Stomatologia

Dlaczego warto jest regularnie dbać o swoje zęby i odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Mało który człowiek przepada za wizytami u lekarza stomatologa. Wielokrotnie z wizytą u dentysty wiążę się masa niemiłych wspomnień, które warunkują obecne doświadczenia i nastawienie.

Bardzo często efektem takiego stanu jest brak odpowiedniego przygotowania do kontrolnych wizyt w okresie dzieciństwa oraz adolescencji, a także zaniedbania zębów, które skutkują bolesnymi zabiegami oraz długotrwałym leczeniem.

Niestety regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to jeden z najważniejszych kroków do pięknych i zadbanych zębów. Warto więc się przemóc do regularnych odwiedzin u dentysty, tym bardziej, że obecna medycyna stomatologiczna oferuje pacjentom szereg udogodnień oraz sposobów na zmniejszenie dyskomfortu, bólu oraz strachu przed zabiegami. Wybierając dobrego w swoim fachu lekarza stomatologa, można mieć pewność, że będzie starał się dobrać jak najlepsze sposoby leczenia oraz prawidłowej profilaktyki uzębienia, a także wskaże dodatkowe możliwości – jak np. usuwanie kamienia nazębnego czy wybielanie zębów.

Prawidłowe nawyki oraz nastawienie odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku dzieci. Warto jest więc od najmłodszych lat przekonywać dziecko, że stomatolog to nic złego i jest on wyłącznie po to, aby pomóc. Dzięki wczesnemu wdrożeniu w życie dziecka regularnych odwiedzin u stomatologa, gabinet dentystyczny nie będzie kojarzył się z miejscem tortur, a dziecko o wiele chętnie będzie dbało o swoje zęby. Warto pamiętać, że niezadbane i psujące się zęby mleczne mogą być przyczyną problemów z zębami stałymi – jama ustna dziecka oraz zęby powinny być kontrolowane nie rzadziej niż raz na pół roku. Warto także pamiętać o wczesnym leczeniu wszelkich ubytków (również na wspomnianych wcześniej zębach mlecznych) oraz lakowaniu zębów. Dentysta powinien wytłumaczyć także dziecku (adekwatnie do jego wieku) prawidłową technikę szczotkowania zębów oraz sposobów na to, aby zęby były zdrowe i piękne. Takie nawyki, które mają początek w dzieciństwie bardzo dobrze rokują na przyszłość – dzięki temu dziecko zarówno w adolescencji, jak i również w dorosłości nie powinno mieć obaw co do wizyty u lekarza stomatologa, a także powinno chętniej dbać o swoje zęby i poddawać je profilaktyce, niż dzieci, które nie doświadczyły takich przyzwyczajeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *