Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Chirurgia plastyczna – liposukcja

Liposukcja jest popularnym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, polegającym na wymodelowaniu określonych części ciała poprzez odsysanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Chirurgia plastyczna w tym przypadku polega na usuwaniu tłuszczu przede wszystkim z brzucha, bioder, ud, pośladków i wielu innych, problemowych i znienawidzonych części ciała.

Najskuteczniejsze rezultaty widoczne są u osób względnie szczupłych, które ten rodzaj chirurgii plastycznej traktują często jak „zabieg kosmetyczny” określonej  partii ciała a nie jako walkę z otyłością. Oczywiście tego rodzaju zabieg może być stosowany również przez osoby otyłe, a w połączeniu z dietą i odpowiednio dobranymi ćwiczeniami przynieść rewelacyjne efekty. W przypadku usunięcia dużej ilości tkanki tłuszczowej liposukcję wykonuje się w kilku cyklach.

Podczas tego zabiegu pod skórę w określonym miejscu wprowadza się cienką kaniulę połączoną z aparatem ssącym, która wciąga tkankę tłuszczową. Całkowicie usunięta tkanka tłuszczowa nie odtwarza się w operowanym miejscu i dlatego utrzymywany jest długofalowy efekt.  

Należy zdawać sobie sprawę jak ważna po zabiegu jest odpowiednia dieta i dbałość o kondycję fizyczną, ponieważ przytyć można w zupełnie innym, niespodziewanym miejscu.

Chirurgia plastyczna to także zabiegi liposukcji powierzchownej, które likwidują różnego rodzaju dysproporcje pojawiające się na skórze, np. skórka pomarańczowa zwana również cellulitem.

Pamiętajmy, że liposukcja jak każda operacja niesie za sobą ryzyko wystąpienia komplikacji. W tym przypadku możliwym powikłaniem jest powstanie zatoru tłuszczowego, który przemieszczając się z prądem krwi do płuc może powodować zatorowość płucną lub wstrząs hipowolemiczny. Bardzo ważna jest dlatego rola lekarza, który w rozsądny sposób jest w stanie ocenić ilość odsysanego tłuszczu.

K-S-A          

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *