Poradniki,  Stomatologia

Dezynfekcja – zadbaj o odpowiednie środki

Dezynfekcja to inaczej odkażanie. Jest to czynność, która polega na niszczeniu drobnoustrojów ale również ich form przetrwalników za pomocą różnych środków fizycznych, chemicznych oraz termiczno-chemicznych. W zależności od potrzeb wybierany jest właściwy środek. W tym procesie bardzo ważne jest to co dezynfekujemy, odpowiednio długi czas, w którym się to odbywa oraz właściwe stężenie środka dezynfekującego.

Dezynfekcja a sterylizacja

Te pojęcia są czasem mylone, ale znaczą coś innego. Sterylizacja jest bardziej zaawansowaną formą eliminacji drobnoustrojów. Materiał, który podległ sterylizacji jest praktycznie wolny od jakichkolwiek form życia. Giną podczas niej te mikroorganizmy, które przetrwały dezynfekcje gdyż, aby przeprowadzić proces sterylizacji należy najpierw zdezynfekować dany materiał. Proces sterylizacji wykonuje się zazwyczaj rzadziej niż dezynfekcję.

Dezynfekcja rąk

Dezynfekcja rąk dotyczy głównie lekarzy. Jest to czynność zapobiegawcza, która chroni przed zakażeniami. Każda osoba, której zależy na higienie rąk wie, że są też preparaty dezynfekujące do codziennego użytku. Poleca się je głównie wtedy kiedy, na przykład jedziemy w podróż, nie wiemy kiedy będziemy mieli możliwość na to by umyć ręce za pomocą wody i mydła. Nie powinno się na co dzień używać takich środków zbyt często ponieważ mogą wysuszać skórę. Takie preparaty są najczęściej robione na bazie alkoholu. Jest wiele rzeczy, które możemy dezynfekować jak obuwie, czy klimatyzacja. Powinniśmy też zaopatrzyć się w jakiś płyn do dezynfekcji ran.

Dezynfekcja w medycynie

Dezynfekcja w medycynie to bardzo ważny proces ze względu na bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Dezynfekcja dotyczy zarówno narzędzi, powierzchni jak i rąk. Nie właściwie oczyszczone narzędzia, czy ręce lekarza mogą spowodować powstanie zakażenia, przenoszenie się chorób. Jest to więc podstawowe zachowanie, które jest zresztą regulowane prawnie. Przed rozwojem wiedzy na temat tego, jak ważne jest oczyszczanie miejsca pracy i progresywnym wynajdowaniem kolejnych sposobów na usuwanie drobnoustrojów, zabiegi medyczne były dużo bardziej niebezpieczne.

Dezynfekcja to również ważna procedura w gabinetach dentystycznych. Jeżeli czasem zastanawiasz się, czy narzędzia, którymi leczone są twoje zęby są na pewno bezpieczne i czyste, to odpowiedź brzmi tak. Na pewno powinny być, ponieważ obowiązują tam specjalne wymogi dotyczące dezynfekcji i sterylizacji. Istnieją wymogi postępowania przy oczyszczaniu różnych typów narzędzi. Inne procedury są wykorzystywane do oczyszczania wierteł, a inne do mycia systemów ssących, czy ślinociągowych. Jednak prawidłowe oczyszczanie to nie tylko kwestia medyczna. Muszą o nim pamiętać również pracownicy salonów kosmetycznych oraz restauracji.

Środki do dezynfekcji

Dezynfekcje można przeprowadzać środkami fizycznymi, chemicznymi i termiczno-chemicznymi. Czynniki fizyczne to para wodna, która w wysokiej temperaturze, pod zmniejszonym ciśnieniem jest używana do dezynfekcji sprzętu lub odzieży ale jest też wykorzystywana w normalnej postaci. Innym środkiem jest promieniowanie, które niszczy drobnoustroje w powietrzu oraz występujące na otwartych powierzchniach.

Działanie wysoką temperaturą jest również zaliczane do sposobów fizycznych tak samo, jak wysuszanie, działanie promieniami nadfioletowymi. Istnieją różne środki chemiczne do usuwania drobnoustrojów. Są to na przykład alkohole, aldehydy, związki metali ciężkich, związki fenolowe oraz kwasy i zasady. Na ich bazie, robionych jest wiele preparatów. Różne środki do dezynfekcji, są dostępne w sklepie zaopatrującym gabinety medyczne i stomatologiczne Solomedica – posiada w swojej ofercie wiele środków, między innymi chusteczki, pianki, płyny oraz mydła. Można w nim robić zakupy 24 godziny na dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *