Artykuły zdrowie

Czym jest kardiomonitor?

Kardiomonitor to urządzenie, które ma na celu monitorowanie parametrów życiowych u pacjenta, przez cały okres jego pobytu min. w szpitalu.

Życie i zdrowie pacjenta w szpitalu kontroluje się za pomocą kilku innych urządzeń, których wyniki są widoczne są na jednym obrazie dzięki monitorowi. Kardiomonitory muszą posiadać specjalny certyfikat CE ( deklaracja producenta o spełnieniu wymogów Unii Europejskiej oznaczonego sprzętu. Taki znak, zapewnia o tym, że producent gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania, ochronę zdrowia oraz ochronie środowiska, a także że zapoznał się z ewentualnymi zagrożeniami, które zostały wykryte i usunięte). Ponadto kardiomonitory muszą być zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych.

 

Jakie funkcje monitoruje kardiomonitor?

 

Zadaniem kardiomonitora jest nieustanna kontrola parametrów życiowych takich jak puls czy ciśnienie krwi. Oprócz tego, kardiomonitory są kompatybilne z aparatem EKG, dzięki czemu lekarze mogą w ten sposób dodatkowo kontrolować pracę serca. Urządzenie monitoruje również częstość oddechów oraz alarmuje w przypadku braku przepływu powietrza, którego skutkiem może być niedotlenienie. Do ważnych funkcji kardiomonitora należy również pomiar temperatury.

Oczywiście są to podstawowe cechy, które powinny znajdować się w zakresie funkcji tego urządzenia. Więcej informacji o niezbędnych parametrach oraz standardach technicznych można znaleźć na stronie: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/patient-monitoring

 

Wymagania techniczne

 

Kardiomonitory powinny spełniać wymagania techniczne, takie jak wyraźny, przejrzysty, kolorowy ekran, w którym wyświetlany obraz jest wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo każdy monitor powinien być wyposażony w alarmy zarówno te wizualne jak i dźwiękowe, które w razie potrzeby zawiadomią personel o niewłaściwych funkcjach życiowych pacjenta. Oczywiście alarmy te muszą być dobrane do osoby, w zależności od tego czy mamy do czynienia z dzieckiem, osoba dorosłą, czy osobą starszą. Kardiomonitory zapisują

i archiwizują dane, dzięki wbudowanej pamięci. Mają też możliwość ich przeglądania, dzięki czemu lekarze bez problemu mogą je porównywać. Ponadto urządzenia powinny mieć funkcje przesyłania danych, do komputera poprzez kabel USB. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *