Sport

Dieta redukcyjna

Na temat diety redukcyjnej istnieje bardzo dużo różnorakich pojęć i teorii, które niestety mają niekiedy mało wspólnego z rzeczywistością. Ostatnio panuje moda na zdrowy tryb życia oraz szczupłą sylwetkę – to bardzo dobrze! Niemniej jednak, warto również zaczerpnąć nieco więcej wiedzy w pewnych tematach, aby sobie nie zaszkodzić. Na początek warto w ogóle odróżnić odchudzanie a dietę redukcyjną, gdyż są to dwa zupełnie różne pojęcia.

Dietą redukcyjną nazywamy taki system żywienia, którego celem jest utrata nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Polega ona na tym, że dostarczamy do organizmu obniżone ilości kalorii, co wymusza na nim większe zaangażowanie w produkcji energii. Po co więcej energii? Jest ona potrzebna w celu pokrycia powstałego niedoboru, co z kolei przekłada się na dużo lepsze trawienie oraz przemianę materii. To z kolei prowadzi do lepszego wykorzystania zapasów tłuszczowych w organizmie człowieka jako rezerwy energetycznej.

Ułożenie odpowiedniej diety redukcyjnej wcale nie jest proste i powinno przebiegać pod okiem eksperta z zakresu dietetyki. Podstawa to odpowiednio wyliczone zapotrzebowanie kaloryczne człowieka, jakie są potrzebne w rytmie dobowym. Kiedy już posiadamy taką wartość, to należy wprowadzić deficyt, czyli zmniejszyć ilość kalorii jakie będziemy dostarczać do organizmu. Tak naprawdę sami ustalamy wartość o jaką chcemy „skrócić” nasze żywienie, lecz należy bardzo uważać, aby nie przesadzić. Zbyt nadmierny niedobór energetyczny może mieć przykre skutki, jak chociażby spadek jakości oraz efektywności treningów. Może się również pojawić efekt jo-jo oraz wyraźny spadek energii. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dieta redukcyjna była odpowiednio przygotowana. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej wiedzy na ten temat, to wizyta u specjalisty jest wręcz wskazana.

W diecie redukcyjnej mogą również pomóc różnego rodzaju odżywki oraz suplementy diety. Na rynku jest ich bardzo wiele i można świadomie wybrać te, której będą mieć najlepsze zastosowanie w przypadku danego organizmu. Należy jednak pamiętać, że odżywki oraz suplementacja mają być tylko i wyłącznie dopełnieniem diety oraz zdrowego trybu życia. Nigdy nie należy ich stosować jako zamienników, gdyż może to przynieść przykre konsekwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *