzień przypominać o zaskakującej rzeczywistości i badaniach profilaktycznych. W trakcie całego roku odbywały się spotkania edukacyjne, szkolenia dla kadry medycznej, a stoisko umożliwiające zapisy na darmowe badania towarzyszyło wielu wydarzeniom promującym tematykę zdrowotną w województwie pomorskim. Ponadto, co kwartał, odkrywane były nowe rysunki satyryczne autorstwa utalentowanej trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak, pracującej pod pseudonimem PaplaLAla, które są wizytówką kampanii. Wszystkie w lekki i humorystyczny sposób uświadamiały kobiety o potrzebie wykonania badań cytologicznych oraz niwelowały barierę wstydu dotyczącą cytologii.

Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Profil na facebooku: @cytologiapomorze

Strona www: www.cytologia-pomorze.pl

Kampania społeczna „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”

 

Różnorodność działań kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”

W styczniu 2018 roku rozpoczęła się trzyletnia kampania promocyjno-informacyjna dotycząca profilaktyki raka jelita grubego, skierowana do mieszkańców województwa pomorskiego. W tym czasie zrealizowano wiele działań, dzięki którym wzrosła świadomość mieszkańców Pomorza na temat wysokiej skuteczności i roli profilaktyki w naszym codziennym życiu.

– Jednym z celów kampanii jest zachęcenie mieszkańców województwa pomorskiego do udziału w darmowych badaniach profilaktycznych – mówi Małgorzata Kondek – koordynator projektu – Po roku działań efekty są już widoczne, jednocześnie wiemy że mamy jeszcze sporo pracy przed sobą. Niestety zgłaszalność na badania kolonoskopowe wciąż jest za niska. Częstym powodem jest strach przed bólem, a także – co zadziwiające – lęk przed wykryciem raka. Kolejną barierą do pokonania jest wstyd oraz odpowiednie przygotowanie się do badania.

Dlatego też aktywności o charakterze promocyjno-informacyjnym skierowane są przede wszystkim do regionów o najniższym poziomie zgłaszalności na profilaktyczne badania kolonoskopowe. Do tak zwanych „białych plam” należą: powiat sztumski, bytowski, chojnicki, człuchowski, kościerski, starogardzki oraz kwidzyński.

W roku 2018 w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego w COPERNICUS PL Sp. z o.o. wykonano 1800 badań kolonoskopowych, czyli o 560 badań więcej niż w roku 2017.

Dodatkowo w 2018 r. w ramach projektu w pracowniach endoskopowych podwykonawców tj. w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz w Medpharma Zakład Opieki Zdrowotnej S.A. w Starogardzie Gdańskim wykonano 352 badania.

 

 Ze spotkań informacyjno-edukacyjnych skorzystało 2 439 osób, pacjenci podczas spotkań prowadzonych przez zaangażowany personel medyczny, mieli możliwość uzyskania szczegółowych odpowiedzi na często krępujące pytania.

W kampanii wykorzystano tradycyjne kanały komunikacji, takie jak outdoor, radio, prasa czy Internet. Do tej pory w ramach projektu zostało wyemitowanych blisko 150 spotów radiowych, promujących profilaktykę raka jelita grubego, oraz szereg audycji w stacjach radiowych, podczas których lekarze specjaliści przekonywali, że profilaktyka jest bardzo istotna i może uratować życie. Opublikowano na ten temat ponad 150 reklam i artykułów w prasie lokalnej. Wiosną zeszłego roku w okolicach Trójmiasta, a także na obszarach „białych plam”, pojawiły się plakaty wielkoformatowe zachęcające do badań.

Kampania obecna jest nie tylko w mediach, ale również w przestrzeni publicznej, na ulicach, bliżej odbiorców. W Kościerzynie, Kwidzynie, Bytowie i Starogardzie Gdańskim od kilku miesięcy można podziwiać cztery murale o łącznej powierzchni 290 m². Na początku bieżącego roku w Starogardzie Gdańskim, Kościerzynie i Gdańsku zawisły pomarańcze na drzewach, które wzbudzają duże zainteresowanie wśród mieszkańców. Murale, a także wszystkie pozostałe materiały promocyjne, przedstawiają ilustracje wykonane przez znaną trójmiejską artystkę, Agnieszkę Szczepanik, która w sposób inteligentny i dowcipny komentuje rzeczywistość i w swoim stylu zachęca do przełamania bariery strachu, wstydu i zgłaszania się na badania kolonoskopowe.

Kampania stawia na oryginalne i zaskakujące działania. Jednym z nich jest wykorzystywanie w okresie wiosenno-letnim sztucznego bałwana, który podczas letnich wydarzeń zachęcających do zdrowego trybu życia, organizowanych w Gdańsku przez COPERNICUS PL, przyciągał dużą uwagę.

Kolejnym nietypowym działaniem było, zorganizowanie wraz z Fundacją Onkorejs – Wybieram Życie, Marszu szlakiem Białych Plam, który trwał 9 dni i osiągnął zasięg ok. 200 km.  Podczas marszu uczestnicy w miejscowościach znajdujących się na terenach „białych plam”, zorganizowali 6 spotkań profilaktycznych, podczas których zachęcali mieszkańców do wykonywania bezpłatnych badań kolonoskopowych.

Kampania będzie trwała do końca 2020 roku. W tym roku pojawią się między innymi pokazy mappingu 3D, które w widowiskowy sposób będą przekazywały treści edukacyjne dotyczące profilaktyki raka jelita grubego.

W ramach kampanii w tym roku powstanie kolejna seria rysunków satyrycznych, które będą w lekki
i humorystyczny sposób uświadamiać mieszkańców o potrzebie wykonania badań kolonoskopowych oraz niwelować barierę wstydu dotyczącą badań.

Trzyletni projekt skierowany jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn aktywnych zawodowo w wieku
50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego i w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego. Z badań mogą skorzystać również osoby młodsze, tj. w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, lub osoby w wieku 25-65 lat pochodzące
z rodziny z zespołem Lyncha. Zapisów można dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Głównym realizatorem projektu i zarazem Partnerem Wiodącym jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. –jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Spółka w swojej strukturze posiada dwie pracownie endoskopowe, w lokalizacjach: Szpital św. Wojciecha i Szpital
im. M. Kopernika, gdzie są wykonywane badania, oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii, będące specjalistycznym ośrodkiem zajmującym się problematyką chorób nowotworowych. Dzięki temu Copernicus PL zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc i wsparcie zarówno w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej.

Partnerem projektu jest Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie, natomiast ośrodkami współpracującymi w zakresie realizacji badań kolonoskopowych – Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie oraz Medpharma Zakład Opieki Zdrowotnej S.A. w Starogardzie Gdańskim. Za kampanię odpowiada Strategia 360, trójmiejska agencja z 25-letnim doświadczeniem w branży marketingowej.

 

Profil na facebooku: @kolonoskopiapomorze

Strona www: www.kolonoskopia-pomorze.pl

  

 

Jak walczyć z pyłami zawieszonymi?

Najczęściej z pojęciem pyłów zawieszonych spotykamy się w kontekście smogu. Są to jedne z najniebezpieczniejszych substancji znajdujących się w powietrzu. Skąd bierze się ich szkodliwość, jak działają na organizm?

 

Czym są pyły zawieszone?

 

Określenie konkretnego składu aerozoli atmosferycznych (znanych jako pyły zawieszone) nie jest możliwe. Jest to bowiem mieszanina najróżniejszych substancji, zarówno stałych i ciekłych, które powstają na skutek niskiej emisji i trafiają do atmosfery. Można wyróżnić jednak związki, które wchodzą w ich skład najczęściej, a są to: azotany, siarczany, amoniak, tlenki (siarki, glinu, żelaza) oraz sole. Wszystkie mają formę mikroskopijnych cząstek, a zależnie od ich wielkości dzielimy je na dwie, czasem trzy lub cztery grupy: pyły zawieszone PM10, PM2.5, PM1 i PM0.1. Skrót “PM” oznaczacza cząstkę stałą (ang. Particulate Matter), a następująca po nim liczba określa maksymalną wielkość frakcji w mikrometrach.

 

Pyły PM2,5 a PM10

 

Główny podział opiera się na dwóch grupach: pyłach zawieszonych PM10 i PM2.5.

PM10 są to te cząstki, których średnica nie przekracza 10 μm. Jest to wielkość 5-7 razy mniejsza od grubości włosa! Pyły te przy każdym wdechu bez problemu przedostają się do naszych płuc i oskrzeli, podrażniają drogi oddechowe, powodują astmę, a w skrajnych przypadkach prowadzą do nowotworów płuc i krtani.

PM2.5 składa się z bardzo drobnego pyłu, którego cząstki nie przekraczają wielkości 2,5 μm. Stanowią nawet 75% pyłów PM10 znajdujących się w atmosferze. Są one szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ ze względu na mikroskopijne rozmiary trafiają nie tylko do pęcherzyków płucnych, ale bez trudu wnikają do systemu krwionośnego.

 

Wpływ pyłów zawieszonych na zdrowie

 

Lekarze są zgodni co do tego, że aerozole atmosferyczne mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Stanowią one jedne z najbardziej kancerogennych związków znajdujących się w powietrzu, a powodują przede wszystkim nowotwory krtani i płuc. Ponadto ich działanie skutkuje szeregiem innych chorób, takich jak infekcje dróg oddechowych, choroba niedokrwienna serca, a nawet zawał. Szacuje się, że na skutek tych dolegliwości co roku umiera przedwcześnie ok. 40 tys. Polaków.

Szczególnie narażone są kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Pyły zawieszone wpływają na rozwój prenatalny dziecka, mogą powodować wady rozwojowe, mniejszą masę urodzeniową, a nawet prowadzić do poronienia. U dzieci narażonych na działanie aerozoli atmosferycznych częściej pojawiają się alergie, astma, problemy z koncentracją i ciągłe uczucie zmęczenia. Dorośli i osoby starsze również mogą cierpieć z powodu tych dolegliwości, a ponadto narażeni są na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę oraz zaburzenia płodności i układu nerwowego.

 

Jak sprawdzić poziom pyłów zawieszonych w mojej okolicy?

 

Poziom pyłów zawieszonych i innych szkodliwych związków w atmosferze możemy sprawdzić w wielu źródłach. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska posiada stacje pomiarowe rozlokowane po całej Polsce, a zebrane informacje udostępnia na swojej stronie internetowej. Inne witryny, jak np. Airly lub Smogmap, korzystają z tych danych (czasem również z własnych stacji) i prezentują je w przystępnej formie. Dla osób, które lubią korzystać ze smartfonów, powstało wiele aplikacji mobilnych, takich jak Kanarek, które na bieżąco informują o jakości powietrza w okolicy.

Są to jednak dane uśrednione i dotyczące pewnego obszaru. Jeśli chcemy znać konkretne ilości zanieczyszczeń w swoim domu lub miejscu, najlepiej zaopatrzyć się w niewielki, domowy miernik jakości powietrza. Przykładem może być kompaktowa stacja pomiarowa Ecolife Air Sensor, która mierzy poziom pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, lotnych związków organicznych oraz inne parametry, takie jak temperatura, wilgotność i ciśnienie. W tym przypadku dokładnie informacje numeryczne przedstawiane są w aplikacji, jednak istnieją czujniki z wyświetlaczem, nie które nie mają konieczności łączenia się z wifi.

 

Ochrona przed pyłami

 

Mając świadomość wszystkich negatywnych konsekwencji, jakie niesie ze sobą wdychanie pyłów zawieszonych, coraz więcej osób decyduje się przed nimi chronić. Poruszając się po mieście najłatwiejszym sposobem jest korzystanie z maski antysmogowej. Producenci oferują coraz więcej modeli o różnorodnym designie i przeznaczeniu, a dzięki wykorzystywanym filtrze HEPA usuwają zarówno cząstki PM10 jak i PM2.5.

Jednak aerozole atmosferyczne stanowią zagrożenie dla zdrowia również wtedy, kiedy spędzamy czas w domu. Bez trudu dostają się do środka za każdym razem, kiedy otwieramy okna i drzwi. Razem z lotnymi związkami organicznymi (LZO), które znajdują się w większości budynków, tworzą bardzo szkodliwą mieszankę. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed ich działaniem jest po prostu pozbycie się ich z otoczenia. W tym celu najlepiej sprawdzają się domowe oczyszczacze powietrza.

Liderem w branży oczyszczaczy powietrza jest japońska firma Sharp. Największą popularnością cieszy się ich model KC-D40EUW, który cechuje optymalny stosunek jakości do ceny. Wykorzystany w nim filtr HEPA H13 usuwa pyły zawieszone PM10 i PM2.5 ze skutecznością sięgającą 99,97%, a węgiel aktywny pozbywa się LZO oraz innych zanieczyszczeń gazowych. Oczyszczone powietrze przechodzi przez filtr nawilżacza i nabiera odpowiedniej wilgotności, a jonizator Plasmacluster wspiera cały proces, eliminując z powietrza wirusy, pleśń i grzyby.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW przeznaczony jest do pomieszczeń o wielkości maksymalnej wynoszącej 26 m2, sprawdzi się więc w większości polskich mieszkań. Praca oczyszczacza to najlepszy sposób na pozbycie z domu wszystkich pyłów zawieszonych.