Artykuły dziecko

Fakty na temat jąkania

primary student depress at the schoolJąkanie to zaburzenie, które coraz częściej występuje nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Jednak dla wszystkich, bez względu na wiek jest to poważne zaburzenie, które utrudnia życie.

W Internecie znajdziesz wiele informacji na temat jąkania. Przedstawiamy i wyjaśniamy te, które są faktami, udokumentowanymi naukowo. Przekonaj się czy na pewno wiesz wszystko na ten temat.

FAKT: Z jąkania się nie wyrasta

Według specjalistów z jąkania można wyrosnąć w przypadku, kiedy jest to rozwojowa niepłynność mówienia. W innym przypadku takie myślenie jest błędne. Badania pokazują nawet, że u 80 proc. dzieci jąkanie ustępuje samoistnie. Niestety nie dotyczy to wszystkich. Liczenie na to, że jąkanie „samo przejdzie” nie jest dobrym pomysłem i taktyką. Problem będzie się nasilał wraz z upływem lat. Co za tym idzie, dziecko będzie miało coraz większe problemy z mówieniem.

FAKT: W każdym wieku można poradzić sobie z jąkaniem

Osoby dorosłe również mogą poradzić sobie z tym problemem. Wymaga to jednak stosowania różnych technik. Najczęściej są to rytmizowane wypowiedzi, powtarzanie tekstu czy czytanie przy głośnej muzyce. Jest wiele ośrodków, które specjalistycznie zajmują się leczeniem jąkania. Klinika Leczenia Jąkania oferuje terapie jąkania dla dzieci. Doświadczeni logopedzi prowadzą skuteczne zajęcia, stosują różnorodne techniki, dobierają odpowiednie metody leczenia dla danego dziecka. Takie schorzenie u każdego dziecka objawia się w inny sposób. Zatem konieczne są różne metody leczenia. Logopedzi przybliżają metody, które ułatwiają mówienie podczas jąkania i pokażą jak zapobiegać zacinaniu się. Terapia możliwa jest w każdym wieku, a metody skuteczna zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

FAKT: Osoby jąkające się nie zawsze mają problemy z mówieniem

Być może brzmi to absurdalnie, ale tak w praktyce jest. W niektórych okolicznościach takie osoby mówią całkowicie płynnie, a w innych trudno im wydusić z siebie słowo. Od czego to zależy? Jąkanie jest zaburzeniem zmiennym i występuje w specyficznych sytuacjach. Najczęściej w rozmowie przez telefon przy składaniu zamówienia w restauracji czy w publicznych wypowiedziach. Jąkanie ustępuje, kiedy osoba jąkająca się znajduje się w miejscu i wśród osób, które zna. Na zniwelowanie jąkania może wpływać temat, na który się wypowiada. Jeśli zna go bardzo dobrze, możliwe jest, że będzie wypowiadała się płynnie i bez większych problemów.

Artykuł powstał dzięki Klinice Leczenie Jąkania. Więcej informacji na temat jąkania u dzieci znajdziesz na stronie https://jakanie.pl/jakanie-u-dzieci/ –  Klinika Leczenia jąkania już od ponad 20 lat prowadzi skuteczne terapie jąkania dla osób jąkających się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *