Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Ciąża? błogi stan? co wolno, a czego nie?

Czego nie powinno się robić w czasie ciąży?

 

Dość oczywiste wydaje się być niespożywanie alkoholu i niepalenie papierosów oraz przebywanie w zadymionych pomieszczeniach – zarówno alkohol, jak i dym papierosowy może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. To ograniczenie szczególnie „dotknie” te przyszłe mamy, które wcześniej paliły lub nie odmawiały sobie alkoholu przy spotkaniach z przyjaciółmi czy na imprezach.

 

Forsowanie się również nie wchodzi w grę. Jeśli wykonujesz ciężką pracę fizyczną, najlepszą opcją dla Ciebie i dziecka będzie zwolnienie lekarskie lub zamiana obowiązków na lżejsze, jeśli to możliwe. Powinnaś się również oszczędzać podczas wykonywania obowiązków domowych – przy sprzątaniu, podnoszeniu i przenoszeniu ciężkich przedmiotów. Podczas sprzątania powinnaś również unikać kontaktu z silnymi środkami chemicznymi, które mogą niekorzystnie wpływać na Twoje drogi oddechowe, a tym samym na rozwój dziecka.

 

W czasie ciąży nie powinnaś również nosić butów na zbyt wysokim obcasie. Zapewne będziesz przybierać na wadze, a Twoje stawy będą bardziej obciążone, w późniejszym okresie na stopach może pojawić się opuchlizna – to dobry czas, aby założyć buty na płaskiej podeszwie lub niskim obcasie. Wygoda przede wszystkim.

 

Ciąża to czas, który powinnaś przeżyć bez negatywnych emocji – oczywiście pewnie będziesz miała huśtawki nastroju, raz będziesz pełna energii, innym razem ta zdecydowanie spadnie. Nie pozwól jednak na to, aby negatywne emocje Tobą zawładnęły – nie możesz się zbytnio denerwować i stresować.

 

Podczas ciąży nie wolno przyjmować niektórych leków, dlatego najlepiej, jeśli skonsultujesz to z lekarzem. Jedno jest pewne – zaleci Ci przyjmowanie kwasu foliowego, którzy minimalizuje ryzyko powstawania wad wrodzonych u dziecka – podaje farmaceuta z i-Apteka.pl.

 

Co wolno w czasie ciąży?

 

Ciąża niesie pewne ograniczenia, co do dotychczasowego trybu życia, ale to też stan, w którym wolno Ci więcej. Zdecydowanie możesz pozwolić sobie na zachcianki – gofry z dżemem i bitą śmietaną? Jak najbardziej! Przegryzanie ich śledzeniem? Jeśli tylko na to masz ochotę!

 

Podczas ciąży możesz też spać tyle, ile potrzebujesz – jeszcze przyjdzie czas nieprzespanych nocy, kiedy dziecku będą dokuczać kolki i inne niemowlęce dolegliwości. Wypoczywaj więc za was dwoje – i w nocy, i podczas dnia.

 

Nie bój się prosić o pomoc i upominać o swoje. Kasy pierwszeństwa i miejsca dla ciężarnych w komunikacji miejskiej to dla Ciebie duże ułatwienie. Musisz zrobić zakupy, a widzisz, że w sklepie jest kasa pierwszeństwa – nie bój się przejść przed ludzi, którzy tam stoją – wyjdź przed nich – zrozumieją. Podobnie w autobusie czy tramwaju – współpasażerowie zwykle są domyślni, czasem się jednak zamyślają – nie bój się poprosić o ustąpienie miejsca.

 

W czacie ciąży wolno Ci również jeździć bez pasów bezpieczeństwa, żeby nie uciskały brzucha. Jednak jeśli odpowiednio się nimi zapniesz, to dziecku nic się nie stanie. Musisz tylko pamiętać o odpowiednie regulacji i wsunięciu dolnej części pasa pod brzuch.

 

Z pewnością może być Ci trudno korzystać przede wszystkim z przywilejów, zwłaszcza, jeśli to Twoja pierwsza ciąża – spróbuj jednak – wszelkie udogodnienia, ale też zakazy i nakazy są z myślą o Tobie i dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *