
Na czym polega psychoterapia młodzieży?
Taka psychoterapia różni się nieco od tej dla dorosłych. Przybierać może różne formy. Najważniejsze, aby trafiała do młodzieży. A to jak wiadomo bywa bardzo trudne.
Od zawsze miałaś dobry kontakt z Twoim dzieckiem: córką, synem. Jednak od jakiegoś czasu się to zmieniło. Stało się bardziej zamknięte, skryte, a kiedy pytasz czy ma jakieś problemy reaguje milczeniem. Niekiedy bywa porywcze, wręcz agresywne. Nie wiesz jak do niego dotrzeć, ale zdajesz sobie sprawę z tego, że tak dalej być przecież nie może. Jedno jest pewne: nie radzisz sobie. Zastanawiasz się czy to dobry moment, aby zwrócić się po pomoc.
Kiedy potrzebna jest psychoterapia?
Trudno jest wymienić konkretne sytuacje. Każde dziecko jest inne i również moment, w którym pomoc specjalisty może być niezbędna będzie inny. Najczęściej jednak takie stany jak: agresja, stany lękowe, objawy depresji, fobie czy właśnie inne problemy emocjonalne mogą wymagać interwencji osób trzecich. To właśnie rodzice w pierwszej kolejności decydują, kiedy udać się na taką terapię. Zazwyczaj jest to pokierowane bezsilnością i nieumiejętnością znalezienia porozumienia z dorastającym dzieckiem.
Jak przebiega psychoterapia?
Wszystko zależy to oczywiście od wieku. Jeśli mamy do czynienia z dziećmi, stosowane są najczęściej inne metody. Wówczas przybierają one formę zabawy albo aktywności ruchowej. Najczęściej stosuje się rysowanie, śpiewanie, budowanie, odgrywanie ról poprzez zabawki itp. W przypadku młodzieży takie sesje wyglądają już trochę inaczej. Opierają się raczej na rozmowach, nie tylko z samym nastolatkiem, ale również z jego rodzicami czy opiekunami. Chodzi o poznanie kłopotów nastolatków. Z pozoru niekiedy wydają się one być błahe, ale jednocześnie najczęściej mają inne, znacznie poważniejsze podłoże. Zadaniem psychoterapeuty jest dotarcie do nastolatka i poznanie podłoża takiego problemu. Terapie mogą być indywidualne są grupowe w zależności od tego, jakiego problemu dotykają, ale również indywidualnych cech osoby, która na tę terapię będzie uczęszczała. To psychoterapeuta decyduje o tym, na jaką terapie skierować nastolatka i jak długo będą trwały takie sesje.
Gdzie szukać pomocy?
Z pewnością w ośrodkach, gdzie oferowane są profesjonalne zajęcia psychoterapii dla młodzieży, np. http://amikur.com/psychoterapia-dla-mlodziezy/. W ośrodku tym pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy z pewnością znajdą rozwiązanie problemu i pomogą ponownie nawiązać nić porozumienia pomiędzy nastolatkiem a rodzicami. Specjaliści pomogą przezwyciężyć kryzys i nauczyć się bardziej konstrukcyjnych reakcji i zachowań.

