Artykuły zdrowie,  Poradniki

Czy badanie wzroku u wcześniaków jest konieczne?

Wcześniaki są dziećmi urodzonymi przed końcem 37 tygodnia ciąży. Przeważnie są niedojrzałe anatomicznie, mają problemy z prawidłowym działaniem większości narządów i układów. W związku z tymi problemami, wcześniaki narażone są na zaburzenia oddychania, niedobory immunologiczne oraz choroby oczu.

Dlaczego trzeba badać wzrok wcześniaków?

Każdy noworodek, tuż po urodzeniu jest poddawany szczegółowym badaniom. Należy go dokładnie zważyć, zmierzyć oraz sprawdzić jego ogólny stan zdrowia. Należy także upewnić się, że dziecko prawidłowo widzi oraz słyszy. Dlatego wszystkie szpitale położnicze mają obowiązek przeprowadzić badania przesiewowe. W tym celu korzystają z wysokiej jakości sprzętu, np. z firmy Poland Optical. U noworodka, który urodził się w terminie, lekarz sprawdza jak jego źrenice reagują na światło oraz ruchliwość gałek ocznych. Noworodki, które przyszły na świat przed 36. tygodniem ciąży oraz ze zbyt niską masą urodzeniową muszą być poddane bardziej szczegółowym badaniom wzroku. Wykonuje się je głównie ze względu na grożącą im retinopatię.

Czym jest retinopatia?

Retinopatia wcześniaków to choroba oka, która może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju siatkówki. Wcześniaki nie rodzą się od razu z tą chorobą, a jedynie z niedojrzałą siatkówką. Dopiero później wada ta może rozwinąć się w retinopatię lub samoistnie zaniknąć. Retinopatii nie da się całkowicie wyleczyć, można ją jednak zatrzymać lub nawet cofnąć. Nieleczona prowadzi do odwarstwienia siatkówki, krwotoków oraz do utraty wzroku. Dlatego wcześniaki muszą być regularnie badane. Dzięki temu będzie można ustalić, w którym momencie należy przeprowadzić zabieg fotokoagulacji laserowej. Jego zadaniem jest zmniejszenie lub usunięcie wady.
Pierwsze badanie szpital musi wykonać w czwartym tygodniu życia wcześniaka. Następne powinny być przeprowadzane średnio co 2 tygodnie. Lekarz musi zbadać przedni odcinek dna oka oraz granicę między obszarem unaczynionym a nieunaczynionym. Metoda ta, czyli oftalmoskopia pośrednia, jest wspomagana przez badanie przy użyciu ultrasonografu, np. z firmy Poland Optical.

Jak zadbać o wzrok wcześniaka?

Wcześniaki, u których stwierdzono retinopatię, muszą cały czas mieć częściej i bardziej dokładnie badany wzrok, niż dzieci urodzone o czasie. Nawet po przeprowadzeniu zabiegu laserowego należy regularnie kontrolować ich wzrok. Może się okazać, że pomógł on tylko na krótki czas i konieczne będzie wykonanie zabiegu chirurgicznego.
Dzieci u których nastąpił samoistny zanik retinopatii, mogą być w późniejszym okresie narażone na takie komplikacje jak: zez, krótkowzroczność, czy nawet jaskra. Rodzice takiego dziecka powinni zostać uczuleni przez lekarza na taką ewentualność. Mimo kontrolnych wizyt u okulisty, to oni mają największe szanse na szybkie wykrycie wszystkich nieprawidłowości.

Badanie wzroku u wcześniaków oraz u starszych dzieci ma istotny wpływ na ich przyszłe zdrowie. Dlatego ważne jest, aby wszystkie szpitale i specjalistyczne placówki medyczne były wyposażone w sprzęt najwyższej jakości. Dzięki niemu można zrobić wiele szczegółowych badań, które mogą uratować czyjś wzrok lub nawet życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *