Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Dobroczynne właściwości zielonej herbaty

Od pewnego czasu, coraz częściej wykorzystywany jest jako suplement diety wspierający odchudzanie, jako skuteczny środek do walki z arteriosklerozą (według badań holenderskich naukowców, wystarczą 3-4 filiżanki naparu z zielonej herbaty dziennie, by wyraźnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na arteriosklerozę), czy też jako środek orzeźwiający i pobudzający, którym możemy zastępować kawę (teina zastępuje kofeinę).

Co warte podkreślenia, zielona herbata nie ma właściwości stricte odchudzających, choć może wspierać sam proces odchudzania, na przykład zmniejszając poziom trójglicerydów lub złego cholesterolu i chroniąc w ten sposób organizm przed ryzykiem zawału serca lub innych schorzeń związanych z miażdżycą naczyń wieńcowych, a także chorobą zakrzepową. Napary z tego typu herbaty pobudzają również układ trawienny, wspierają wydzielanie soków trawiennych, pomagają w oczyszczaniu organizmu z zalegających w nim toksyn i w ten sposób mogą wspierać proces odchudzania. Z uwagi na pobudzanie wydzielania kwasów w żołądku, picie tego typu herbaty nie jest polecane osobom borykającym się z chorobą wrzodową. Niestety sama zielona herbata jedynie nieznacznie wpływa na przyspieszenie metabolizmu, a zatem nie do końca może być traktowana jako skuteczny środek na odchudzanie.

Napary z tego typu herbaty mają jednak szereg innych dobroczynnych właściwości. Najważniejsze z nich to przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Duża zawartość flawonoidów, które niszczą wolne rodniki, pomaga w utrzymaniu organizmu w dobrej formie, chroniąc go przed ryzykiem wystąpienia bakteryjnych schorzeń przewodu pokarmowego. Zawarte w zielonej herbacie garbniki mają działanie antynowotworowe, a fluor chroni zęby przed próchnicą. Sole mineralne, witaminy oraz garbniki pozytywnie wpływają również na szereg innych funkcji ludzkiego organizmu, m.in. na układ krążenia, czy też na układ wydalniczy.

Działanie, jakie na ludzki organizm wywiera herbata zielona, jest pochodną sposobu jej parzenia. Warto zapamiętać, że świeży napar zawiera sporą dawkę teiny, ma zatem działanie pobudzające. Drugi lub kolejny napar ma działanie wręcz przeciwne. Działa uspokajająco, pomaga radzić sobie ze stresem czy chwilowym rozchwianiem emocjonalnym. Według opinii Japończyków, którzy są specjalistami, jeśli chodzi o wszystkie rodzaje herbat, napary z herbaty tego typu zawsze korzystnie wpływają na zdrowie i kondycję ludzkie organizmu. Według ich wierzeń, wystarczy zaledwie kilka filiżanek herbaty dziennie, by w sposób znaczący przedłużyć swoją młodość i życie. Trudno nie zgodzić się z tego typu opiniami, tym bardziej, że potwierdzają je fakty – Japończycy to najdłużej żyjący ludzie na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *