Artykuły medyczne,  Artykuły odżywianie,  Artykuły zdrowie,  Poradniki,  Zdrowie i Uroda

Na czym polega choroba wrzodowa żołądka?

Choroba wrzodowa żołądka polega na występowaniu wrzodów trawiennych, czyli ubytków śluzówki żołądka. Schorzenie to może zagrażać także dwunastnicy. Jakie są symptomy wrzodów żołądka i czy da się skutecznie zwalczyć tę przypadłość?

 

Dolegliwość ta najczęściej sygnalizuje swoje istnienie wiosną i jesienią, czyli podczas tak zwanych przejściowych pór roku. Wiąże się to ze zmianami, zwłaszcza o charakterze hormonalnym, jakie zachodzą w organizmie we wspomnianym okresie. Objawy wrzodów żołądka nie powinny być lekceważone, ponieważ nieleczenie tej przypadłości może mieć dla chorego poważne konsekwencje.

 

Przyczyny choroby

Dobrze zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieje szereg czynników, które wpływają na możliwość pojawienia się opisywanego schorzenia. Przede wszystkim jest to zapalenie błony śluzowej żołądka, które wywołuje bakteria o nazwie Helicobacter pylori. Inna przyczyna powstawania wrzodów to długotrwałe przyjmowanie leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym lub przeciwgorączkowym – w tym na przykład aspiryny. Palenie papierosów oraz picie zbyt dużej ilości alkoholu także przyczynia się do kłopotów z żołądkiem. Wpływ mają również niewłaściwe nawyki żywieniowe, takie jak robienie zbyt długich odstępów między kolejnymi posiłkami czy nadużywanie ostrych przypraw lub używek o właściwościach sokopędnych.

 

Objawy schorzenia

Najpopularniejszą oznaką świadczącą o występowaniu wrzodów jest intensywny, stały ból, który pojawia się w towarzystwie uczucia uciążliwego pieczenia. Najczęściej ból ten pojawia się po upływie około dwóch godzin po zjedzonym posiłku i odczuwa się go w okolicy prawego łuku żebrowego. Objawy te mogą nasilać się także w dłuższym odstępie czasowym (3-5 godzin po jedzeniu) oraz w nocy i na czczo. Poza wyraźnie odczuwalnym bólem chorzy na chorobę wrzodową uskarżają się także na takie objawy jak: zgaga, nudności, wymioty, gwałtowny spadek masy ciała czy poczucie nieustannego zmęczenia. Warto wiedzieć, że nieleczone wrzody trawienne często prowadzą do krwotoku wewnętrznego, który zagraża organizmowi.

Diagnostyka

Badanie endoskopowe górnego odcinka układu pokarmowego to jedno z podstawowych badań, jakie wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby wrzodowej żołądka. Gastroskopia umożliwia zobaczenie wrzodu i pobranie jego wycinka w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. Jest także w stanie wykazać specjalistom zmiany w postaci blizn powrzodowych, do powstania których doszło podczas przebytego schorzenia.

Prawidłowe leczenie wrzodów w głównej mierze zależy od czynników, które je wywołały. Zakażenie bakterią Helicobacter pylori wymaga zastosowania kuracji antybiotykami. W pozostałych przypadkach natomiast skuteczne okaże się stosowanie leków hamujących produkowanie kwasu solnego w żołądku lub tych, które odznaczają się właściwościami działającymi osłonowo na śluzówkę. Leczenie tej dolegliwości można także wspomóc medycyną naturalną w postaci ziół oraz odpowiednią dietą, w której wyeliminuje się produkty wywołujące nasilanie się dokuczliwych objawów wrzodów żołądka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *