Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

C-MAC: Sięgaj gdzie wzrok nie sięga

Zastosowanie wideolaryngoskopii w intubacji lub badaniu krtani pacjenta znacząco zwiększa możliwości lekarza, zwłaszcza w sytuacjach niecierpiących zwłoki. Dzięki odpowiedniej budowie urządzenia możliwe jest uzyskanie obrazu w bardzo trudnych przypadkach np. przy przemieszczeniach na skutek wypadku, a nawet przeprowadzenie badania przez nos! Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest urządzenie C-MAC oferowane przez firmę KARL STORZ. 
C-MAC jest już kolejną, czwartą generacją wideolaryngoskopów w szerokiej gamie produktów firmy Karl Storz z zakresu wideo intubacji. Projektując urządzenie ogromny nacisk położono na jakość pracy lekarza, poprzez dostarczenie rozwiązań zwiększających jego możliwości. Dlatego właśnie zdecydowano, że „oko” lekarza, a więc wysokiej jakości kamera, wbudowana będzie na końcu łyżki laryngoskopowej. Dzięki temu znajduje się ona bliżej badanego miejsca (głośni i nagłośni). Lekarz uzyskuje kilkakrotnie szerszy kąt widzenia (patrz rysunek) oraz bardzo dokładny obraz, z możliwością uzyskania powiększenia na ekranie    monitora, nawet przy niepełnym uwidocznieniu wejścia do głośni.
Umożliwia to kontrolę miejsca wprowadzenia rurki intubacyjnej do ostatniej chwili,
a także pozwala lepiej ocenić głębokość wprowadzenia. Przeprowadzony zabieg może być udokumentowany na karcie pamięci urządzenia, w postaci zdjęć lub filmów. Zastosowanie wideolaryngoskopu C-MAC wiąże się również z olbrzymią dogodnością dla pacjenta – zminimalizowane jest bowiem ryzyko wybicia przednich zębów dolnej żuchwy przy manewrowaniu urządzeniem.
„Walor dydaktyczny i edukacyjny takich urządzeń jest niezaprzeczalny” – mówi prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko, Konsultant Krajowy ds. Medycyny Ratunkowej.
Wideolaryngoskop KARLA STORZA sprawdza się w 70% trudnych przypadków, a więc w sytuacjach, gdy trzykrotnie nie udało się wprowadzić standardowego laryngoskopu by uzyskać widoczność strun głosowych (stopień III i IV w skali Cormack – Lehane).

Wideolaryngoskop C-MAC jest urządzeniem całkowicie mobilnym, mogącym pracować nawet dwie godziny bez ładowania. Dlatego może być wykorzystywany zarówno jako urządzenie stacjonarne w warunkach szpitalnych, jak również jako w pełni mobilny system w opiece przedszpitalnej, w karetkach, śmigłowcach, czy też w warunkach pola walki. 
Wideolaryngoskopia a laryngoskopia bezpośrednia
W laryngoskopii bezpośredniej, z użyciem standardowego laryngoskopu, konieczne jest uzyskanie osi optycznej pomiędzy okiem anestezjologa a wejściem do głośni. Maksymalny kąt widzenia wynosi wówczas ok. 15° (patrz rysunek).

Często konieczne są dodatkowe, zewnętrzne manipulacje krtanią wykonywane najczęściej przez asystę, w celu uzyskania zadowalającego obrazu. Zdarza się, że nie jest możliwe uzyskanie takiego widoku wejścia do głośni, który pozwalałby na przejście strun głosowych i wprowadzenie rurki intubacyjnej do tchawicy. Anestezjolodzy do oceny stopnia uwidocznienia głośni podczas laryngoskopii zwykli używać 4 stopniowej skali Cormack – Lehane (patrz ramka powyżej), która również występuje w wersjach rozszerzonych.
Większość specjalistów udowodnia znaczącą wyższość wideolaryngoskopii nad laryngoskopią bezpośrednią szczególnie w przypadku pacjentów ze spodziewanymi trudnościami intubacyjnymi oraz u pacjentów otyłych. Intubacja zapewnia o wiele lepszą widoczność
i szerszy kąt widzenia struktur krtani, niż podczas intubacji dotchawiczej. Znacząco skraca czas intubacji, a także zmniejsza liczbę nieudanych prób intubacji. Dodatkowo ogranicza potrzebę dodatkowych manipulacji krtanią w celu uzyskania zadowalającego widoku. W przypadku konieczności manipulacji krtanią, asysta ma również możliwość podglądu obrazu wyświetlanego na ekranie, przez co może wykonywać bardziej skoordynowane ruchy.

Dystrybutorem wideolaryngoskopu C-MAC jest firma MEDIM, która od 21 lat zaopatruje służbę zdrowia w sprzęt medyczny, będąc jednocześnie twórcą Akademii Zabiegów Małoinwazyjnych "EndoEkspert". W swoich rozwiązaniach w zakresie endoskopii diagnostycznej i zabiegowej oraz telemedycynie opiera się na systemach światowego lidera tej dziedziny – KARL STORZ ENDOSKOPE. Wprowadza do codziennej praktyki klinicznej najnowsze techniki małoinwazyjne – obecnie są to unikalne i rewolucyjne roboty chirurgiczne da Vinci INTUITIVE SURGICAL. W swojej ofercie posiada również urządzenia do mycia, dezynfekcji, sterylizacji oraz środki dezynfekujące znanych marek.

Tagi: klinika okulistyczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *