Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Ciężkie nogi – czy to groźny problem?

Problem z ciężkimi nogami dotyczy głównie kobiet. To u nich częściej pojawiają się żylaki, opuchlizna, bóle oraz inne problemy wynikające z nieprawidłowego krążenia żylnego. W takich przypadkach warto szybko zareagować.

Uczucie ciężkości nóg w szczególności pojawia się wieczorem, po zakończeniu pracy, głównie stojącej lub siedzącej. To wtedy krążenie w kończynach dolnych jest najczęściej zaburzone, co z kolei może powodować zniszczenie zastawek żylnych odpowiadających za hamowanie cofania się krwi przy jej transporcie w kierunku serca. Efektem dolegliwości najczęściej są żylaki, chociaż także mogą pojawić się problemy w postaci groźnej zakrzepicy żył.

Problem wielu Polek

Szacuje się, że problem z ociężałością nóg oraz obrzękami dotyczy od 40 do 50 procent Polek. Przede wszystkim narażone są kobiety dojrzałe, ale również te pracujące przez wiele godzin w pozycjach stojącej lub siedzącej. Dodatkowo także ociężałości kończyn sprzyja stosowanie środków antykoncepcyjnych, palenie papierosów, płaskostopie, otyłość, ponadto czynniki genetyczne oraz ciąża. Obcisłe spodnie, skarpetki, rajstopy i wysokie obcasy nasilają dolegliwości. Jak widać, problem jest powszechny, ale są także sposoby na to, aby cieszyć się wypoczętymi i pięknymi nogami bez szpecących je żylaków.

Warto postawić na ruch

Głównym problemem w przypadku ociężałości nóg, a także niewydolności żylnej jest brak ruchu. Właśnie dlatego warto pamiętać o tym, żeby codziennie poświęcić chwilę na aktywność fizyczną. Może być to spacer, jogging, jazda na rowerze czy pływanie. Także o ruchu warto pamiętać podczas pracy – naprężanie mięśni, poruszanie palcami u nóg, stawnie na palcach, podnoszenie kolan, chodzenie w miejscu poprawiają krążenie krwi.

Masuj swoje nogi i stosuj odpowiednie środki

Warto także pamiętać o masowaniu nóg, najlepiej w kierunku od stóp do góry. Można w tym celu wykorzystać ulubiony balsam do ciała, aromatyczne olejki, na przykład z wyciągiem z kasztanowca, który wzmacnia naczynia krwionośne. Dodatkowo polecane jest stosowanie miejscowo środków z heparyną, na przykład Lioton 1000. Mają one właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwobrzękowe, dlatego mogą dać ulgę od razu. Najlepiej wybierać te w formie żelu, które są łatwe w aplikacji, nawet przez rajstopy, ponieważ szybko się wchłaniają, nie są tłuste i nie kleją się.

Problemu ociężałych i opuchniętych nóg nie można lekceważyć, ponieważ może prowadzić do poważnych schorzeń, które będą wymagały interwencji chirurgicznej. Żylakom, bólowi i ciężkości nóg można jednak łatwo zapobiegać, dlatego najlepiej postawić na skuteczną profilaktykę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *