Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie,  Wiadomości medyczne

Dom Opieki – kiedy przychodzi na to czas?

Temat domów opieki w dalszym ciągu jest jednym z tych kontrowersyjnych tematów, na które rozmowy raczej się unika. Zupełnie niepotrzebnie – bowiem trzeba o tym rozmawiać, gdyż prędzej czy później przyjdzie ten moment, kiedy to będziemy musieli podjąć decyzję. No własnie – czy istnieje jakiś konkretny moment, kiedy musimy sobie powiedzieć ,,tak, to jest ten moment, kiedy dom opieki będzie najlepszym rozwiązaniem” ?

Z wielu przyczyn decydujemy się na pobyt bliskiej nam osoby w domu opieki, a dla każdego z nas ta przyczyna będzie inna oraz czym innym będziemy się kierować podejmując tą decyzję. Nie jesteśmy w stanie określić, który moment będzie tym najlepszym – decyzja należy do nas nawet, jeśli nie należy ona do najłatwiejszych.

Zazwyczaj najodpowiedniejszym momentem, który decyduje o pobycie w domu opieki jest moment, w którym nie dajemy sobie rady zaopiekować się taką osobą. Oczywistym jest, że osoby starsze wymagają bardzo często całodobowej, fachowej opieki, a my nie do końca jesteśmy w stanie sprostać temu wymaganiu. No bo jak pogodzić własną pracę na całym etacie, własne życie i opiekę nad osobą starszą? Bardzo często nie jesteśmy w stanie zrobić tego przez brak czasu.man-1050529_1280

Zdarza się również, że osoba starsza wymaga fachowej i profesjonalnej opieki – również tej medycznej. Przeciętny człowiek nie ma takiej wiedzy i nie jest w stanie zapewnić takiej opieki. Zwłaszcza, że wymaga to odpowiedniego doświadczenia. Każdy, kto opiekuje się starszą osobą wie, jak dużo ona potrzebuje i zazwyczaj chce dac z siebie całkowite maksimum. Chcąc więc jak najlepiej dla osoby starszej – decydujemy się na dom opieki, który jako jedyny jest w stanie zapewnić fachową, medyczną opiekę i pomoc.

Młodzi ludzie coraz częściej wyjeżdżają za granicę, czy to do pracy, czy w innych celach. W takim wypadku najczęściej jesteśmy zmuszeni do tego, by skorzystać z pomocy domu spokojnej starości. No bo co zrobić, by starsza osoba miała najlepszą opiekę podczas naszej nieobecności? No właśnie musimy zwrócić się o pomoc do domu spokojnej starości, który zrobi to najlepiej jak potrafi.

W przypadku, gdy starsza osoba choruje na schorzenie psychiczne, opieka nad nią może być bardzo dużym obciążeniem – również dla samego opiekuna. W niektórych przypadkach choroba ta może być nawet niebezpieczna. W takim sytuacjach najlepszym sposobem jest pozostawienie takiej osoby pod opieką doświadczonych specjalistów, którzy dokładnie wiedzą, jakiej opieki ta osoba potrzebuje oraz jak do niej dotrzeć. Są przypadki, w których starsza osoba wykazuje takie zachowanie tylko i wyłącznie w stosunku do osób z najbliższej rodziny. Również w tym przypadku pobyt w domu opieki będzie właściwy – i dla rodziny i dla samej osoby starszej.

Nigdy nie otrzymamy konkretnej odpowiedzi na pytanie, jaki moment będzie tym najwłaściwszym na decyzję o pobycie w domu spokojnej starości. Dla każdego z nas życie pisze zupełnie inny scenariusz. Jedno jest jednak pewne – możemy być pewni, że pobyt w domu spokojnej starości będzie często tym najlepszym i najbezpieczniejszym.

Autorem artykułu jest Niepubliczny Dom Opieki w Warszawie – opieka na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *