Zdrowie i Uroda

Czym jest kalkulator WHR i jak może on pomóc w uzyskaniu zdrowej sylwetki?

Kalkulator WHR wykorzystuje się w przypadku osób otyłych do określenia rodzaju ich problemu. Tylko w ten sposób można wyznaczyć skuteczny sposób na walkę z nadmierną tkanką tłuszczową!

Czym jest kalkulator WHR?

WHR to skrót od anglojęzycznego Waist to Hip Ratio – czyli stosunku obwodu talii do obwodu bioder. Ten rodzaj pomiarów stosuje się w celu określenia rodzaju otyłości i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Jest to o tyle istotne, że każdy typ otyłości może stwarzać inne zagrożenie dla zdrowia. Dodatkowo dzięki właściwemu ich określeniu dowiemy się można dobrać właściwy sposób leczenia.

Sam kalkulator WHR jest narzędziem dietetycznym, usprawniającym obliczenia w zakresie stosunku obwodu talii do obwodu otyłości. Aby dokonać obliczeń, należy dokładnie zmierzyć się w talii oraz w biodrach. W kalkulatorze należy również zaznaczyć swoją płeć, która wpływa na interpretację wyników.

Ważna uwaga: kalkulator WHR należy stosować jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z otyłością, tj. wskaźnik BMI wynosi powyżej 25. Kalkulator WHR nie ma również zastosowania u kobiet w ciąży.

Jak interpretować wyniki kalkulatora WHR?

Wyniki kobiet

  • Jeżeli wskaźnik WHR jest większy niż 0,8, wynik wskazuje na otyłość typu jabłko 
  • Jeżeli wskaźnik WHR jest mniejszy niż 0,8, wynik wskazuje na otyłość typu gruszka

Wyniki mężczyzn

  • Jeżeli wskaźnik WHR jest większy niż 1, wynik wskazuje na otyłość typu jabłko 
  • Jeżeli wskaźnik WHR jest mniejszy niż 1, wynik wskazuje na otyłość typu gruszka

Czym różnią się otyłość typu jabłko i otyłość typu gruszka?

Otyłość typu jabłko to inaczej otyłość brzuszna (zwana również wisceralną lub androidalną). Cechuje się nagromadzeniem dużej ilości tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej, jest charakterystyczna dla mężczyzn oraz kobiet po menopauzie. Jest niebezpieczna dla zdrowia, może być przyczyną wielu problemów – od nadciśnienia i cukrzycy typu II, po choroby układu krążenia. Sposobem na otyłość typu jabłkowego jest zwiększona aktywność fizyczna oraz zdrowa i racjonalna dieta.

Natomiast otyłość typu gruszka to inna nazwa otyłości pośladkowo-udowej (lub też otyłość obwodowa, ginoidalna). Polega na nagromadzeniu tkanki tłuszczowej w okolicach bioder i ud, częściej atakuje kobiety. Jest mniej szkodliwa dla zdrowia, jednak może być przyczyną zwyrodnień układu kostno-stawowego oraz żylaków. Aby pozbyć się otyłości gruszkowej, należy podjąć się treningów ukierunkowanych na kształtowanie problematycznych ud i bioder.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *