Artykuły medyczne,  Wiadomości medyczne

Dlaczego czystość w szpitalach jest tak bardzo ważna?

Czy utrzymanie czystości w placówkach medycznych jest istotne? Oczywiście, że tak. Troska o porządek to, zważywszy na specyfikę pracy i cel działania tego typu miejsc, podstawowa sprawa. Dodatkowo dzięki inspekcjom prowadzonym przez Najwyższą Izbę Kontroli do kwestii higieny podchodzi się coraz poważniej. Dawniej dbanie o czystość w szpitalu i przychodni zlecano zatrudnionej w tym celu salowej, a jedynie 28% placówek korzystało z pomocy firm czyszczących. W dzisiejszych czasach coraz więcej instytucji medycznych korzysta z outsourcingu usług sprzątających wykwalifikowanych firm.

Porządek to podstawa

Sprzątanie i utrzymywanie czystości umożliwia stałą redukcję mikroflory w środowisku szpitala, a to z kolei zapobiega zakażeniom wynikającym z przeniesienia drobnoustrojów z narzędzi oraz otoczenia na pacjenta. To istotne, aby ze środowiska szpitalnego jak najszybciej usunąć wszelkiego rodzaju substancje, które mogą sprzyjać przeżywaniu i namnażaniu się szkodliwych bakterii. Utrzymanie czystości to tak naprawdę podstawowy wymóg higieniczny w zakładzie opieki zdrowotnej. Odpowiednie mycie oraz dezynfekcja powierzchni czy sprzętów mają na celu redukcję ryzyka wystąpienia zakażeń. – Bez przykładania odpowiedniej wagi do higieny i czystości w szpitalu nie ma mowy o efektywnym leczeniu pacjentów. Źle zdezynfekowane otoczenie sprzyja namnażaniu się szkodliwych bakterii i wirusów. W konsekwencji pacjent szpitala mógłby nabawić się jeszcze poważniejszej choroby niż ta, z którą znalazł się w placówce – stwierdza specjalista firmy sprzątającej Thomas.

Jak dbać o czystość w szpitalu?

Troska o porządek w szpitalu to tak naprawdę skrupulatnie zaplanowany proces wymagający stworzenia odpowiedniego projektu i harmonogramu prac. W etapie planowania uczestniczą zarówno pielęgniarka epidemiologiczna, dział gospodarczy, personel oraz kierownictwo poszczególnych oddziałów. Tego typu współpraca jest ważna dla efektywnej realizacji oraz osiągnięcia poprawy standardów szpitalnej higieny. Organizacja systemu utrzymania czystości dzieli szpital na trzy strefy sanitarne: medyczną, techniczną oraz administracyjno-gospodarczą.

Sprzątanie i mycie powinno postępować planowo, z uwzględnieniem kolejności dotyczącej pomieszczeń i wyposażenia oraz wszystkich przedmiotów, łącznie z trwale wbudowanymi urządzeniami i instalacjami. Zatrudniając personel sprzątający, należy go zapoznać z harmonogramem prac, określić metody mycia i sprzątania, częstość oraz porę wykonania tych zabiegów i wskazać sprzęt, którego należy w tym celu używać, miejsce jego przechowywania i sposób czyszczenia.

Poza zatrudnieniem pracowników sprzątających rosnącą popularnością cieszy się outsourcing usług sprzątających. Tak naprawdę wynajęcie firmy niesie ze sobą wiele korzyści. W pierwszej kolejności szpitalowi oraz NZOZ odpadają koszty zatrudnienia ponoszone w przypadku personelu sprzątającego pracującego na etacie lub umowie zleceniu. Po drugie nie trzeba szkolić pracowników z zakresu czystości w placówkach medycznych. I na koniec – firmy sprzątające dysponują wysokiej klasy sprzętem i preparatami, na których zakup wielu szpitali nie stać, przez co obniża się standard czystości. – Zatrudniając dobrą firmę sprzątającą, szpital zyskuje wykwalifikowany personel znający procedury czystościowe obowiązujące w szpitalach czy przychodniach i jest doskonale przeszkolony z użytkowania urządzeń i preparatów – podsumowuje specjalista firmy Thomas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *