Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Poradniki

Bądź świadoma – czyli jak dbać o zdrowie intymne.

Wiele mówimy dziś o zdrowym stylu życia i o tym, że należy dbać o swoje zdrowie. Poświęcamy mnóstwo czasu na to by dobrze wyglądać i dobrze się czuć. Jednak dla wielu kobiet zdrowie intymne to nadal temat, którego dotykają dopiero wtedy, kiedy zetkną się z jakąś infekcją lub chorobą. Tymczasem regularne wizyty u ginekologa, odpowiednia wiedza i świadomość tego co możemy zrobić dla naszego zdrowia może uchronić nas przed wieloma schorzeniami lub skrócić czas ich leczenia.

O kluczowych kwestiach zdrowia intymnego kobiet rozmawiamy z dr. Leszkiem Czekańskim z Centrum Ginekologiczno-Położniczego w Radomiu.

Co jest niezbędne do tego by kobiety świadomie mogły i chciały dbać o swoje zdrowie intymne?

Najważniejszą rzeczą jest tu edukacja kobiet i pokazywanie im korzyści wynikających z systematycznego dbania o zdrowie intymne. Wiele kobiet jest już pod regularną opieką ginekologa, korzysta z badań diagnostycznych i programów profilaktycznych bo jest o nich informowana przez lekarza. Niestety spora grupa kobiet wciąż nie korzysta z takiej możliwości. Nadal bardzo dużym problemem jest zachęcenie kobiet do odwiedzenia gabinetu ginekologicznego co sprawia, że pacjentki nie tylko nie wiedzą o możliwości skorzystania z programów profilaktycznych, ale również nie przechodzą nawet podstawowych badań. Zdarzają się takie przypadki, że kobiety pojawiają się w gabinecie sporadycznie lub nawet po dwudziestu latach przerwy. Ciężko jest wtedy mówić o edukacji i uświadamianiu pacjentek. Mamy związane ręce. Chcielibyśmy aby wizyta w gabinecie ginekologicznym nie była traktowana przez kobiety jak przykry obowiązek, ale jak coś co robią dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Staramy się w miarę możliwości zachęcać pacjentki do wizyt, ale ważna jest także chęć kobiety do dbania o swoje zdrowie i świadomość, że jeśli będzie pod stałą opieką lekarza ginekologa, może skutecznie dbać o swoje zdrowie. Tutaj niezbędne są wszelkiego rodzaju działania informacyjne, których na szczęście mamy coraz więcej.

Jak obecnie wygląda świadomość kobiet, jeśli chodzi o możliwość wykonania badań profilaktycznych?

W ostatnim czasie sytuacja nieznacznie się poprawia, o wielu sprawach mówimy głośno i nawet najbardziej wstydliwe choroby przestają być tematem tabu. Przeprowadzanych jest wiele akcji i bezpłatnych programów mających na celu uświadamianie kobietom o możliwości skorzystania z badań profilaktycznych jakie mogą wykonać w trosce o swoje zdrowie. W kampaniach zachęcających np. do samobadania piersi czy badań w kierunku raka szyjki macicy, biorą udział kobiety znane z pierwszych stron gazet. To wszystko sprawia, że świadomość dbania o zdrowie pomału wzrasta. Jednak przed nami jeszcze daleka droga. Wciąż zbyt mało kobiet korzysta z badań profilaktycznych.

Wnioski nasuwają się same. Nasze zdrowie intymne leży w naszych rękach. Musimy zmienić sposób myślenia i regularnie robić niezbędne badania oraz odwiedzać gabinet ginekologiczny. Tylko od nas zależy czy będziemy miały ten aspekt naszego zdrowia pod kontrolą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *