Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Poradniki

Bóle mięśni i stawów – jak sobie z nimi radzić?

Bóle mięśni i stawów mogą mieć różne przyczyny. Mogą być wynikiem zbyt dużego wysiłku, objawem grypy czy innej choroby jak np. zapalenia stawów. Zawsze jednak są uciążliwe i warto znać sposoby, które pomogą te dolegliwości bólowe zmniejszyć. A zatem jak pomóc sobie w walce z bólem mięśni i stawów?

Bóle mięśni wynikające z przetrenowania

Wybór sposobu walki z bólem mięśni i stawów zależy od przyczyny, która je powoduje. Jak już we wstępie wspomniano, bóle stawów mogą być skutkiem nadmiernego przeciążenia mięśni podczas treningu. Gdy mieliśmy przerwę w aktywności fizycznej lub braliśmy udział w szczególnie intensywnym treningu, to efektem tego są tzw. zakwasy. Ich obecność powoduje dolegliwości bólowe.

Dyskomfort może trwać cały czas, ale może również pojawiać się w momencie, gdy przemęczony mięsień zaczyna pracować. Jeśli np. bez właściwego przygotowania zrobiliśmy jednego dnia sto przysiadów, to następnego dnia będziemy mieć problem z kucaniem, schodzeniem po schodach czy podnoszeniem nóg.

W przypadku takiej dolegliwości można sobie pomóc stosując masaże oraz rozciąganie przemęczonych mięśni. Poprawi to ukrwienie w ich obrębie, a tym samym pomoże pozbyć się nagromadzonego kwasu mlekowego, będącego przyczyną bólu. Do masażu można wykorzystać olejki ziołowe, które działając miejscowo przyspieszą proces regeneracji mięśni. Masaż może być bolesny, ale warto zacisnąć zęby, gdyż po jego przeprowadzeniu odczujemy wyraźną ulgę i ból szybciej minie.

Bóle mięśni i stawów spowodowane urazem

Przetrenowanie to nie jedyny powód bolących mięśni i stawów. Może on pojawić się również w efekcie urazu. Wówczas szybką metodą na uśmierzenie bólu jest zimny kompres. Obkurczy on naczynia krwionośne i nie dopuści do powstania dużego krwiaka. Kompres ten należy zastosować możliwie szybko po urazie.

Jeśli od urazu minęło więcej czasu, to zamiast zimnego kompresu należy zastosować ciepły okład. Pobudzi on krążenie w naczyniach krwionośnych i pobudzi je do regeneracji. Można do takiego ciepłego okładu dodać również kompres z maścią dla sportowców zawierającą działające miejscowo  środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można również zastosować kompres z liści białej kapusty. Nie od dziś wiadomo, że zawarte w kapuście składniki pomagają w różnych dolegliwościach i z powodzeniem są stosowane w leczeniu bólów mięśni i stawów.

Bóle mięśni i stawów wynikające z przeciążenia

Przeciążenie mięśni i stawów może wynikać z różnych powodów. Wśród jego głównych przyczyn warto wymienić nieprawidłową pozycję w czasie snu, siedzący tryb pracy na krześle niedopasowanym do potrzeb. Osoby pracujące przy komputerze często skarżą się na bóle w okolicy lędźwiowej i na karku oraz bóle nadgarstków. W sytuacji kryzysowej, gdy ból staje się bardzo uciążliwy mogą pomóc stosowane miejscowo maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, plastry rozgrzewające czy fizykoterapia.

Specjalista od fizjoterapii może zdziałać cuda, a dzięki jego umiejętnościom i odpowiednim zabiegom bóle mięśni i stawów mogą ustąpić na stałe. Skuteczność tego typu terapii może wzrosnąć, gdy do masażu będą wykorzystywane olejki ziołowe. Będą one miejscowo wnikać w skórę, a właściwości zawartych w nich ziół pomogą uleczyć dolegliwości bólowe.

Należy jednak pamiętać, że usunięcie bólu mięśni i stawów na stałe może nastąpić tylko wtedy, gdy wyeliminowana zostanie jego przyczyna. Jeśli więc przyczyną dolegliwości bólowych była nieprawidłowa pozycja przy biurku, to warto zadbać o jej poprawę. Pomóc może właściwie dobrane, ergonomiczne krzesło oraz dopasowanie wysokości biurka do wzrostu.

man-461195_1280Bóle mięśni i stawów wynikające z choroby

Bolące mięśnie i stawy bywają objawem różnych chorób. Dobrze znają je wszyscy, którzy chorowali na grypę. Choroba ta często zaczyna się od tzw. łamania w kościach, a później dochodzą inne objawy, takie jak gorączka, ból głowy, gardła czy katar. W takich sytuacjach świetnie pomaga wygrzanie się w ciepłym łóżku. Gdy do bólów mięśniowych dołącza wysoka gorączka, to konieczne staje się zażycie środków przeciwgorączkowych, które pomagają również w walce z bólem mięśni i stawów.

Grypa to jednak nie jedyna choroba, której towarzyszy ból mięśni i stawów. Objawy bólowe z ich strony mogą się również pojawić w przypadku zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej czy reumatoidalnego zapalenia stawów. W takich przypadkach walka z bólem powinna się odbywać pod okiem specjalisty, który zaleci stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych czy fizjoterapii. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by stosować domowe metody, a więc rozgrzewające kompresy czy kąpiele.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o metodzie kinesiotaping, która w ostatnich latach jest chętnie stosowana przez specjalistów od fizjoterapii. Polega ona na przyklejaniu specjalnych plastrów, których zadaniem jest wzmacnianie poszczególnych mięśni, odciążanie innych czy aktywacja układu limfatycznego. Fizjoterapeuci doceniają skuteczność tej metody, ale jej zastosowanie wymaga odpowiednich kwalifikacji. Samodzielne próby leczenia się z pomocą stosowanych w tej metodzie plastrów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Więcej na http://www.amol.pl/bole-miesni.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *