Ciąża

Do czego służą parapodia?

Parapodia służą stabilizacji tułowia, które umożliwia pionizację bądź poruszanie się pacjentów chorych m.in. na mózgowe porażenie dziecięce lub przepukliny oponowo-rdzeniowe. Podtrzymuje plecy pacjenta, a także utrzymuje jego biodra i kolana w jednym miejscu.

Czym są parapodia?

Parapodia są to urządzenia służące do rehabilitowania osób z takimi schorzeniami, jak:

  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • paraplegie (porażenie poprzeczne, najczęściej kończyn dolnych),
  • przepukliny oponowo-rdzeniowe.

W sprzedaży są różne rodzaje parapodiów: statyczne, dynamiczne, mobilne i awertykalne. Dostępne są też specjalne wersje urządzeń dla dzieci.

Parapodium statyczne

Parapodium statyczne pomaga choremu przyjąć pozycję pionową. Tzw. pionizacja służy temu, aby układ mięśniowy nie został zanadto osłabiony, a kościec – nie zanikł. Sprawia też, że układy krążenia i moczowy mogą prawidłowo funkcjonować. Tego typu sprzęt ma stabilną szeroką podstawę, która pomaga utrzymać równowagę. Tułów jest stabilizowany za pomocą podparciu bioder przy wykorzystaniu klamry biodrowej. Klatka piersiowa i kolana także są utrzymywane w odpowiednim miejscu. Parapodium statyczne jest wyposażone w uchwyty na stopy. Niektóre modele mają też uchwyty na nadgarstki i uchwyt stabilizujący głowę. Dzięki kołom jezdnym druga osoba może pomóc pacjentowi się przemieścić.

Parapodium awertykalne

Parapodium awertykalne jest jednym z rodzajów statycznego parapodia. Stosuje się je u tych osób, które nie mogą przyjąć pełnej pozycji pionowej. Stopniowe zmiany kąta wychylenia sprawiają, że staje się to możliwe lub przybliża pacjenta do pionizacji. Kąt wychyłu reguluje się w zależności od potrzeb konkretnego chorego.

Mobilne parapodium

Następna wersja awertykalnego parapodium to parapodium mobilne. Zostało zaprojektowane dla tych, którzy nie są w stanie osiągnąć w pełni wyprostowanej pozycji. Jest złożone z podstawy mobilnej i statycznej oraz z kamizelki stabilizującej. Rozmiary urządzenia są dopasowywane do wymiarów pacjenta. Konstrukcja, która przypomina tę w parapodium dynamicznym, ułatwia pozostanie w wyprostowanej pozycji. Po pewnym czasie chory może się poruszać przy użyciu urządzenia.

Parapodium dynamiczne

Parapodium dynamiczne to sprzęt dla tych, którzy przeszli już wstępny proces chodzenia w placówce szpitalnej, domu opieki lub we własnym mieszkaniu. Pozwala pacjentowi na poruszanie się bez pomocy ze strony opiekuna, poprawiając komfort życia chorego. Podtrzymuje tułów od przodu oraz od boku, dzięki czemu ułatwia jego stabilizację. Może być stosowane np. przez osoby z niedowładem kończyn dolnych. Parapodium dynamiczne powinno zostać wyposażone w ręczny hamulec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *