Stomatologia

Jak dbać o implanty zębowe?

Niewątpliwą zaletą implantów jest ich długowieczność — raz wszczepione prawdopodobnie posłużą Ci do końca życia. Przez te wszystkie lata musisz jednak prawidłowo o nie dbać. Tylko takie postępowanie zagwarantuje Ci, że pozostaną one nie tylko funkcjonalne, ale i piękne. Z czym jednak wiąże się odpowiednia troska o implanty zębowe? Oto kilka złotych zasad, których powinieneś przestrzegać, aby Twoje implanty nawet za kilka dekad wyglądały jak nowe!

Co zagraża implantom zębowym?

W przypadku naturalnych zębów Pacjenci najczęściej obawiają się próchnicy, która niszczy zęby i przyczynia się do powstawania innych, groźnych chorób jamy ustnej. Jeśli chodzi o implanty, sprawa ma się nieco inaczej. Żaden z elementów implantu zębowego — ani tytanowy wszczep, łącznik, ani ceramiczna korona protetyczna — nie są narażone na próchnicę. Nie musisz się też obawiać bólu sztucznego zęba czy jego demineralizacji, która zachodzi pod wpływem działania szkodliwych bakterii i kwasów. Warto jednak mieć się na baczności i przykładać należytą uwagę do zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ implant jest otoczony przez wrażliwe tkanki. Te, w przypadku nieprawidłowej higieny, mogą zostać dotknięte problemami stomatologicznymi. Musisz bardzo dokładnie obserwować stan swoich zębów, ponieważ nawet niewinne zmiany mogą skutkować obnażeniem implantu i poważnymi komplikacjami. Jeśli zauważysz u siebie tego typu problemy, zbagatelizujesz je i nie odwiedzisz na czas gabinetu stomatologicznego, sytuacja może wymagać nawet tak drastycznych kroków, jak usunięcie wszczepu. Warto pamiętać o tym, że na powierzchni implantu podobnie jak na naturalnych zębach osadza się płytka nazębna. To ona stanowi budulec szkodliwego kamienia nazębnego, który jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii.

W jaki sposób postępować bezpośrednio po zabiegu?

Zabieg wszczepienia implantów zębowych sam w sobie nie jest ani bolesny, ani niebezpieczny. Aby cała procedura zakończyła się sukcesem, a implant właściwie zintegrował się z kością, musisz przestrzegać określonych zasad i obostrzeń. Do najważniejszych z nich należą:

  • zakaz spożywania gorących potraw i picia wrzących napojów,
  • eliminacja z diety produktów, które sprzyjają gromadzeniu się płytki nazębnej,
  • rezygnacja z palenia papierosów,
  • rezygnacja z aktywności takich jak pływanie, nurkowanie czy wizyty w saunie,
  • tymczasowe zastąpienie szczoteczki specjalnymi płukankami antybakteryjnymi,
  • przestrzeganie odpowiedniej higieny jamy ustnej i zaleceń lekarza prowadzącego.

Więcej informacji dotyczących postępowania po zabiegu znajdziesz na stronie kliniki Borczyk w Katowicach oferującej implanty zębów.

Co dalej?

Gdy miejsce wszczepienia implantu zagoi się, można powrócić do normalnej higieny jamy ustnej. Powinna opierać się ona na szczotkowaniu zębów co najmniej trzy razy dziennie, płukaniu ich specjalnie przeznaczonymi do tego płynami i dokładnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. W ostatniej z wymienionych czynności pomoże Ci nić dentystyczna, dzięki której precyzyjnie dotrzesz nawet do najgłębszych zakamarków łuku zębowego. Jeśli nie lubisz korzystać z nici dentystycznej, możesz wybrać wygodniejszą alternatywę, jaką jest irygator do przestrzeni międzyzębowych. To urządzenie, które dzięki strumieniowi wody pod ciśnieniem skutecznie usuwa to, czego nie była w stanie pozbyć się szczoteczka. Powinieneś też regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Tylko lekarz jest w stanie prawidłowo zdiagnozować kondycję Twoich zębów i dziąseł. Rutynowe kontrole połączone z zabiegiem usuwania kamienia nazębnego powinny odbywać się dwa razy do roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *