Kardiomonitor to urządzenie, które ma na celu monitorowanie parametrów życiowych u pacjenta, przez cały okres jego pobytu min. w szpitalu.

Życie i zdrowie pacjenta w szpitalu kontroluje się za pomocą kilku innych urządzeń, których wyniki są widoczne są na jednym obrazie dzięki monitorowi. Kardiomonitory muszą posiadać specjalny certyfikat CE ( deklaracja producenta o spełnieniu wymogów Unii Europejskiej oznaczonego sprzętu. Taki znak, zapewnia o tym, że producent gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania, ochronę zdrowia oraz ochronie środowiska, a także że zapoznał się z ewentualnymi zagrożeniami, które zostały wykryte i usunięte). Ponadto kardiomonitory muszą być zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych.

 

Jakie funkcje monitoruje kardiomonitor?

 

Zadaniem kardiomonitora jest nieustanna kontrola parametrów życiowych takich jak puls czy ciśnienie krwi. Oprócz tego, kardiomonitory są kompatybilne z aparatem EKG, dzięki czemu lekarze mogą w ten sposób dodatkowo kontrolować pracę serca. Urządzenie monitoruje również częstość oddechów oraz alarmuje w przypadku braku przepływu powietrza, którego skutkiem może być niedotlenienie. Do ważnych funkcji kardiomonitora należy również pomiar temperatury.

Oczywiście są to podstawowe cechy, które powinny znajdować się w zakresie funkcji tego urządzenia. Więcej informacji o niezbędnych parametrach oraz standardach technicznych można znaleźć na stronie: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/patient-monitoring

 

Wymagania techniczne

 

Kardiomonitory powinny spełniać wymagania techniczne, takie jak wyraźny, przejrzysty, kolorowy ekran, w którym wyświetlany obraz jest wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo każdy monitor powinien być wyposażony w alarmy zarówno te wizualne jak i dźwiękowe, które w razie potrzeby zawiadomią personel o niewłaściwych funkcjach życiowych pacjenta. Oczywiście alarmy te muszą być dobrane do osoby, w zależności od tego czy mamy do czynienia z dzieckiem, osoba dorosłą, czy osobą starszą. Kardiomonitory zapisują

i archiwizują dane, dzięki wbudowanej pamięci. Mają też możliwość ich przeglądania, dzięki czemu lekarze bez problemu mogą je porównywać. Ponadto urządzenia powinny mieć funkcje przesyłania danych, do komputera poprzez kabel USB.