Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Druk 3D – przyszłość medycyny?

Tempo rozwoju współczesnej medycyny jest podobne, a może nawet większe, niż tempo rozwoju technologii 3D. Okazuje się jednak, że obie te dziedziny są w stanie iść w parze, krok w krok i wzajemnie się uzupełniać. Zacieśnianie więzi pomiędzy drukiem 3D i medycyną daje ogromne możliwości i jeszcze większe nadzieje na przyszłość. Coraz częściej można bowiem ratować życie lub zdrowie w takich przypadkach, w jakich do tej pory było to niemożliwe.

 

Technologia druku 3D umożliwia tworzenie, a także odtwarzanie trójwymiarowych obiektów z ogromną dokładnością. Dzięki wysokiej jakości projektów graficznych oraz wysokiej dokładności nowoczesnych drukarek 3D technologia ta bardzo często znajduje zastosowanie w protetyce. Przykładem takiego zastosowania może być proteza wykonana przez Eastona LaChapelle – młodego Amerykanina, które zaprojektował niezwykle funkcjonalną protezę ręki. Proteza wykonana przez Eastona jest wprawiana w ruch dzięki odczytywaniu fal mózgowych. Innowacyjna proteza jest obecnie dostępna dla każdego, a koszt jej wyprodukowania to jedyne 250 USD. Oczywiście bardzo ważne jest w tym przypadku obniżenie kosztu produkcji. Kluczowy jest jednak sam fakt, że to dzięki dostępności drukarek 3D amerykański nastolatek miał w ogóle możliwość wykonania swojego wynalazku.

 

Protezy to jednak nie wszystko – mówi Mateusz Stefańczuk z drukarni 3D Trójwymiarowi.pl – coraz częściej druk 3D jest także wykorzystywany w produkcji implantów. Także tych, które są umieszczane wewnątrz ciała. Wykorzystanie technologii druku przestrzennego pozwala na szybkie i stosunkowo tanie projektowanie i realizację implantów medycznych. Obiekty wytworzone w ten sposób mogą niemal idealnie odzwierciedlać kształty ludzkich tkanek, np. stawów i kości. Elementy z tworzywa nie tylko mogą zastępować ludzkie części ciała, ale mogą się także z nimi zrastać. Przykładem może być rekonstrukcja aż 75% czaszki, czego dokonali amerykańscy specjaliści w tej dziedzinie. Drukarki 3D pozwoliły więc w błyskawicznym tempie uratować życie.

 

Trzeba zauważyć, ze jakość i precyzja druku 3D rośnie w błyskawicznym tempie. W podobnym tempie powstają coraz to nowe pomysły wykorzystania tej technologii, dlatego z pewnością usłyszymy o niej jeszcze wielokrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *