Na czym polega choroba wrzodowa żołądka?

Choroba wrzodowa żołądka polega na występowaniu wrzodów trawiennych, czyli ubytków śluzówki żołądka. Schorzenie to może zagrażać także dwunastnicy. Jakie są symptomy wrzodów żołądka i czy da się skutecznie zwalczyć tę przypadłość?

 

Dolegliwość ta najczęściej sygnalizuje swoje istnienie wiosną i jesienią, czyli podczas tak zwanych przejściowych pór roku. Wiąże się to ze zmianami, zwłaszcza o charakterze hormonalnym, jakie zachodzą w organizmie we wspomnianym okresie. Objawy wrzodów żołądka nie powinny być lekceważone, ponieważ nieleczenie tej przypadłości może mieć dla chorego poważne konsekwencje.

 

Przyczyny choroby

Dobrze zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieje szereg czynników, które wpływają na możliwość pojawienia się opisywanego schorzenia. Przede wszystkim jest to zapalenie błony śluzowej żołądka, które wywołuje bakteria o nazwie Helicobacter pylori. Inna przyczyna powstawania wrzodów to długotrwałe przyjmowanie leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym lub przeciwgorączkowym – w tym na przykład aspiryny. Palenie papierosów oraz picie zbyt dużej ilości alkoholu także przyczynia się do kłopotów z żołądkiem. Wpływ mają również niewłaściwe nawyki żywieniowe, takie jak robienie zbyt długich odstępów między kolejnymi posiłkami czy nadużywanie ostrych przypraw lub używek o właściwościach sokopędnych.

 

Objawy schorzenia

Najpopularniejszą oznaką świadczącą o występowaniu wrzodów jest intensywny, stały ból, który pojawia się w towarzystwie uczucia uciążliwego pieczenia. Najczęściej ból ten pojawia się po upływie około dwóch godzin po zjedzonym posiłku i odczuwa się go w okolicy prawego łuku żebrowego. Objawy te mogą nasilać się także w dłuższym odstępie czasowym (3-5 godzin po jedzeniu) oraz w nocy i na czczo. Poza wyraźnie odczuwalnym bólem chorzy na chorobę wrzodową uskarżają się także na takie objawy jak: zgaga, nudności, wymioty, gwałtowny spadek masy ciała czy poczucie nieustannego zmęczenia. Warto wiedzieć, że nieleczone wrzody trawienne często prowadzą do krwotoku wewnętrznego, który zagraża organizmowi.

Diagnostyka

Badanie endoskopowe górnego odcinka układu pokarmowego to jedno z podstawowych badań, jakie wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby wrzodowej żołądka. Gastroskopia umożliwia zobaczenie wrzodu i pobranie jego wycinka w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. Jest także w stanie wykazać specjalistom zmiany w postaci blizn powrzodowych, do powstania których doszło podczas przebytego schorzenia.

Prawidłowe leczenie wrzodów w głównej mierze zależy od czynników, które je wywołały. Zakażenie bakterią Helicobacter pylori wymaga zastosowania kuracji antybiotykami. W pozostałych przypadkach natomiast skuteczne okaże się stosowanie leków hamujących produkowanie kwasu solnego w żołądku lub tych, które odznaczają się właściwościami działającymi osłonowo na śluzówkę. Leczenie tej dolegliwości można także wspomóc medycyną naturalną w postaci ziół oraz odpowiednią dietą, w której wyeliminuje się produkty wywołujące nasilanie się dokuczliwych objawów wrzodów żołądka.

Tłuszcze, leki i alkohol – najwięksi wrogowie naszej wątroby

Tak zapracowany narząd, jakim jest wątroba, każdego dnia musi się zmierzyć z wieloma ważnymi zadaniami. To tu zachodzą najważniejsze procesy związane z przemianą tłuszczów i neutralizowane są szkodliwe dla naszego organizmu toksyny. Jakie czynniki dodatkowo obciążają naszą wątrobę i narażają ją na szereg problemów? Czytaj dalej Tłuszcze, leki i alkohol – najwięksi wrogowie naszej wątroby

Miód i jego wlyw na nasze zdrowie

Jak wiadomo większość ludzi ogromną rolę przywiązuje do zdrowego odżywiania oraz przestrzegania odpowiedniej diety. Osoby, które walczą ze zbędnymi kilogramami bardzo często chwytają się najróżniejszych diet. Niektóre z nich są zdrowe, natomiast inne potrafią wyniszczyć organizm i mają negatywny wpływ np. na nerki. Odpowiednie żywienie wpływa także na dobre samopoczucie. Aby zachować zdrowie wiele osób sięga po różnego rodzaju produkty, które wpływają na jakość życia.
Ostatnimi czasy niezwykle popularne stało się spożywanie miodu manuka.
Miód manuka produkowany jest oczywiście przez pszczoły poprzez zbieranie nektaru z owego drzewa. Jakie są zatem właściwości? Jednym z głównych zastosowań jest przede wszystkim to, że miód ma korzystny wpływ na naszą odporność, skórę oraz poprawia przemianę materii. Kolejnym specyfikiem dość często wykorzystywanym w codziennej diecie jest srebro koloidalne. Bardzo często używane jest przez osoby w wieku dojrzewania, gdyż jedną z najważniejszych właściwości srebra koloidalnego jest przede wszystkim zwalczanie trądziku. Ponadto lek ten ma szerokie zastosowanie, jeśli chodzi o usuwanie pleśniawek, grzybów i innych infekcji skóry. Przeznaczony jest także dla osób, które „walczą” z zapaleniem uszu, spojówek, czy też łuszczycą. Niewiele osób zdaje sobie także sprawę z tego, że jest polecany w przypadku oparzeń, zranień, a nawet pojawienia się opryszczki.
W ówczesnych czasach wiele osób decyduje się na oczyszczanie organizmu. Sposobów na osiągnięcie odpowiedniego efektu jest wiele, natomiast jednymi z najpopularniejszych są niewątpliwie: spożywanie dużej ilości błonnika, oczyszczających mieszanek ziołowych, a nawet lewatywy. Jeśli chodzi o detoksykację organizmu skuteczna może okazać się także sauna, dzięki której naczynia krwionośne zostają rozszerzone i człowiek wydziela znacznie więcej potu, przez który usuwane są toksyny.
Ostropest plamisty to kolejny specyfik, na który warto zwrócić swoją uwagę. Jest to nic innego, jak roślina, która pełni ogromną rolę w odtruwaniu organizmu. Podnosi ona poziom glutationu, który odpowiedzialny jest za regenerację komórek.
Obecnie coraz więcej młodych osób zaczyna swoją przygodę z paleniem papierosów bardzo wcześnie. Jak wiadomo substancje w nich zawarte mają destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka niezależnie od wieku oraz płci. Substancje smoliste zawarte w papierosach są główną przyczyną powstawania raka płuc. Każdy palacz doskonale wie, że niełatwo jest pokonać nałóg, dlatego od pewnego czasu na rynku można spotkać zamienniki tradycyjnych wyrobów tytoniowych w postaci e-papierosa. Zdania dotyczące ich wpływu na organizm są podzielone. Natomiast warto zaznaczyć, iż owe zamienniki nie posiadają w swym składzie tlenku węgla. Dodatkowo zdaniem ekspertów e-papierosy nie powodują powstawania raka, gdyż para powstająca podczas wydychania nie zawiera żadnych szkodliwych składników oprócz nikotyny. E-papieros składa się przede wszystkim z wody, gliceryny, nikotyny i glikolu propylenowego. Większość palaczy, którzy korzystają z elektronicznych papierosów już nigdy nie powraca do tradycyjnych, ponadto wielu osobą udaje się raz na zawsze pozbyć nałogu.
Kolejnym produktem mającym ogromne właściwości odżywcze jest olej lniany. Zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ponadto jest bogaty w witaminy ADK.
 Dobór odpowiedniej diety jest istotny, gdyż dzięki niej można uniknąć wielu chorób. Warto zwracać uwagę na składniki pokarmowe oraz dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę witamin, a także minerałów. 
Wyżej wymienione produkty uzupełniają niedobory składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak uzdrowić polskie szpitale?

Rosnące zadłużenie polskich szpitali może znacząco obciążyć samorządowe budżety. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, jeżeli samorządy nie spłacą strat powiatowych placówek za 2012 r., będą musiały obowiązkowo przekształcić je w spółki albo zlikwidować. Aby temu zapobiec, już teraz należy podjąć działania służące poprawie kondycji szpitali. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu standardów efektywnego zarządzania, przekonują inicjatorzy kampanii „Zdrowe szpitale” w materiałach edukacyjnych, dostępnych na stronie http://zdroweszpitale.pl/n/materialy-edukacyjne-kampanii-zdrowe-szpitale.

 

Brak wyspecjalizowanego personelu medycznego, lekarstw, wysokiej jakości sprzętu oraz dostatecznej liczby łóżek to szara rzeczywistość polskich szpitali. Receptą na te problemy miała być wprowadzona ustawa o działalności leczniczej. W tym roku jednak resort zdrowia nie zdążył z wydaniem rozporządzeń wykonawczych. Zostały one przygotowane dopiero na początku br., kiedy samorządy zamknęły już budżety na 2012 rok. Nie mogły więc uwzględnić w nich tych wydatków. Jednak już w przyszłym roku straty szpitali zostaną wpisane do samorządowych budżetów, stanowiąc dla nich istotne obciążenie. Tym bardziej, że zadłużenie placówek przekroczyło już 10 mld zł.

 

Odwlekanie zmian w polskich szpitalach nie zlikwiduje problemów coraz bardziej zadłużonych placówek. Samorządy już dziś muszą zadbać o zapewnienie pacjentom dostępu do usług medycznych na wysokim poziomie. Niezależnie od formy organizacyjno-prawnej szpitalom potrzebna jest restrukturyzacja oraz wdrożenie metod efektywnego zarządzania, które przełożą się na odzyskanie płynności finansowej – mówi Adam Roślewski, Prezes firmy doradczej Know How.

Etapy przemian

Zdaniem ekspertów proces przemian placówek medycznych wymaga odpowiedniej diagnozy problemów oraz wdrożenia i realizacji planu naprawy uwzględniającego korelacje rozwoju szpitala z jego finansami. Niezbędne są również zmiany utartych zwyczajów organizacyjno-funkcjonalnych oraz uniezależnienie decyzji zarządzających szpitalem od wpływu różnych czynników polityczno-środowiskowych. Ponadto należy odbudować wiarygodność i zaufanie u pracowników, dostawców, Narodowego Funduszu Zdrowia, a przede wszystkim pacjentów.

 

Jest wiele przykładów sukcesów szpitali w Polsce odniesionych dzięki zmianom w sposobie zarządzania. Dowód na to stanowi szpital powiatowy w Świeciu, w którym w wyniku wprowadzonych zmian poszerzono ofertę świadczonych usług, pozyskano kontrakty na nowe oddziały, otwarto nowe poradnie. Zmiany pozwoliły także na rozwiązanie problemów kadrowych, sprzętowych i organizacyjnych – komentuje Marcin Szulwiński, Prezes Grupy Nowy Szpital. Restrukturyzacja jest procesem wieloaspektowym, wymagającym pracy i czasu. W dłuższej perspektywie przynosi jednak mierzalne korzyści – dodaje Szulwiński.

Szpital powiatowy w Świeciu przed restrukturyzacją – analiza sytuacji

Uzdrowienie szpitala w Świeciu rozpoczęto od określenia oczekiwań zarówno społeczności lokalnej samorządu, jak i pracowników placówki. Wśród zidentyfikowanych potrzeb znalazły się: po stronie mieszkańców – dostęp do leczenia, po stronie samorządu – zmniejszenie ryzyka finansowego, rozwiązanie problemu zadłużenia SP ZOZ, zachowanie przez powiat elementów kontroli nad szpitalem. Natomiast pracownicy oczekiwali terminowych wypłat wynagrodzeń, stabilnych i przewidywalnych warunków pracy oraz możliwości rozwoju zawodowego.

Objawy choroby

W 2004 r. łączne zadłużenie szpitala w Świeciu wynosiło 23 mln zł, czyli 150% wartości rocznego kontraktu z NFZ. Przewidywano wówczas 3,2 mln zł straty. Rosły koszty odsetek i postępowań egzekucyjnych, a także długi wobec pracowników, co wzmagało niepokój wśród kadry szpitala. Problemy z płynnością finansową przełożyły się na wstrzymanie dostaw leków, materiałów jednorazowych oraz odczynników do laboratoriów. Nad placówką wisiała groźba odłączenia energii elektrycznej i wstrzymania żywienia pacjentów. Szpital zamiast leczyć, walczył o przetrwanie.

Postawienie diagnozy

Głównym problemem placówki był brak podstawowych analiz opłacalności usług i kosztów jednostkowych. Szpital nie wykonywał w 100% kontraktu z NFZ. Jego powierzchnia była nieefektywnie wykorzystana. Duża część pomieszczeń nie spełniała wymagań sanitarnych i epidemiologicznych. Sprzęt medyczny był zużyty i wymagał natychmiastowej wymiany. Aparatura laboratorium przewyższała potrzeby szpitala, co zawyżało koszty badań. Jednocześnie kupowano na zewnątrz bardzo drogie usługi diagnostyczne.

 

Również zła organizacja pracy, przejawiająca się w wadliwej strukturze zatrudnienia i nadwyżce etatów w stosunku do realizowanych zadań oraz brakiem przepływu informacji między działami, wymagała pilnej interwencji. Ponadto w szpitalu zawyżone były stawki cateringu, prania, a także brakowało opomiarowania instalacji wodociągowej, cieplnej i energetycznej. Stwierdzono przyczynę choroby – złe zarządzanie.

Plan leczenia

Na podstawie identyfikacji problemów opracowano strategię naprawy. Zmiany rozpoczęto od przekształcenia szpitala w spółkę. Zaczęto wykonywać w 100% kontrakt z NFZ i dopasowano zatrudnienie do zadań związanych z realizacją kontraktu. Poprawiono organizację pracy i zmieniono zasady wynagradzania – na powiązane z ilością i rodzajem wykonywanej pracy oraz z wynikiem ekonomicznym szpitala. Ograniczono także koszty działalności, rozwiązując niepotrzebne umowy, renegocjując stawki z dostawcami i usługodawcami. Wymieniono dzierżawioną aparaturę diagnostyczną, na bardziej ekonomiczną. Zmieniono lokalizację części oddziałów i poradni specjalistycznych oraz rozszerzono ofertę medyczną szpitala otwierając nowe. Dzięki temu podniesiono konkurencyjność szpitala i zatrzymano odpływ pacjentów do placówek w sąsiednich powiatach.

Efekt

Dzięki kilkuletnim, intensywnym działaniom naprawczym udało się przywrócić płynność finansową szpitala powiatowego w Świeciu. Wartość kontraktu z NFZ stale rosła od 17,5 mln zł w 2005 r. do 47,5 mln zł w 2012 r. Znacząco wzrosła także wartość inwestycji z 2,76 mln zł w 2008 r. do 10,2 mln zł w 2012 r. Choroba okazała się nie być śmiertelna, a uzdrowienie szpitala możliwe.

 

Przykład zmian, jakie zaszły w Świeckim szpitalu powiatowym pokazuje, że metamorfoza zadłużonej placówki medycznej i odzyskanie przez nią płynności finansowej jest możliwa. Niezbędna jest jednak współpraca wszystkich zainteresowanych stron i odpowiednia strategia działania, której wdrożenie przyniesie oczekiwany skutek. Mam nadzieję, że nasz przykład będzie inspiracją dla innych samorządowców, gdyż pokazuje, że odpowiednie zarządzanie może przełożyć się na modernizację szpitali oraz poprawę jakości świadczonych usług i komfortu pacjentów mówi Starosta Świecki Marzena Kempińska.

Więcej informacji dostępnych jest materiałach edukacyjnych na stronie http://zdroweszpitale.pl/n/materialy-edukacyjne-kampanii-zdrowe-szpitale oraz w serwisie społecznościowym Facebook: www.facebook.com/zdroweszpitale.

***

Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Zdrowe Szpitale” (www.zdroweszpitale.pl) ma na celu zwiększenie świadomości Polaków nt. standardów efektywnego zarządzania szpitalami oraz korzyści płynących z ich wdrażania. Ideą kampanii jest aktywizowanie przedstawicieli władz samorządowych do podejmowania inicjatyw mających na celu poszerzanie wiedzy w tym zakresie. Do najważniejszych działań realizowanych w ramach Kampanii należą: badanie opinii publicznej dot. stanu polskich szpitali, konkurs aktywizujący do działania samorządy i społeczności lokalne oraz publikacje licznych materiałów edukacyjnych (nagrań wideo, prezentacji). Działania prowadzone w ramach Kampanii kierowane są do władz samorządowych, instytucji publicznych, podmiotów gospodarczych oraz mediów, a także wszystkich zainteresowanych, dla których polepszenie warunków leczenia szpitalnego jest kwestią ważną. Inicjatorami programu są: firma doradcza ZUK Know How oraz Grupa Nowy Szpital. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.zdroweszpitale.pl oraz na stronie kampanii w serwisie społecznościowym Facebook: www.facebook.com/zdroweszpitale.

 

Patroni Kampanii: Związek Powiatów Polskich, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Polskie Stowarzyszenie Dyrektorów Szpitali, Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, Wydawnictwo Termedia, Magazyn Służba Zdrowia, Magazyn Medinfo, Zdrowie-publiczne.com.pl, Infonfz.pl, Medicalnet.pl, Zdrowie.wieszjak.pl, Rynekmedyczny.pl, eMedyk.pl, ePacjent.pl, Medicalonline.pl, Zdronet.pl, DOZ.pl

Grupa Nowy Szpital (www.nowyszpital.pl) – największa w Polsce sieć szpitali, działających w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. We wszystkich jednostkach GNS pracuje łącznie ok. 3400 osób. GNS zabezpiecza dostęp do świadczeń medycznych dla ok. 600 tys. osób. Szpitale GNS dysponują 98 oddziałami (ok. 2000 łóżek). Każdego dnia pacjenci mają możliwość skorzystania z konsultacji w jednej z 200 poradni specjalistycznych.

Zakład Usług Konsultingowych Know How (www.knowhow.com.pl) – firma doradcza wspierająca jednostki służby zdrowia w zakresie zarządzania. Specjaliści Know How stworzyli własne, unikatowe rozwiązania oraz nowatorskie zasady skutecznego zarządzania placówkami medycznymi. Umożliwiają one szpitalom wyjście z trudności oraz ciągły rozwój i funkcjonowanie zgodnie z określonymi standardami.

Zdrowie Publiczne – kierunek satysfakcji i perspektyw zawodowych

Pamiętaj, że „sukces jest wynikiem właściwej decyzji”. Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie poszerzyła w tym roku swoją ofertę edukacyjną o nowy kierunek studiów Zdrowie Publiczne w ramach którego studenci będą mogli wybrać jedną z dwóch specjalności:

Promocja zdrowia

Ochrona zdrowia osób starszych i niepełnosprawnych

Ciekawy zawód, stabilna i satysfakcjonująca praca to najlepszy pakiet na przyszłość! Dokonaj najlepszego wyboru i studiuj w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia Zobacz jakie masz możliwości zawodowe !

Absolwenci studiów na kierunku Zdrowie Publiczne znajdą pracę:

w zakładach opieki zdrowotnej

Tutaj w szczególności możemy wyróżnić wszelkie placówki zajmujące się promocją i ochroną zdrowia takie jak : szpitale, hospicja, sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne, placówki lecznictwa uzdrowiskowego, zakłady pomocy społecznej, prywatne kliniki, centra zdrowia i urody

W miejscach tych absolwenci zdrowia publicznego mogą pełnić różne stanowiska, począwszy od stanowisk zarządzających np. w administracji, zarządzaniu poprzez promocję zdrowia (zdrowego żywienia, stylu życia).

w sektorze edukacyjnym

Absolwenci, którzy chcieliby wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności przekazując ją innym mogą znaleźć pracę w placówkach oświatowych, w których istnieje potrzeba zatrudnienia wykładowcy, konsultanta, koordynatowa w dziedzinie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej. Do takich placówek edukacyjnych możemy zaliczyć: szkoły medyczne, świetlice socjoterapeutyczne, szkoły kosmetologiczne.

w administracji rządowej i samorządowej

To ciekawa opcja dla absolwentów wiążących swą przyszłość z pracą w biurze i na stanowiskach urzędniczych. Miejsca pracy w których można znaleźć zatrudnienie to Urzędy wojewódzkie, Urzędy Miasta, Regionalne Ośrodki i Centra Zdrowia Publicznego, w Ministerstwie Zdrowia. Potencjalnym miejscem zatrudnienia mogą być również komórki organizacyjne działające w ramach administracji rządowej- departamenty Zdrowia Publicznego, Organizacji Ochrony Zdrowia, Ubezpieczeń Zdrowotnych.


w Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Ta instytucja zajmuje się nadzorem sanitarnym, komunalnym, epidemiologicznym, ale również promocją zdrowia i profilaktyką różnych chorób w skali całego kraju.

Przyszli pracownicy oddziałów Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą mogli podjąć pracę na stanowiskach związanych z promocją zdrowia, epidemiologią, bezpieczeństwem i higieną pracy, środowiska .

 w branży farmaceutycznej

Absolwenci Zdrowia Publicznego mogą w tej branży znaleźć dla siebie ciekawe miejsca zatrudnienia. Czy to w oddziałach promocji zdrowia przy tworzeniu programów edukacyjnych, np. przeciwdziałania rakowi szyjki macicy, warsztatach szkoleniowych z pierwszej pomocy, profilaktyki wirusowych zapaleń wątroby, profilaktyki malarii itp. jak i również na stanowiskach przedstawicieli medycznych, ale i nie tylko.

w pomocy społecznej

Pracownik pomocy społecznej może pracować w różnych instytucjach. Szczegółowy zakres jego obowiązków będzie uzależniony od miejsca pracy. Najczęściej podejmuje pracę w Ośrodku Pomocy Społecznej lub Domu Pomocy Społecznej, Centrum Pomocy Rodzinie, w placówkach opiekuńczo – wychowawczych, rehabilitacyjnych

Osoby zatrudnione w tych miejscach zajmują się głownie pomocą i opieką nad osobami zamieszkującymi ośrodek. Najczęściej są to osoby w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne. Aby skutecznie nieść pomoc niezbędne staje się poznanie pensjonariuszy i ich problemów. W przypadku nowych osób pracownik musi zrobić wszystko, by jak najszybciej zaaklimatyzowały się w ośrodku. Wśród jego zajęć oprócz pomocy przy wykonywaniu zwykłych czynności codziennych jest też organizowanie spotkań z rodziną oraz organizowanie ciekawych zajęć i wydarzeń.

 Absolwenci , którzy ukończą specjalność ochrona zdrowia osób starszych i niepełnosprawnych oraz będą posługiwali się językiem obcym znajdą z pewnością satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę za granicą, zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest tam bardzo duże.

 w roli managera czy właściciela placówki zdrowia publicznego

Studia na kierunku zdrowie publiczne oferują niezbędną wiedzę menedżerską i umiejętności związane z funkcjonowaniem rynku usług zdrowotnych, konieczne do nowoczesnego zarządzania placówkami służby zdrowia i ich personelem

Podstawowym założeniem kształcenia na tym kierunku jest edukacja specjalistów, którzy będą posiadać kompetencje odpowiednie do zajmowania stanowisk kierowniczych i menedżerskich w zakładach opieki zdrowotnej w zakresie realizacji świadczeń zdrowotnych oraz różnorodnych funkcji związanych z promocją i ochroną zdrowia. Zdobyte umiejętności pozwolą Ci na pracę w placówkach zdrowia publicznego, a także na prowadzenie własnej działalności w sektorze zdrowia publicznego np.: prywatnego domu opieki społecznej

Jaki widać możliwości znalezienia pracy po studiach na kierunku Zdrowie Publiczne jest wiele. Można znaleźć pracę, która przyniesie satysfakcję i zadowolenie.

Jak krawcowa uratowała życie!

Kto z nas korzysta jeszcze z usług krawcowej? W dzisiejszych czasach wszyscy się gdzieś spieszą, a na każdym kroku można spotkać sklep z ulubioną marką odzieżową. Krawiectwo – wymierająca usługa. A szkoda, bo oprócz szycia na miarę niepowtarzalnych sukienek, krawcowa może nam jeszcze pomóc zadbać o zdrowie, a nawet ocalić życie. Nie wierzycie? Przeczytajcie!

 

 

 

Z zapisków prof. Jana Zielińskiego

Rok 1982

Zgłosiła się dzisiaj do przychodni pani Jadzia. Bardzo zdenerwowana. Już od progu w tempie karabinu maszynowego wyrzuciła z siebie lawinę słów. Dominowały takie raczej niecenzuralne, najłagodniejsze to było „głupia krowa“. Trochę
zdezorientowany, a nawet wystraszony (mimo wielu lat praktyki na położnictwie, nie jestem odporny na kobiece krzyki), z trudem przerwałem i w miarę spokojnie zadałem pytanie – co panią do mnie sprowadza?

Z historii choroby dowiedziałem się, że ostatni raz u ginekologa Pani Jadzia była 4 lata temu. Oświadczyła wtedy, że ona do ginekologa już chodzić nie musi bo „te sprawy“ ma już za sobą,  ale wysłała ją do mnie ……..krawcowa (tu komentarz, że lepiej by się krowa nauczyła brać miarę, a nie się głupio tłumaczy ). Okazało się, że moja pacjentka 4 miesiące temu zaniosła do krawcowej drogi, zagraniczny materiał na spódnicę. Długo nie pokazywała się na przymiarkę, bo miała bóle brzucha, źle się czuła. Lekarz myślał, że to może woreczek, potem to wykluczył, ją ciągle coś bolało, odbijało się nieprzyjemnie. Gastrolog też nic nie znalazł. Stwierdził, że niektóre kobiety w okresie klimakterium tak mają, to tylko rodzaj nerwicy albo nadwrażliwe jelito.

Pani Jadzi było wstyd, że ona taka rozsądna i zrównoważona kobieta, a tu taka choroba. Leki tak naprawdę niewiele pomogły, nie miała apetytu. Widziała, że traci wagę, ale gastrolog pocieszał, że wreszcie trafią na odpowiednią dietę i przykre, ale niegroźne dolegliwości miną.

Dzisiaj nareszcie pani Jadzia wybrała się do krawcowej. Okazało się, że spódnica jest za mała w pasie i to dużo – o kilka ładnych centymetrów. Krawcowa stwierdziła, że Jadzia przytyła, sterczy jej brzuch i jak można tak o siebie nie dbać. Kobietę dosłownie poniosło, bo ostatnio jadła bardzo mało, kilka kęsów i już była najedzona, a krawcowa to pewnie źle wzięła miarę albo pomyliła klientki. Mistrzyni igły poradziła Jadzi, żeby poszła do….. ginekologa, bo wygląda jakby była w 4 miesiącu ciąży.

Słuchałem tej opowieści i jeszcze przed zbadaniem pacjentki podejrzewałem zaawansowanego raka jajnika – takich historii nasłuchałem się niestety dużo – o wiele za dużo. Badanie potwierdziło moje podejrzenia, skierowałem więc panią Jadzię na operację. Oczywiście trzeba poczekać na wynik badania histopatologicznego, ale guz był w badaniu ginekologicznym bardzo podejrzany.

Co będzie z kobietami, gdy będą ubierały się w ubrania gotowe, nie te szyte na miarę, krawcowe znikną, a medycyna nie znajdzie skutecznej metody wykrywania cichego zabójcy kobiet – raka jajnika? Odpowiedź jest prosta – ta opowieść to jeszcze jeden dowód na to, że kobiety cierpiące na uporczywe, nawracające bóle brzucha powinny być wysyłane na konsultacje do ginekologa – mogą wtedy zdążyć przed rakiem jajnika. Bo rak wcześnie wykryty jest wyleczalny.

 

Rok 2012. Komentarz

Mimo postępu w medycynie nic właściwie się nie zmieniło, nadal rozpoznanie raka jajnika w jego wczesnym stopniu zaawansowania jest raczej „dziełem” przypadku niż „triumfem” badań naukowych. Możliwość wczesnego wykrycia raka jajnika, które ma fundamentalne znaczenie dla wyleczenia, jest bardzo ograniczona.

Niestety, trudno rozpoznać wczesne objawów charakterystyczne dla raka jajnika i dlatego w ok. 75% przypadków rak rozpoznawany jest w III i IV stopniu klinicznego zaawansowania. Pierwsze objawy są dyskretne i manifestują się głównie dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego często są przez chorą bagatelizowane, a niekiedy przez lekarza niewłaściwie rozpoznawane jako zmiany patologiczne w pęcherzyku żółciowym, trzustce, bądź jelicie grubym, leczone zachowawczo bez badania ginekologicznego.

Od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoznania raka jajnika w przypadku 25% chorych mija aż 12 miesięcy, w przypadku 18% chorych upływa 6 miesięcy. Chore w tym czasie są leczone internistycznie, co znacząco opóźniło rozpoznanie i leczenie raka.

Nie lekceważ poniżej wymienionych objawów:

· „dyskomfort” w jamie brzusznej określany przez chore jako „coś, co przeszkadza w brzuchu”,

· wzdęcia niezależnie od rodzaju spożywanych pokarmów i w różnym czasie nawet po lekkostrawnych posiłkach,

· brak łaknienia – uczucie pełności w jamie brzusznej,

· zaparcia stolca na przemian z biegunkami,

· bóle okolicy krzyżowej i w dole brzucha,

· powiększenie obwodu brzucha (czasem bez dolegliwości).

Wymienione objawy u chorych na raka jajnika są nawracające i ujawniają się 20–30 razy w ciągu miesiąca, czyli praktycznie codziennie, natomiast przy guzach łagodnych 2–3 razy. Lekarz prowadzący powinien dążyć do wykluczenia raka jajnika u chorych powyżej 40. roku życia z uporczywymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, jeśli te dolegliwości nie są definitywnie i jednoznacznie rozpoznane, uporczywie nawracają, nie poddają się leczeniu internistycznemu.

Kobiety w okresie około – i pomenopauzalnym bez dolegliwości ginekologicznych, ale z objawami z przewodu pokarmowego zgłaszają się raczej do gastroenterologa, lekarza rodzinnego, czasami do chirurga. Dlatego ci specjaliści mają duże możliwości przyczynienia się do rozpoznania raka jajnika w jego wczesnym stopniu zaawansowania i nieopóźniania leczenia.

Każda chora przed zaplanowaną operacją brzuszną ze wskazań pozaginekologicznych powinna być zbadana przez ginekologa.

Podwyższone ryzyko zachorowania na raka jajnika:

· rodzinne występowanie, co dotyczy 5-10% wszystkich przypadków – wrodzone nieprawidłowości genetyczne np. genu BRCA1,

· rak piersi (dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania),

· w dziedzicznym występowaniu niepolipowatego raka okrężniczo-odbytniczego lub zespole Lynch II. W skład wspomnianego zespołu wchodzą: wczesny, niepolipowaty rak okrężniczo-odbytniczy, rak endometrium, rak górnego odcinka układu pokarmowego (przewody żółciowe, trzustka, jelito cienkie), rak moczowodu,

· zaburzenia czynności hormonalnej, stymulacja jajnika.

 

Na krawcową szyjącą spódnicę na miarę chyba już niewiele kobiet się decyduje, musimy zatem zwiększyć naszą czujność, nie lekceważyć drobnych z pozoru dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i najważniejsze – co najmniej raz do roku odwiedzić ginekologa, nawet wtedy gdy czujemy się świetnie. A gdy coś nam dolega – nie odkładać wizyty bo zdrowie jest naprawdę najważniejsze.

Nie dajmy rakowi szansy rozpanoszenia się w naszym organizmie!!!

prof. dr hab. med. Jan Zieliński (ur. 28 maja 1930, zm. 24 maja 2009),ginekolog i onkolog.
W latach 1984–2001 kierownik kliniki ginekologii onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie. Założyciel Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, propagator profilaktyki raka żeńskich narządów rozrodczych.

 

 

 

 

 

 

Program „Jestem przy Tobie” i portal www.jestemprzytobie.pl pomaga kobietom dotkniętym rakiem narządów płciowych oraz ich bliskim. Zamieszczane są w nim niezbędne informacje na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów narządów rodnych (rak szyjki macicy, rak sromu, rak jajnika, rak trzonu macicy), oraz porady, gdzie można szukać wsparcia psychologicznego. Za pośrednictwem www.jestemprzytobie.pl można zadawać pytania ekspertom, przeczytać prawdziwe historie kobiet i wymieniać się doświadczeniami z innymi czytelniczkami w podobnej sytuacji. Wszelkie informacje i treści sprawdzone są pod względem merytorycznym przez ekspertów medycznych.

Program współtworzą 4 organizacje pozarządowe: Fundacja „Różowa Konwalia” im. prof. Jana Zielińskiego, Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych i Ogólnopolska Organizacja Na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”.

 

Kontakt:

Elżbieta Więckowska, Fundacja „Różowa Konwalia” im. prof. Jana Zielińskiego, fundacja@rozowa-konwalia.pl

Elżbieta Brzozowska, tel. 668 447 131, elzbieta.brzozowska@expertpr.pl

Adriana Misiewicz, tel. 607 404 160, adriana.misiewicz@expertpr.pl

Karolina Wichrowska, tel. 667 404 116, karolina.wichrowska@expertpr.pl