Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły zdrowie,  Zdrowie i Uroda

Na czym polega laserowe leczenie żylaków nóg?

Zabieg laserowego leczenia żylaków kończyn dolnych po raz pierwszy wykonano w 2002 roku. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zyskał miliony zwolenników, zarówno wśród zadowolonych pacjentów, jak i chirurgów naczyniowych. Dotychczas operacje żylaków kojarzyły się z bólem, długim okresem rekonwalescencji oraz dyskomfortem pacjentów. Wprowadzenie laserowej metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej zrewolucjonizowało postrzeganie zabiegów z zakresu chirurgii naczyniowej.

Szacuje się, iż problem żylaków kończyn dolnych dotyczy około 20 proc. społeczeństwa. Wbrew powszechnie panującym opiniom to nie tylko kwestia natury estetycznej, ale również (a raczej przede wszystkim) objaw przewlekłej choroby. Pod pojęciem żylaków rozumiemy widoczne i trwałe workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył. Problem występuje o wiele częściej u kobiet niż u mężczyzn, a wśród głównych czynników ryzyka występowania żylaków podaje się, między innymi, wiek (częściej chorują osoby po 40. roku życia), predyspozycje genetyczne, przebyte ciąże oraz siedzący tryb życia. Uważa się, że na powstawanie żylaków narażone są również panie długotrwale stosujące antykoncepcję hormonalną.

Jak przebiega zabieg laserowego leczenia żylaków?

Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod pomocy osobom dotkniętym tym problemem (info za Tourmedica.pl). Co ważne, znajduje zastosowanie zarówno w początkowym stadium, jak i w bardziej zaawansowanych przypadkach choroby. Laseroterapia jest alternatywą dla bolesnego i niekomfortowego dla pacjenta zabiegu chirurgicznego. Cała procedura opiera się na wprowadzeniu do wnętrza żyły włókna laserowego, a następnie naświetleniu jej niewydolnego pnia. Laserowe leczenie żylaków zaliczane jest do zabiegów z grupy metody termoablacji, gdyż cała koncepcja zabiegu opiera się na termicznym uszkodzeniu niewydolnego naczynia. Światło lasera wywołuje obkurczanie oraz zamknięcie nieprawidłowej żyły, co pozwala wyeliminować konieczność jej chirurgicznego usuwania.

Zabieg rozpoczyna się od mapowania żylaków pod ścisłą kontrolą USG. Lekarz zaznacza miejsca ujścia żył odpiszczelowej i odstrzałkowej oraz ujścia żylaków i niewydolnych perforatorów. Następnie przez niewielkie nakłucie lub kilkumilimetrowe nacięcie wprowadza się do żyły cewnik, przez który umieszcza się w żyle światłowód – wszystko pod kontrolą USG. Kolejnym krokiem jest ustalenie właściwego położenia włókna laserowego i uruchomienie lasera. Po zabiegu na nogę zakładany jest opatrunek uciskowy. Należy używać specjalnych pończoch bądź opatrunków uciskowych przez okres 2 tygodni. Lekarze zalecają, aby nie unikać chodzenia i podejmowania codziennej aktywności, jednak od wysiłku fizycznego musimy powstrzymać się przez około 14 dni.

Zalety i korzyści płynące z laserowego leczenia żylaków kończyn dolnych

Closeup of smooth hairless legsNajwiększą zaletą laseroterapii jest z pewnością mała inwazyjność zabiegu w porównaniu z klasycznymi metodami leczenia żylaków. Udało się skrócić do minimum okres rekonwalescencji, dzięki czemu pacjent szybciej wraca do codziennej aktywności. Ponadto po laserowym leczeniu istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań niż po chirurgicznej operacji. Lekarze przyznają, że skuteczność laserowego zabiegu jest porównywalna lub nawet wyższa w stosunku do tradycyjnej metody strippingu i szacuje się, iż wynosi od 93 do 98 proc.

Zabieg przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym. Nie ma konieczności stosowania znieczulenia ogólnego, a pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Klasyczna operacja żylaków trwa około 2 godzin, tymczasem zabieg laserowy – nie dłużej niż godzinę, a najczęściej kończy się już po 45 minutach. Dla pacjentów istotny jest również brak rozległych blizn oraz niewielki uraz pooperacyjny – zabieg przeprowadza się przez niewielkie nacięcie pod kolanem lub poprzez nakłucie żyły.

W Polsce ceny za laserowe leczenie żylaków nóg wahają się od 2000 zł do 6500 zł. Średni koszt leczenia obu kończyn, jaki należy przyjąć, to około 4000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *