Poradniki,  Suplementy diety

Czy magnez uspokaja?

Wielu z nas stres towarzyszy regularnie. Niestety, nie zawsze możemy wyeliminować go w pełni z życia, ale istnieje wiele sposobów na to, aby zredukować jego negatywny wpływ na organizm.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na stres jest, oczywiście, relaks. Odpoczynek po pracy, stosowanie technik relaksacyjnych, okazjonalny wyjazd na urlop czy udanie się do salonu Spa & Wellness to kilka propozycji. Warto jednak pamiętać też o tym, że na poziom stresu i na to, jak na niego reagujemy, ma też wpływ nasza dieta.

Jednym z makroelementów, który ma duże znaczenie w kontekście stresu, jest magnez. Zaliczany jest on do grupy najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka, który bierze udział między innymi w syntezie DNA, jest składnikiem kości, reguluje krzepnięcie krwi czy wydzielanie insuliny oraz potrzebny jest do aktywacji witamin z grupy B i witaminy D.

Magnez potrafi również regulować pracę układu nerwowego człowieka, ponieważ powoduje on uwalnianie z zakończeń nerwowych neuroprzekaźników – adrenaliny i noradrenaliny, które w dużych ilościach wydzielają się w sytuacjach stresujących. Co więcej, sytuacje powodujące zdenerwowanie, a także używki, kawa czy herbata, wpływają na jeszcze większe straty magnezu. Zatem odpowiedni poziom tego pierwiastka przeciwdziała nadmiernym wybuchom złości, pozwala na szybki powrót do równowagi i podnosi odporność na stres.

Niestety, dieta człowieka jest coraz bardziej uboga w magnez, co ma związek przede wszystkim ze stosowaniem dużej ilości konserwantów w żywności oraz stosowaniem nawozów sztucznych. Największe ilości magnezu znajdują się w kakao i gorzkiej czekoladzie, białej fasoli, kaszy gryczanej, płatkach owsianych, ciecierzycy, orzechach laskowych czy w grochu.

Można stosować także suplementy diety. Najlepiej wybrać preparat zawierający łatwo przyswajalną formę magnezu, na przykład mleczan magnezu w połączeniu z witaminą B6, która poprawia jego wchłanianie. Takie połączenie posiada preparat Magvit B6 (Magvit.com.pl), który polecany jest do stosowania także w sytuacjach stresowych. Więcej informacji znaleźć można na stronie: Magvit.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *