Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły medyczne

Dom spokojnej starości

Przychodzi taki okres w naszym życiu, w którym ktoś z naszych bliskich nie jest w stanie sam sobie poradzić i potrzebuje naszej pomocy nawet w najmniejszych, codziennych czynnościach. Jest to naturalne – z wiekiem pojawiają się choroby, dolegliwości, na które nie zawsze mamy wpływ.

Zdajemy sobie więc sprawę, że jedyne co nam pozostaje to zaopiekować się osobą, która opieki wymaga. Co jednak w przypadku, gdy czas i praca nam na to nie pozwalają, a bardzo chcielibyśmy, by członek naszej rodziny otoczony był dobrą opieką? Czy istnieje jakieś wyjście z tej sytuacji?

Właśnie wtedy pojawia się pomysł z domem spokojnej starości, który pomaga wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują.

W tej sytuacji zawsze pojawiają się dylematy natury moralnej, oraz czy powinniśmy własnie w ten sposób postąpić i zdecydować się na dom opieki.

Jeśli mamy dylematy, to znaczy, że zależy nam przede wszystkim na tym, by bliska nam osoba miała wszystko czego jej potrzeba. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie sami zająć się osobą, która tego wymaga. W zależności od dolegliwości, wieku, przebytych chorób, opieka może być trudniejsza i bardziej wymagająca. Jeśli jesteśmy w stanie sami zapewnić opiekę na dobrym poziomie – to super. Co, jeśli jednak nie jestećmy w stanie sprostać zadaniu z wieku powodów, jak chociażby praca na całym etacie?

Wtedy musimy zdecydować, czy chcemy w dalszym ciągu próbować i tym samym być może narazić starszą osobę na dodatkowe cierpienie, czy też zdecydujemy się na dom spokojnej starości, który zapewni wszystko w jednym miejscu – profesjonalną opiekę, lekarzy, leczenie, rehabilitację i wiele innych.

Dom spokojnej starości od dawien dawna wzbudzał w nas negatywne odczucia, tak naprawdę bez powodów. Oczywiście główną przyczyną jest sam fakt, że pozostawiamy naszego bliskiego w rękach innych osób.

Co tak naprawdę dom spokojnej starości oferuje oraz czy warto rozważyć takie rozwiązanie?

Obecnie domy spokojnej starości oferują dużo więcej, niż można byłoby oczekiwać. Dom opieki to przede wszystkim całodobowa opieka medyczna. Lekarze i opiekunowie są dla każdego podopiecznego o każdej porze dnia i nocy. Warunki mieszkaniowe również są dobre i z pewnością każdy poczuje się jak u siebie w domu. Każdy opiekun pracujący w domu opieki wie, jak ważna jest pozytywna atmosfera. Dlatego organizowane są wszelkie wieczory rozrywkowe, warsztaty czy inne aktywności mające na celu integrację wszystkich podopiecznych. Czy my, w domowym zaciszu, jesteśmy w stanie zapewnić to samo? Oczywiście, że nie. Odpowiadając więc na pytanie, czy warto pomyśleć nad domem spokojnej starości – odpowiedź brzmi tak.

Oczywiście zanim wybierzemy konkretny ośrodek warto dobrze poszukać i poczytać opinie na jego temat. Każdy dom ma inną ofertę i co innego proponuje – wybierzmy ten, który w jakiś sposób odpowiada nam najbardziej.

Pobyt w prywatnym domu opieki wiąże się z kosztami, które mogą być różne w zależności od wykupionych świadczeń i samego domu opieki.

Dom Opieki w Warszawie? Wigor to dobry wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *