Artykuły zdrowie,  Stomatologia

Dlaczego warto mieć zdrowe zęby?

Już od dzieciństwa wbija nam się do głowy, że należy dbać o higienę jamy ustnej, aby cieszyć się pięknym uśmiechem. Warto wiedzieć, że zdrowe zęby mają korzystny wpływ na cały nasz organizm.

Czym skorupka za młodu nasiąknie

Stan naszych zębów w przyszłości uwarunkowany jest między innymi odpowiednią ich pielęgnacją już od pierwszego ząbka. Zęby powinno się myć nawet niemowlętom, u których pojawiły się dopiero pierwsze zęby. Choć mleczaki wypadną i zostaną zastąpione przez zęby stałe, to jednak ich kondycja może wpłynąć na stan naszego uzębienia.

Odpowiednia pielęgnacja dla dobrej kondycji zębów

Codzienne szczotkowanie zębów pozwoli na utrzymanie ich w czystości, a także w dobrym zdrowiu. Zaniedbywanie codziennego mycia zębów może spowodować szybki rozwój próchnicy w jamie ustnej. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Warto odczekać około kwadransa przed umyciem zębów po posiłku, aby nie uszkodzić szkliwa. Jeżeli nie mamy możliwości umycia zębów, to można wspomóc się żuciem bezcukrowej gumy bądź przepłukaniem jamy ustnej czystą wodą.

Kontrolne wizyty u stomatologa

Wiele osób korzysta z wizyty u dentysty dopiero w momencie pojawienia się bólu zęba. Tymczasem warto odwiedzać stomatologa co najmniej dwa razy w roku, aby skontrolować stan naszego uzębienia i wykryć każdą, najmniejszą nawet zmianę próchniczną. Szybkie wykrycie próchnicy pozwala na usunięcie ubytku, dzięki czemu próchnica się nie rozprzestrzenia. Regularnie warto wykonywać także inne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak skaling czy piaskowanie, aby usunąć kamień nazębny. Dentystyka wilanów oferuje szeroki wachlarz różnorodnych usług dla zdrowia zębów i dla zachowania pięknego uśmiechu.

Ważne, jest to, co jesz

Prawidłowa dieta jest ważna dla całego naszego ciała i ma wpływ również na zdrowie zębów. Warto wyeliminować cukier z diety lub ograniczyć jego spożycie, gdyż często ma on wpływ na rozwój próchnicy. Z kolei produkty nabiałowe dostarczą odpowiedniego budulca dla zębów, na przykład wapnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *