Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Bóle zatok – powszechne, lekceważone, niebezpieczne?

Czym są zatoki i jak są zbudowane?

Są to przestrzenie w strukturze czaszki wypełnione powietrzem – rozmieszczone w okolicach nosa oraz oczu. Zatoki mają istotną funkcję – wytwarzają rzadką wydzielinę śluzową (w znacznych ilościach) – służącą do nawilżania nabłonka w jamie nosowej, zwilżania wdychanego powietrza, a także do usuwania zanieczyszczeń. Poza tym zatoki wpływają na barwę głosu ludzkiego, chronią też czaszkę przed urazami mechanicznymi. Kiedy przepływ owej wydzieliny oraz powietrza zostaje upośledzony wpływa to zdecydowanie na naszą jakość życia. Odczuwalnym objawem jest właśnie niemożność swobodnego oddychania oraz wspomniane dolegliwości bólowe.

 

Mechanizm powstawania infekcji i jej możliwe skutki.

Aby rozwinęło się zapalenie zatok nie wystarczy tylko "zwyczajny" katar. Warto jednak pamiętać, że nieżytowi towarzyszy obrzęk błony śluzowej – tak nosa, jak i zatok. Zwiększa się też ilość wspomnianej wydzieliny śluzowej. Obrzęk prowadzi do stopniowego zamykania się kanalików łączących jamę nosa z zatokami. W zatokach tworzą się wtedy sprzyjające warunki do namnażania się wirusów i bakterii. Wydzielina dodatkowo przyspiesza rozwój stanu zapalnego. Poza nieżytem nosa do zapalenia zatok mogą doprowadzić także inne infekcje  górnych dróg oddechowych, schorzenia o podłożu alergicznym, a nawet infekcje w jamie ustnej związane z nieleczoną próchnicą. Czynnikiem zwiększającym ryzyko występowania zapalenia zatok są też nieprawidłowości w budowie anatomicznej. Osoby posiadające krzywą przegrodę nosową, liczne polipy – statystycznie częściej zapadają na tę chorobę. Wirusowe zapalenie zatok trwa zazwyczaj przez kilka dni – o ile przyjmuje łagodną postać. Gorzej, jeśli dojdzie do "nadkażenia". Wtedy to wirusy osadzające się w zatokach mogą "przyciągnąć" także inne rodzaje bakterii. Wiadomo, że osłabiona odporność sprzyja zachorowaniom, a początkowo niegroźna, lecz zbagatelizowana infekcja może przejść w stan przewlekły. I choć początkowo objawy stają się mniej uciążliwe, to w niedługim czasie mogą doprowadzić do rozwoju tak poważnych stanów jak : infekcje gardła, uszu, stan zapalny kości czaszki, stan zapalny oczodołów,  ropnie wewnątrzczaszkowe, a nawet  zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jak to możliwe? Choroba może rozprzestrzenić się nie tylko na dalsze części zatok, ale i inne części ciała.

 

Co robić w przypadku podejrzenia zapalenia zatok? Diagnostyka i rodzaje terapii.

Przede wszystkim należy udać się do specjalisty, aby potwierdzić nasze przypuszczenia. Lekarz rodzinny powinien wydać nam skierowanie do laryngologa – specjalisty u którego wykonamy niezbędne badania. Poza przeprowadzeniem wywiadu, laryngolog może wykonać badanie endoskopowe. Jeśli dolegliwości mają u nas postać nawracającą, lekarz może dodatkowo zlecić prześwietlenie lub ultrasonografię zatok. To pozwoli ocenić, czy jesteśmy zagrożeni stanem przewlekłym bądź jego groźnymi następstwami – a także czy w obrębie zatok zaszły jakieś zmiany zapalne. Oczywiście w miarę możliwości wykrywane zmiany są jak najszybciej usuwane. Przebieg terapii w zapaleniu zatok zależy od zaawansowania choroby. Jeśli infekcja rozwinęła się stosunkowo niedawno i ma podłoże wirusowe, nie zaszły też żadne rozległe zmiany – wystarczy udrożnić ujścia zatok. Obecnie na rynku dostępne są skuteczne farmaceutyki, dzięki czemu możliwe jest bezinwazyjne wyleczenie zapalenia zatok. Krople, aerozole czy tabletki mogą być jednak stosowane przez ograniczony okres czasu. Poza stosowaniem preparatów można sięgnąć także po metody tradycyjne, jak ziołowe inhalacje (z naparu mięty, szałwii czy melisy), a także roztwór soli fizjologicznej, służący do udrażniania jamy nosowej. W sytuacji, gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego konieczne jest zastosowanie antybiotyki, a wspomagająco także środków rozrzedzających wydzielinę. Jeśli nasz stan nie poprawi się po upływie 2 tygodni konieczna jest interwencja lekarza, tzw. punkcja. To zabieg wykonywany obecnie pod znieczuleniem, i polega na wprowadzeniu do zatok igły, oraz odciągnięcia wydzieliny i płukania zatok antybiotykiem. Ta procedura może się dla wielu wydawać nieco drastycznym rozwiązaniem, lecz i tak nie stanowi tak inwazyjnej metody jak leczenie operacyjne. Takie udrażnianie ujścia zatok jest jednak zarezerwowane da przypadków wyjątkowych, gdzie konieczne jest usuwanie miejsc zmienionych chorobowo oraz fragmentów śluzówki.

 

Autor artykułu
Jeśli chcesz przeczytać więcej o zatkanych zatokach zapraszamy do portalu Zdrowiedza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *