Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Coraz więcej pacjentów pod opieką da Vinci

Wzrasta liczba operacji wykonywanych przy asyście robota medycznego da Vinci – wynika z danych amerykańskiej firmy Intuitive Surgical, wynalazcy i twórcy tej technologii. W ubiegłym roku metodą da Vinci wykonano ponad 200 000 małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych. W 2010 roku prognozowany jest pod tym względem około 35% wzrost. Nowe perspektywy, związane z rozwojem robotyki chirurgicznej, omawiać będą w czerwcu br. polscy lekarze zgromadzeni na kongresach w Krakowie i Łodzi. 
 
Szerokie zastosowanie najnowocześniejszych technik robotyki medycznej stało się inspiracją do czerwcowej wizyty da Vinci w Polsce. Na zaproszenie firmy Medim (www.medim.pl) nowoczesny robot medyczny odwiedzi Kraków i Łódź. Możliwości chirurgii robotowej zaprezentowane zostaną w trakcie VII Międzynarodowego Sympozjum Polskiego Klubu Koloproktologii (Kraków, 2-4 czerwca) oraz III Ogólnopolskiego Sympozjum „Zaawansowane techniki operacyjne w ginekologii”, organizowanego przez Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” (Łódź, 24-26 czerwca).
 
Obecnie pacjentów z całego świata operuje już ponad 1490 robotów da Vinci, w tym 1091 w Stanach Zjednoczonych oraz łącznie 264 w Europie. Pod względem wykorzystania specjalistycznego systemu chirurgicznego, wśród krajów zachodnioeuropejskich przodują Włochy (46 robotów), Niemcy (35 robotów) oraz Francja (33 roboty). Nowoczesny robot zagościł także na stałe na salach operacyjnych w Czechach (9 robotów), Rosji (8 robotów), Rumunii (8 robotów), Turcji (7 robotów) i Bułgarii (1 robot).
 
Zgodnie z danymi Intuitive Surgical, z roku na rok rośnie liczba procedur wykonywanych przy asyście robota. W I kwartale 2010 r. liczba małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych z użyciem da Vinci wzrosła o ok. 37% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Metodą tą w 2009 r. wykonano na całym świecie łącznie 205 000 zabiegów. Wśród nich znalazły się m.in. specjalistyczne procedury z dziedziny urologii, ginekologii,kardiochirurgii oraz torakochirurgii. Przy asyście robota wykonywane są także zabiegi z dziedziny chirurgii ogólnej oraz otolaryngologii. 
 
Ponadto już od kilku lat system da Vinci jest z sukcesem stosowany w usuwaniu zmian nowotworowych. Nowe perspektywy dla pacjentów onkologicznych tworzy m.in. dynamiczny przyrost wykonywanych na całym świecie zabiegów prostatektomii (stosowanych u mężczyzn
w przypadku raka prostaty) oraz histerektomii (stosowanych u kobiet m.in. w przypadku zmian nowotworowych w obrębie macicy).
 
Nad implementacją oraz prawidłowym działaniem systemu da Vinci czuwa obecnie ponad 530 wyselekcjonowanych zespołów Intuitive Surgical na całym świecie. Wdrożenie programów robotyki chirurgicznej ułatwiają również centra treningowe da Vinci na całym świecie.
 
Według danych Intuitive Surgical, implementacja systemu chirurgicznego da Vinci zwiększa liczbę pacjentów przyjmowanych przez placówki medyczne. Potwierdzono, iż system da Vinci stwarza możliwość zredukowania długości pobytu pacjentów w szpitalu, a jego zastosowanie dorównuje dotychczasowej wydajności czasu operacyjnego, a nawet ją przewyższa. Jest to możliwe m.in. dzięki ciągłemu doskonaleniu przez chirurgów i personel medyczny swoich umiejętności posługiwania się robotem.
 
Szczegółowe informacje
da Vinci to specjalistyczny system, złożony m.in. z konsoli sterowniczej dla lekarza oraz platformy z czterema interaktywnymi ramionami po stronie pacjenta. Ramionami robota – wyposażonymi w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne – steruje lekarz, co pozwala wyeliminować ewentualne drżenie rąk podczas operacji. Intuicyjny interfejs, specjalistyczny system wizyjny HD, w tym naturalny trójwymiarowy obraz – pozwalają bardziej skutecznie leczyć pacjentów.

Firma MEDIM od 20 lat zaopatruje służbę zdrowia w sprzęt medyczny i jednocześnie jest twórcą Akademii Zabiegów Małoinwazyjnych "EndoEkspert". W swoich rozwiązaniach w zakresie endoskopii diagnostycznej, zabiegowej i telemedycynie opiera się na systemach światowego lidera tej dziedziny – KARL STORZ ENDOSKOPE. Wprowadza do codziennej praktyki klinicznej najnowsze techniki małoinwazyjne – obecnie są to unikalne i rewolucyjne roboty chirurgiczne da Vinci INTUITIVE SURGICAL. W swojej ofercie posiada również urządzenia do mycia, dezynfekcji, sterylizacji oraz środki dezynfekujące znanych marek.

Źródło: PR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *