Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Czy licówki są bezpieczne dla naszych zębów?

Jedną z metod na poprawę wyglądu naszych zębów jest założenie licówek. Zabieg ten jest wykonywany w większości gabinetów stomatologicznych (np. Dental Knap z Warszawy).

 

Licówki to cienkie płytki porcelany przyklejane na odpowiednio przygotowaną, przednią powierzchnię (wargową lub policzkową) zęba. Dzięki nim możemy pozbyć się wszystkich estetycznych niedoskonałości zębów. Możemy zmienić ich kolor, wyregulować kształt, ustalić odpowiednią długość i odbudować brakujące fragmenty. Dzięki porcelanie zęby mają naturalny połysk oraz kolor i bardzo trudno odróżnić je od naturalnych zębów.

 

Nałożenie licówek może się odbyć na dwa sposoby. Pierwszy związany jest z wcześniejszym oszlifowaniem zęba. Polega na niewielkim zeszlifowaniu licowej warstwy szkliwa, dzięki czemu utworzy się miejsce pod przyszłą licówkę. Wcześniejsze szlifowanie jest obowiązkowe, jeśli mamy zamiar ingerować w korygowany ząb, np. przy użyciu licówek chcemy zmniejszyć rozmiar zębów, cofnąć zęby wysunięte lub wyrównać zęby obrócone. Bez szlifowania ząb mógłby wystawać z łuku.

Drugi sposób nie wymaga szlifowania, nie trzeba ingerować w tkankę zęba, dzięki czemu nałożenie licówek jest procesem odwracalnym. Do pobrania wycisku zęby są jedynie delikatnie polerowane. Ten sposób zakładania licówek jest dobrym rozwiązaniem przy likwidowaniu diastemy, wydłużaniu zębów lub zmianie ich koloru.

 

Obecnie w gabinetach stomatologicznych (np. Dental Knap z Warszawy) używa się kilku rodzajów licówek:
– licówki akrylowe, które są tymczasowym zabezpieczeniem zęba przed założeniem licówek właściwych,
– licówki kompozytowe, tworzone z kilku materiałów o różnych właściwościach; licówka kompozytowa jest jednolita w kolorze przez co wygląda sztucznie,
– licówki ceramiczne, do ich wykonania stosuje się ceramiki skaleniowe, dzięki którym ząb wygląda naturalnie; są one bardziej wytrzymałe niż kompozytowe i o wiele droższe,
– licówki porcelanowe, najbardziej popularne; są bardzo elastyczne i trwałe, mają dużą wytrzymałość mechaniczną; nie ulegają przebarwieniom.

 

Większość osób na pewno zastanawia się, czy nałożenie licówek jest zabiegiem bezpiecznym?
Licówki mogą być stosowane niemal przez wszystkich dorosłych, niezależnie od wieku. Przeważnie decydują się na nie kobiety w średnim wieku, które chcą zakryć starte siekacze, przy okazji je wydłużając. Wskazań do założenia licówek jest wiele, np. duże przebarwienia, nierówności czy ubytki szkliwa.
Istnieją jednak niestety także przeciwwskazania do takiego zabiegu. Nie można ich stosować na zębach martwych, mających duże wypełnienia na powierzchniach stycznych lub u osób, które nie mają uzupełnionych braków w uzębieniu. Nie są stosowane także u osób, które nałogowo zgrzytają zębami, cierpią na choroby dziąseł lub miały kanałowo leczone zęby. Dla reszty pacjentów są one jak najbardziej bezpieczne, a dodatkowo porcelana jest biologicznie obojętna, czyli nie wywołuje objawów alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *