Wiadomości medyczne

Dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi – I Ogólnopolski Kongres Amazonek

Choć dotyczy wielu kobiet, zaawansowany rak piersi to wciąż temat tabu. Niełatwo jest o nim myśleć. Jeszcze trudniej o nim mówić. Na I Ogólnopolskim Kongresie, który odbędzie się 29.11.2013 r. w Warszawie Amazonki poruszą jeden z najtrudniejszych tematów dla kobiet, które zmierzyły się z nowotworem.

Wiele mówi się o profilaktyce, która umożliwia wczesne wykrycie raka piersi, ale bardzo mało o zaawansowanej postaci choroby. 29 listopada o godz. 11:00 w Auli Im. Prof. T. Koszarowskiego w Centrum Onkologii w Warszawie odbędzie się I Ogólnopolski Kongres Amazonek „Zaawansowany rak piersi”. W jego ramach poruszony zostanie  jeden z najtrudniejszych tematów dla Amazonek. Specjaliści z zakresu medycyny i psychologii spróbują wytłumaczyć, jak wygląda i jak może wyglądać życie z zaawansowanym nowotworem. Od momentu diagnozy, przez chwile nadziei i zwątpienia, chęci życia, rehabilitację aż po najtrudniejsze tematy związane z poszukiwaniem sensu w chorobie. Poszczególne wystąpienia doświadczonych i uznanych ekspertów to układająca się w całość opowieść o zaawansowanym raku piersi.  

„O zaawansowanym raku piersi trudno mówić wprost. Z tego względu szczególnie zapraszamy na niezwykły spektakl teatralny „Kobieta zakryta milczeniem” w reżyserii doświadczonej psycholog dr Katarzyny Korpolewskiej – powiedziała Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum. Premiera spektaklu będzie istotnym elementem Kongresu i odbędzie się po zakończeniu części merytorycznej o godz. 15.30.  Partnerem spektaklu jest firma Novartis Oncology.

Nigdy nie rezygnujmy z nadziei

Nawrót choroby może nastąpić w każdej chwili. Tuż po zakończeniu leczenia jak i po 10 latach. Zawsze jednak jest niespodziewany. Najczęściej przerzuty atakują kości, węzły chłonne, skórę, czy wątrobę. „Czy można wierzyć w swoje szczęście, że przeżywszy amputację piersi już nic gorszego mi nie grozi zwłaszcza, że szczęście darowane mi od Boga trwało prawie osiem lat. I nagle wiadomość spada na mnie, jak grom z jasnego nieba. Proszę nie wpadać w panikę.  Pierwsze chwile – szok, rozpacz – trzeba wziąć się w garść ” – wspomina jedna z Amazonek.  „Mimo przestrzegania wszystkich badań, wizyt lekarskich, szeregu rehabilitacji i wielu leków. Przez te lata przecież osiągnęłam bardzo dobre wyniki”.

Mów, słuchaj, wspieraj!

Zaawansowany rak piersi to nie tylko problem medyczny, ale także społeczny. „Myślę, że trzeba się pozbierać po porażce zdrowotnej i osiągnąć oczekiwane sukcesy w leczeniu. Ale nie mogłabym tego zrobić, gdybym była sama. Korzystam ze stałej opieki kilku lekarzy, psychologów, całego dostępnego nam sprzętu technicznego oraz niezawodnego miłego uśmiechu i wielu pozytywnych rozmów z rodziną i przyjaciółkami z Klubu Amazonek” – zaznacza jedna z Amazonek.

„Poprzez Kongres chcemy wspólnie nauczyć się mówić o zaawansowanym raku piersi, o naszych potrzebach i obawach. Chcemy pokazać Amazonkom gdzie i jak mogą szukać pomocy. Kongres to dobra okazja by wytłumaczyć społeczeństwu przez co przechodzą kobiety z zaawansowanym rakiem piersi, jakie są ich potrzeby  medyczne, społeczne  oraz  psychologiczne. ” – zaznacza Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia.

Apel Amazonek

Wiem z doświadczenia, że trzeba i można uciekać przed rozpaczą gdyż choroba wymaga absolutnego zdyscyplinowania. Cieszę się każdym przeżytym dniem i witam z radością dzień następny. Cieszę się, że po prostu żyję i mogę się tym szczęściem chwalić i dzielić z innymi bardziej niewierzącymi w dobre jutro. Wiem, że tych dni będzie bardzo dużo i wołam: Niech żywi nie tracą nadziei!

***

Stowarzyszenie Amazonki Warszawa-Centrum  jest organizacją samopomocową, niemedyczną, służącą wsparciem psychicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi. Jednym z istotnych zadań ruchu jest zaznajamianie społeczeństwa z problematyką wczesnego wykrywania raka piersi, leczenia i rehabilitacji.

PROGRAM

10.00-11.00 Rejestracja uczestników oraz podpisywanie przez Krystynę Koftę jej nowej książki pod tytułem „Lewa wspomnienie prawej – 10 lat później”

11.00 – 13.00 Część I

11.00 – 11.10 Otwarcie Kongresu, Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum

11.10- 11.30 Zaawansowany rak piersi jako problem społeczno-medyczny, Prof. Zbigniew Nowecki

oraz Diagnoza i co dalej?, Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld

11.30-11.45 Czas choroby, czas życia, Dr Barbara Czerska-Pieńkowska

11.45 – 12.05 Fatum czy błąd lekarski?, Prof. Tadeusz Pieńkowski

12.05 – 12.25 Na pewno nie musi boleć, Dr Jerzy Jarosz

12.25 – 12.45 Chcę żyć, a nie istnieć, Dr Hanna Tchórzewska-Korba

12.45 – 13.00 Następna próba nadziei, Mgr Elżbieta Pożarowska

13.00– 14.00 Lunch

14.00– 16.30 Część II

14.00 – 14.20 Poszukiwanie sensu w chorobie, Prof. Paweł Łuków

14.20 – 15.20 Nigdy nie rezygnujmy z nadziei – Panel dyskusyjny, moderator: Elżbieta Kozik

15.30 – 16.30 Kobieta zakryta milczeniem, spektakl teatralny w reżyserii Katarzyny Korpolewskiej

Partnerem spektaklu jest firma Novartis Oncology

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *