Artykuły Kobieta Mężczyzna

Dlaczego profilaktyka raka piersi jest tak ważna?

Rak piersi jest chorobą, która bardzo często dotyka kobiety. Nie ma jednego złotego środka, który pozwoli całkowicie wykluczyć ryzyko wystąpienia tej choroby. Jednak obecnie mamy możliwość wykrycia go w bardzo wczesnych fazach, przez co ryzyko śmierci znacznie się zmniejsza. Skoro najpotężniejszą bronią jest profilaktyka, to koniecznie trzeba dowiedzieć się o niej, jak najwięcej, aby przestać się jej bać i badać się regularniej.

Kto szczególnie powinien się badać?

Bardzo często można spotkać hasła nawołujące kobiety powyżej 50. roku życia, które zachęcane są do odbycia badania piersi. Przyjęło się, że ta grupa wiekowa jest szczególnie zagrożona, dlatego też kobiety mieszczące się w tym przedziale wiekowym, powinny regularnie odbywać badanie mammograficzne. Rzeczywistość jest jednak znacznie okrutniejsza, gdyż zachorować na raka piersi można w każdym wieku. Nie ma w tym przypadku żelaznej zasady, gdyż każda z nas jest inna. Dlatego tak ważne jest to, aby już po 20. roku życia wykonać pierwsze badanie USG piersi, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Po dokładnej analizie lekarz będzie mógł stwierdzić, jak często powinno być wykonywane to badanie.

Gdzie wykonać badania?

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można przeprowadzić badanie piersi. Obecnie coraz częściej można spotkać specjalne busy, które pozwalają kobietom za darmo skorzystać z badania mammograficznego. Jeśli jednak chcesz przebadać się pod kątem specjalistów w stacjonarnym budynku, to możesz wejść na stronę internetową Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi, aby poznać więcej szczegółów medycynadab.pl.

Jakie są najczęstsze symptomy raka piersi?

Rak piersi jest jednym z tych nowotworów, który może przez wiele lat rozwijać się całkowicie bezobjawowo. Dlatego jedynie badanie może ukazać, że rozwija się nowotwór. Zazwyczaj objawy zaczynają być bardziej widoczne i odczuwalne dopiero wtedy, gdy stadium rozwoju raka jest już stosunkowo zaawansowane. Zazwyczaj wymienia się takie objawy, jak ból piersi, krwisty wysięk, czy też bolesne guzki.

Wykonuj samobadanie

Dzięki coraz większej świadomości wiele kobiet wykonuje samobadanie, dzięki któremu może wyczuć zmiany, które zachodzą w piersiach. Regularność również w tym przypadku może sprawić, że rak zostanie szybko wyleczony. Najważniejsze jest jednak to, aby reagować natychmiast po wyczuciu nawet najmniejszej zmiany (w szczególności nieprzesuwalnych guzków).

Wykonuj badania mammograficzne

Samobadanie to jednak zdecydowanie za mało. Nie jesteśmy w stanie wyczuć wszystkich zmian, tym bardziej tych mniejszych. Dlatego tak ważna jest mammografia. Przyjęło się, że kobiety powyżej 50. roku życia powinny badać się co dwa lata. Mammografia jest całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Najważniejsze jest jednak to, że pozwala ona na zdiagnozowanie raka nawet w bardzo wczesnej fazie, dzięki czemu można go całkowicie wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *