Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Czy warto stosować maty gumowe anty-zmęczeniowe?

MSD – Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego to jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych związanych z pracą w niewygodnej pozycji. Problem ten dotyka milionów pracowników w Europie w różnych branżach i różnych sektorach zatrudnienia. Schorzenia MSD powodują poważne obciążenia pracodawców, kosztami rzędu miliardów euro, wynikających z nieobecności w pracy z powodu choroby. Badania pokazują, że:

 

– 45% pracowników w Europie skarży się na pracę w sprawiających ból lub męczących pozycjach;

– 33% pracowników musi w pracy przenosić ciężkie ładunki.

 

Europejscy pracownicy zazwyczaj zgłaszają MSD jako problemy zdrowotne związane z pracą:

– 30% uskarża się na bóle pleców;

– 17% cierpi z powodu bólów mięśni ramion i nóg.

 

Te 30% pracowników, którzy zgłaszają bóle pleców każdego roku, równe jest liczbie 44 milionów pracowników w Europie.

 

Problemy zdrowotne związane ze schorzeniami MSD powodują nieobecność w pracy i wymagają długotrwałego leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego. W przewlekłych przypadkach leczenie i powrót do zdrowia nie dają zadowalających rezultatów, a ich wynikiem może być trwała niesprawność prowadząca do utraty pracy. Większości tych schorzeń można jednak zapobiec lub choćby ograniczyć je poprzez przestrzeganie istniejących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosowanie dobrych praktyk.

 

Dobra praktyki – zapobieganie

Jedną z częściej wskazywanych przyczyn występowania schorzeń MSD (Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego) jest długotrwała praca w pozycji stojącej, wielogodzinne chodzenie i stanie. Na stanowiskach pracy stojącej bardzo łatwo zapobiegać schorzeniom MSD stosując maty gumowe anty-zmęczeniowe. Odpowiednio dobrane maty gumowe, zobacz tutaj, redukują zmęczenie a tym samym poprawiają koncentrację pracowników i przez to wpływają na zmniejszenie ilości wypadków na stanowiskach pracy. Maty gumowe anty-zmęczeniowe redukują występowanie schorzeń związanych z częstym i długim staniem na twardych i zimnych posadzkach takich jak: uszkodzenia stawów, obrzęki nóg, palucha koślawego, zapalenie ścięgna Achillesa, ostroga piętowa, żylaki kończyn dolnych. Ponadto maty gumowe pełnią funkcję antypoślizgową i zapobiegają występowaniu wypadków spowodowanych poślizgnięciem. Pracodawcy zazwyczaj kupują maty gumowe jako maty antypoślizgowe bez świadomości, że spełniają one drugą bardzo ważną funkcję – funkcję anty-zmęczeniową i prozdrowotną.

 

Maty gumowe anty-zmęczeniowe – mechanizm działania prozdrowotnego.

Maty gumowe przeciw-zmęczeniowe wpływają korzystnie na krążenie krwi oraz niwelują czynniki powodujące schorzenia układu kostno-mięśniowego wynikające z długotrwałej pracy stojącej. Zauważono, że maty gumowe wymuszają mikro-ruchy mięśni nóg. Skurczowe i rozkurczowe ruchy mięśni są niewielki , ale wystarczający dla zapewnienia odpowiedniego krążenia i wyeliminowania schorzeń układu kostno-mięśniowego, a na pewno sprzyjają znacznemu ograniczeniu występowania tych schorzeń. Ponadto warto wiedzieć, że w żyłach kończyn dolnych znajdują się jednokierunkowe zastawki, które zapobiegają przepływowi wstecznemu krwi – przeciwdziałają sile grawitacji. Płynąc w kierunku serca krew przepływa przez zastawki, po czym są one zamykane, aby zapobiec przepływowi wstecznemu pod wpływem siły ciążenia. Mikro-ruchy wykonywane naturalnie na macie gumowej przeciw-zmęczeniowej powodują sprężenie żył i wspomagają pompowanie krwi do serca poprawiając krążenie krwi w organizmie, co zmniejsza zmęczenie i wpływa na poprawę samopoczucia pracownika.

———————————————————————————————————–

Artykuł powstał we współpracy z firmą: Nikodem – maty gumowe antypoślizgowe

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *