Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie,  Zdrowie i Uroda

Co trzeba wiedzieć o żylakach?

Żylaki to nic innego jak poszerzone, a także rozciągnięte żyły powierzchniowe, które z pewnością wyglądają bardzo nieestetycznie, ale przede wszystkim są zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Przewlekła niewydolność żylna zwykle zaczyna się niewinnie i nie wzbudza zbyt dużego zainteresowania, ale należy pamiętać, że pojawiające się pod skórą niewielkie pajączki z czasem będą się powiększać i powinny być leczone. Co zatem powinniśmy wiedzieć na temat tego schorzenia?

Jakie są objawy?

Chora ta rozwija się bardzo powoli i w jej początkowej fazie, większość osób nie łączy pojawiających się objawów właśnie z żylakami. To co powinno nas zaniepokoić to częsty obrzęk nóg oraz uczucie ciężkości, ale także swędzenie oraz odczuwanie skurczów, które zwykle pojawiają się w nocy.

Oczywiście są sytuacje, w których objawy te są znacznie bardziej nasilone niż zwykle, co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę. Zwykle bowiem wspomniane wyżej dolegliwości odczuwane są po całym dniu pracy, u osób które wykonują swój zawód w pozycji stojącej, ale też po dłuższej podróży. W przypadku kobiet objawy są nasilone również w końcowej fazie cyklu miesiączkowego.

Czy można uniknąć pojawienia się żylaków?

Niestety nie ma cudownej metody na to jak zapobiec żylakom, jednak troska o swoje zdrowie i zmiana pewnych przyzwyczajeń może znacząco zmniejszyć to ryzyko. Przede wszystkim zatem należy utrzymywać odpowiednią masę ciała i zapewnić sobie większą dawkę ruchu. Obecnie praca wymaga od nas zazwyczaj albo długiego siedzenia albo stania, a żadna z tych pozycji nie jest dobra dla kondycji naszego układu krążenia. Dlatego też, starajmy się co jakiś czas zmieniać ułożenie ciała, a w wolnym czasie bądźmy aktywni fizycznie.

Jak leczyć żylaki?

Zanim lekarz zadecyduje o tym w jaki sposób leczyć żylaki u konkretnego pacjenta, należy wykonać badanie USG Doppler, które pozwala ocenić przypływy oraz żyły głębokie. W Centrum Polkard Olsztyn żylaki można zbadać przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, dzięki czemu otrzymuje się bardzo rzetelny obraz zmian w obrębie żył kończyn dolnych.

Każdy przypadek jest inny dlatego specjalista bierze pod uwagę indywidualne predyspozycje pacjenta oraz oczywiście zaawansowanie choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Po takich konsultacjach, w zależności od tego jaką decyzję podejmie lekarz prowadzący, żylaki można usunąć poprzez zabieg chirurgiczny lub też ostrzykiwanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *