Artykuły medyczne,  Poradniki,  Wiadomości medyczne

Domy opieki dzisiaj, a dawniej

Z czasem wszystko się zmienia można by rzec, że na lepsze. Rynek pracy oferuje znacznie więcej, niż kiedyś. Standard życia w Polsce również polepszył się, w porównaniu do sytuacji sprzed kilkunastu lat. Domy opieki dla seniora również przeszły rewolucje – spójrzmy więc na domy opieki dawniej, a dzisiaj.

Dawniej nie było mowy o prywatnych domach opieki. W Polsce istniały tylko i wyłącznie państwowe domy opieki, które jak wiemy – nie cieszyły się dobrą opinią, a warunki tam panujące znacznie odbiegały od norm. Mówiło się, że domy opieki w tamtych czasach były w pewnym sensie ostatecznością, na którą decydowali się tylko Ci, którzy nie mieli innego wyboru.

Dzisiaj domy opieki społecznej, zarówno publiczne, jak i te prywatne oferują znacznie więcej. Idealnym przykładem jest Dom Opieki Wigor w Legionowie – prywatny dom opieki, który dokłada wszelkich starań, by podopieczni czuli się jak w domu. Seniorzy mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną, dzięki sztabowi lekarzy i solidnie wykształconemu personelowi. Co jakiś czas dom organizuje wieczorki dla podopiecznych, mających na celu integrację pomiędzy samymi podopiecznymi i pracownikami.

Czy zatem domy opieki sprzed kilkunastu lat oferowały tyle, co teraz? Zdecydowanie nie. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na pobyt w prywatnym domu opieki ze względu na cenę. Natomiast jedno jest pewne – prywatne domy opieki zapewniają opiekę na najwyższym poziomie. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi za prywatnym domem opieki są dobrze wyposażone sale rozrywkowe i opiekunowie, którzy służą pomocą o każdej porze dnia i nocy.

Dobra i pozytywna atmosfera nie jest bez znaczenia. Każdy dom opieki powinien dokładać wszelkich starań, by seniorzy czuli się jak u siebie w domu, w domowej atmosferze, wśród pogodnych i pozytywnych ludzi. Prywatność również odgrywa tutaj dużą rolę. Mimo, że seniorzy integrują się i z chęcią spędzają ze sobą czas, to każdy potrzebuje czasu dla siebie i prywatności. Dla tych, którzy lubią mieć swoją prywatność – jest możliwość pobytu w pokoju jednoosobowym.

Jak popatrzymy na domy opieki dawniej i dziś – zmiany są kolosalne. Wspaniale przygotowany i wykształcony personel, dobre warunki mieszkaniowe – domy opieki zdecydowanie przeszły rewolucje, o których warto mówić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *