Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Ciąża w późnym wieku

Nie ma co ukrywać, że organizm ludzki z każdym dniem starzeje się, jest co raz mniej sprawny i pozwala na mniej działań niż jeszcze parę lat temu. Taka kolej rzeczy jest całkowicie naturalna i nie ma możliwości, by ją zmienić w jakikolwiek sposób, jednak poziom medycyny co raz częściej sprawia, że pewne działania można podejmować później niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Każda kobieta pragnie dziecka, choć u każdej uczucie to przychodzi w różnym etapie i sytuacji życiowej, to jednak kiedyś ono następuje. Obecne czasy sprawiają jednocześnie, że większość kobiet idąc w duchu feministycznym i żyjąc w zgodzie z równouprawnieniem odkłada myślenie o dziecku, gdy jej organizm jest młody i sprawny do działania na później, w zamian realizując się zawodowo i robiąc karierę. Przychodzi wówczas na myśl pytanie, czy gdy już zrobimy karierę i spełnimy się zawodowo, czy nie będzie za późno na dziecko?..

 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu powszechnie twierdzono, że kobieta powinna zdecydować się na dziecko najpóźniej w wieku 30 lat i tak w rzeczywistości było, że po przekroczeniu trzydziestki urodzenie pierwszego dziecka bez komplikacji i zaburzeń było bardzo trudne. Medycyna jednak przez ten czas zrobiła ogromny postęp, a że rynek wymagał tego, by podciągnąć wiek kobiety chcącej urodzić w górę ze względu na ich spełnianie się zawodowe, to siłą rzeczy medycyna musiała znaleźć rozwiązanie i z jednej strony tak się stało.

 

Obecnie śmiało można powiedzieć, że z 30 lat wiek, w którym kobieta może zajść po raz pierwszy w ciążę i urodzić bez większych komplikacji zdrowe dziecko wzrósł o 10 lat, a tym samym dziś 40 letnia matka nie jest już czymś niespotykanym zarówno z punktu widzenia medycyny, jak i społeczeństwa. Mimo to, jednak natura zawsze ma ostatnie słowo i choć statystycznie wszystko wskazuje, że będzie ok, zawsze może się coś przydarzyć i tu wiek nadal odgrywa rolę – gdy jakieś powikłania pojawią się u 20 letniej dziewczyny, organizmy jest na tyle silny, że często sam sobie radzi, jednak u 40 letniej kobiety, która jest wspomagana przez osiągnięcia medycyny, z takich powikłań jest dużo trudniej wyjść obronną ręką.

 

Ciąża w późnym wieku jest zatem jak najbardziej możliwa, wiek ten również jest znacznie wyższy niż przed kilkudziesięciu laty, ale nie ma co ukrywać, że zawsze taka ciąża będzie bardziej narażona na komplikacje, dlatego najlepszym sposobem jest nie liczenie na medycynę, że wszystko będzie dobrze, a na siebie. Zawsze można odwrócić kolejność i zajść w ciążę w wieku dwudziestu kilku lat, a zacząć robić karierę w wieku 40 – choć taki schemat jest na razie rzadko spotykany w naszym społeczeństwie, to są szanse, że rozsądek kobiet weźmie górę i za jakiś czas nie będzie niczym dziwnym, że karierę zawodową robią kobiety, które odchowały już swoje dzieci przed laty, a medycyna i kosmetyki sprawią, że będą nadal wyglądały na młode bizneswomen, a więc wszystko będzie w jak najlepszym porządku, a każda kobieta będzie mogła spełnić swoje cele w życiu.

Artykuł przygotował rzetelny Ginekolog z Warszawy z ponad 20 letnim doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *