Poradniki

Dlaczego warto kupić alkomat?

autor: Monika Święcka
autor: Monika Święcka

Alkotestery mają za zadanie sprawdzać naszą trzeźwość. Jednak przydadzą się nie tylko kierowcom – sprawdź, dlaczego warto kupić to urządzenie i jak o nie dbać, aby służyło nam jak najdłużej.

Każdy organizm inaczej radzi sobie z usuwaniem alkoholu. Nie ma określonej zasady, mówiącej o tym, jak najszybciej się go pozbyć i nie można przewidzieć, kiedy całkowicie wytrzeźwiejemy. Dlatego warto zainwestować w alkomat, który – odpowiednio używany i przechowywany – da nam wiarygodny wynik pomiaru i upewni nas, czy możemy już np. kierować pojazdem.

Dla kogo alkomat?

Alkotestery najczęściej kupowane są przez kierowców. Powód jest oczywisty – za jazdę pod wpływem alkoholu grożą wysokie kary, a co gorsza, zwiększa się prawdopodobieństwo spowodowania poważnego wypadku. Żadna odpowiedzialna osoba nie chce mieć na sumieniu zdrowia czy życia swojego lub innych ludzi. Dlatego badanie alkomatem po wypiciu alkoholu to bardzo dobry nawyk. Nikt nie powinien wsiadać za kierownicę dopóki wynik badania nie będzie wynosił 0 promili.

Alkomat przydaje się jednak nie tylko kierowcom. Każdemu z nas zdarza się wybrać na imprezę w środku tygodnia, kiedy to następnego dnia czeka nas praca od samego rana. Przed wyjściem do pracy warto przeprowadzić szybkie badanie – jeśli pomiar wykaże, że w organizmie jest jeszcze alkohol i nie czujesz się na siłach, by pójść do pracy, weź dzień wolnego. Lepiej nie pojawić się w pracy przez jeden dzień niż przyjść do niej będąc pod wpływem alkoholu.

Jak dbać o alkomat – kalibracja

Jedną z najważniejszych zasad utrzymania alkomatu w dobrym stanie jest jego regularna kalibracja. Nie jest to problematyczna i długotrwała usługa, jak wydaje się niektórym osobom. W niemal każdym większym mieście znajdziemy serwis, którego specjalnością jest właśnie kalibracja alkomatów. Poznań to jedno z tych miast, gdzie kalibracja może odbyć się niemal natychmiastowo.

Alkomat warto zabrać ze sobą także na wyjazdy i wycieczki. Na przykład nad morzem także jest możliwa kalibracja alkomatów – Gdynia to nie tylko miasto turystyczne z wieloma stoiskami z goframi czy lodami, ale też miejsce, gdzie można oddać alkomat do serwisu.

Przechowywanie alkomatu

Urządzenie nie może być przechowywane z substancjami zawierającymi alkohol czy aceton, bo może to wpłynąć na rozkalibrowanie sprzętu. Skutkiem tego są niewiarygodne wyniki pomiarów. W takim wypadku konieczna jest kalibracja alkomatów. Kraków to kolejne miasto, w którym znajdziemy takie usługi. Pamiętaj, że jeśli w Twoim mieście nie ma punktu kalibracji, to alkomat możesz wysłać pocztą lub kurierem.

Kolejną ważną zasadą jest niewystawianie alkomatu na działanie bardzo niskich lub bardzo wysokich temperatur. Zostawienie urządzenia np. w samochodzie podczas upału lub zimą w czasie mrozów może skutkować jego rozkalibrowaniem lub nawet uszkodzeniem sensora. Wtedy także niezbędne jest serwisowanie lub kalibracja alkomatów (Katowice to kolejne z miast, w którym można tego dokonać). Warto zaznaczyć na mapie Polski jeszcze jedną miejscowość, w której możliwa jest kalibracja alkomatów: Bydgoszcz. Dzięki temu, że serwisy alkomatów znajdują się w różnych częściach kraju, każdy może wybrać najbardziej odpowiadającą mu lokalizację i tam udać się ze swoim urządzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *