Wiadomości medyczne

Farmaceuta – czy to opłacalny zawód?

Farmaceuta – czy to opłacalny zawód?

Farmaceuta to zawód dość popularny – przedstawicieli tej profesji możemy spotkać na co dzień na przykład podczas wizyty w aptece. Czy bycie farmaceutą jest opłacalne i czy łatwo po farmacji dostać pracę?

1.      Farmacja – ciężkie, ale satysfakcjonujące studia.

2.      Czy farmaceuta pracuje tylko w aptece?

Co roku uczelnie wypuszczają ze swoich murów magistrów farmacji, a ścieżki kariery, które się przed nimi pojawiają, są przeróżne. Bo farmaceuta to nie tylko osoba, którą możemy spotkać po drugiej stronie aptecznego okienka.

Farmacja – ciężkie, ale satysfakcjonujące studia

Wiele uczelni oferuje przyszłym studentom kierunek farmaceutyczny. Farmacja to nie tylko nauka o lekach. Studiując farmaceutykę, trzeba się przygotować na zajęcia z chemii, anatomii, fizjologii i biologii. Setki zajęć praktycznych, teoretycznych i nauka w domu to coś, co w skrócie charakteryzuje studia na farmacji. Ponieważ zakres wiedzy jest dość szeroki, regularne powtarzanie materiału jest czynnością niezbędną. A co robi farmaceuta, że jest mu potrzebna aż tak rozległa wiedza? Otóż farmaceuci to nie tylko osoby wydające leki przepisane przez lekarza. Często są oni pierwszymi konsultantami w sprawach zdrowotnych i doradzają w doborze odpowiedniego leku bez recepty czy też zakupu  sprzętu medycznego dostępnego w aptekach. Farmaceuta przygotowuje też leki według wskazań lekarza. Jeśli zdecydujemy się na ten kierunek studiów, warto sobie zadać pytanie: Gdzie studiować farmację? Nie ma właściwie w poszukiwaniu pracy (już po skończonych studiach) znaczenia, którą uczelnię wybraliśmy. Wybór jest dość duży – praktycznie w każdym większym mieście uczelnie medyczne mają w swojej ofercie kierunek o nazwie farmacja.

Czy farmaceuta pracuje tylko w aptece?

Apteki to miejsca, z którymi przede wszystkim kojarzy się zawód farmaceuty. Jednak apteka aptece nierówna. Absolwent farmacji może pracować w aptece ogólnodostępnej albo w szpitalnej. Co można robić po farmacji poza tym? Farmaceuci mogą też pracować w przemyśle farmaceutycznym (dobrze, jeśli dodatkowo ukończy się wtedy biotechnologię, inżynierię produkcji lub zarządzanie produkcją), mogą też kontynuować karierę naukową na uczelni albo pracować w administracji farmaceutycznej. Zadanie dla wyjątkowo ambitnych farmaceutów to prowadzenie własnej apteki.

Jak widać, możliwości podjęcia pracy po farmacji jest naprawdę dużo – to bardzo opłacalny kierunek studiów, gdyż zarobki są satysfakcjonujące. Poza tym wiadomo, że na usługi farmaceuty zawsze będzie popyt, dlatego jest to zawód z przyszłością.

undefined

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *