Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Czym zajmuje się ortodonta?

Czasami jednak okazuje się, że to za mało. Jeżeli nasz dentysta zaleci nam konsultację u ortodonty, to warto się na nią wybrać. Wizyta u ortodonty zalecana jest najczęściej u dzieci, u których pojawiają się problemy ze zgryzem. Na kontrolę może skierować także logopeda, gdyż nieprawidłowe ułożenie zębów może powodować wadę wymowy. 

 

Jak przebiega wizyta u ortodonty?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu. Warto zauważyć, że leczenie ortodontyczne może być podjęte zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Wielu osobom wydaje się, że ortodonta może pomóc tylko dzieciom czy młodzieży, tymczasem również osoby dorosłe mogą skorygować nieprawidłowy zgryz. Ortodonta Legionowo na pierwszej wizycie ocenia prawidłowość zgryzu i stan uzębienia. Jeżeli jest taka potrzeba, wówczas  zaleca założenie aparatu ortodontycznego, który ma za zadanie ustawić zęby w odpowiednim ułożeniu. U dzieci najczęściej stosuje się aparaty ruchome, które zakłada się na noc bądź na kilka godzin w ciągu dnia. U osób, u których pojawiły się już wszystkie zęby stałe zakładane są najczęściej aparaty stałe, które wszystkim kojarzą się z charakterystycznymi koronkami na zębach. 

 

Jak wygląda aparat na zęby?

Aparaty stałe są mocowane do zębów przy użyciu specjalnego kleju. Składają się one z zamków, łuków i ligatur, czyli kolorowych gumeczek, których zadaniem jest utrzymaniu łuku w zamkach. Wybierać można spośród różnych rodzajów aparatów, jednak najczęściej stosowane są metalowe. Osoby, którym zależy na zmniejszeniu widoczności mogą wybrać aparatu estetyczne, których cena jest jednak wyższa. Dostępne są również aparaty samoligaturujące, lingwalne, które mocowane są na językowej powierzchni zębów oraz aparaty w postaci przezroczystych nakładek na zęby, które powinny być noszone codziennie przez określoną liczbę godzin. Ich zaletą jest fakt, że są praktycznie niewidoczne. 

 

Problemy z nieprawidłowym zgryzem można rozwiązać nie tylko u dzieci, lecz także i u osób dorosłych. Warto więc odwiedzić ortodontę, jeżeli nasz uśmiech nie jest taki, jaki powinien być. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *