Artykuły dziecko,  Poradniki

Na czym polega psychoterapia młodzieży?

primary student depress at the schoolTaka psychoterapia różni się nieco od tej dla dorosłych. Przybierać może różne formy. Najważniejsze, aby trafiała do młodzieży. A to jak wiadomo bywa bardzo trudne.

Od zawsze miałaś dobry kontakt z Twoim dzieckiem: córką, synem. Jednak od jakiegoś czasu się to zmieniło. Stało się bardziej zamknięte, skryte, a kiedy pytasz czy ma jakieś problemy reaguje milczeniem. Niekiedy bywa porywcze, wręcz agresywne. Nie wiesz jak do niego dotrzeć, ale zdajesz sobie sprawę z tego, że tak dalej być przecież nie może. Jedno jest pewne: nie radzisz sobie. Zastanawiasz się czy to dobry moment, aby zwrócić się po pomoc.

Kiedy potrzebna jest psychoterapia?

Trudno jest wymienić konkretne sytuacje. Każde dziecko jest inne i również moment, w którym pomoc specjalisty może być niezbędna będzie inny. Najczęściej jednak takie stany jak: agresja, stany lękowe, objawy depresji, fobie czy właśnie inne problemy emocjonalne mogą wymagać interwencji osób trzecich. To właśnie rodzice w pierwszej kolejności decydują, kiedy udać się na taką terapię. Zazwyczaj jest to pokierowane bezsilnością i nieumiejętnością znalezienia porozumienia z dorastającym dzieckiem.

Jak przebiega psychoterapia?

Wszystko zależy to oczywiście od wieku. Jeśli mamy do czynienia z dziećmi, stosowane są najczęściej inne metody. Wówczas przybierają one formę zabawy albo aktywności ruchowej. Najczęściej stosuje się rysowanie, śpiewanie, budowanie, odgrywanie ról poprzez zabawki itp. W przypadku młodzieży takie sesje wyglądają już trochę inaczej. Opierają się raczej na rozmowach, nie tylko z samym nastolatkiem, ale również z jego rodzicami czy opiekunami. Chodzi o poznanie kłopotów nastolatków. Z pozoru niekiedy wydają się one być błahe, ale jednocześnie najczęściej mają inne, znacznie poważniejsze podłoże. Zadaniem psychoterapeuty jest dotarcie do nastolatka i poznanie podłoża takiego problemu. Terapie mogą być indywidualne są grupowe w zależności od tego, jakiego problemu dotykają, ale również indywidualnych cech osoby, która na tę terapię będzie uczęszczała. To psychoterapeuta decyduje o tym, na jaką terapie skierować nastolatka i jak długo będą trwały takie sesje.  

Gdzie szukać pomocy?

Z pewnością w ośrodkach, gdzie oferowane są profesjonalne zajęcia psychoterapii dla młodzieży, np. http://amikur.com/psychoterapia-dla-mlodziezy/. W ośrodku tym pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy z pewnością znajdą rozwiązanie problemu i pomogą ponownie nawiązać nić porozumienia pomiędzy nastolatkiem a rodzicami. Specjaliści pomogą przezwyciężyć kryzys i nauczyć się bardziej konstrukcyjnych reakcji i zachowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *